Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole

Rafał Kurczyński | 14-03-2019 11:00 |

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole Historia lubi zataczać koło. Co za tym idzie gry, filmy, piosenki, a nawet sztuki teatralne i baśnie co jakiś czas przeżywają swój renesans, po raz kolejny zyskując na popularności. W branży gier możemy zaobserwować wzrost popularności unowocześnionych, klasycznych gier wideo, a także projektów mających na celu przeniesienie znanych produkcji do nowych realiów — zarówno za sprawą nowego silnika graficznego, jak i pchnięcia w markę nowego ducha. Z tego też powodu przyjrzymy się dziesięciu markom, które swoją odświeżoną formułą dorównały lub przebiły dobrze przyjęte pierwowzory ogrywane przez graczy wiele lat temu. Precedens ten nie jest niczym nowym, a recykling dobrze znanych marek w przeszłości zaobserwować mogliśmy przy każdej znaczącej platformie sprzętowej.

  Dynamiczny rozwój sprzętu komputerowego oraz konsol do gier powoduje, że gry starzeją się w zastraszającym tempie. Remastery, rebooty i remaki przywracają blask legendarnym markom.

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [22]

  Wybrane przez nas serie gier komputerowych powróciły na rynek po długiej przerwie, dając graczowi nowoczesną oprawę graficzną, ciekawe mechaniki, jak i znaczące odświeżenie w kwestii sposobu opowiadania często dobrze znanej historii. Tytuły, które pojawiły się ponownie po długiej nieobecności i kompletnie zresetowały wątek fabularny lub odświeżyły części popularne co najmniej dziesięć lat przed premierą następcy, rzucają nowe światło na dobrze znane nam marki, których twórcy stanęli przed trudnym zadaniem zapoznania ze swoim dorobkiem młodego pokolenia graczy, które od gier z kampanią dla jednego gracza wolą sympatyzować z markami e-sportowymi bazującymi na rozgrywkach online. Odświeżanie gier wideo sprzed lat jest zagrywką czysto sentymentalną, która pozwala graczom powracać do ich ulubionych produkcji bez męczenia się z toporną, z dzisiejszej perspektywy, oprawą graficzną.

  Tomb Raider - 5 marca 2013

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [17]

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [18]

  Seria Tomb Raider na przestrzeni swojego istnienia zaliczyła liczne wzloty i upadki, z jednej strony będąc niegdyś symbolem dobrze zrealizowanej przygodowej gry akcji, z drugiej zaś smucąc jej najwierniejszych fanów wtórnością, która zmusiła jej twórców nie do jednego, a dwóch rebootów odcinających się od niesławnej przeszłości. Tomb Raider z 2013 roku ukazuje Larę Croft jako niewinną, młodą kobietę, która wraz z biegiem fabuły coraz sprawniej radzi sobie z walką o przetrwanie, w co wchodzi również zabijanie, zarówno okolicznej fauny, jak i wrogo nastawionych ludzkich oponentów. Odświeżone przygody pani archeolog znacznie unowocześniły serię, zarówno za sprawą ciekawej, jak i miejscami brutalnie mrocznej historii, a także nowych mechanik, zmuszających gracza z jednej strony do tworzenia przedmiotów i ulepszeń z odnalezionych przedmiotów, z drugiej sprawniejszego poruszania się po przeklętej wyspie. Sukces komercyjny rebootu przygód Larry Croft spowodował, że w ręce graczy trafiły dwie kontynuacje jej przygód: Rise of the Tomb Raider oraz Shadow of the Tomb Raider. Nowa jakość w oprawie audiowizualnej, ciężka fabuła i dobrze wykreowane postaci przyczyniły się do wzrostu popularności tej, na chwilę pisania tego artykułu, 22-letniej serii gier wideo, zarówno wśród starych wyjadaczy, jak i młodych odbiorców szukających mocnych wrażeń.

  Doom - 13 maja 2016

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [7]

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [8]

  Po trzeciej, mrocznej i chaotycznej części Dooma seria zniknęła na niemal 12 lat, aby powrócić w pełnym blasku, dostarczając graczom dynamicznej i brutalnej rozgrywki zbliżonej swoimi założeniami do pierwszych dwóch części serii, przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej oprawy audiowizualnej. Nowy Doom fabularnie opiera się na sprawdzonym schemacie. Ponownie wcielamy się w samotnego komandosa, który zostaje wysłany do bazy wojskowo-badawczej korporacji UAC na Marsie, gdzie okazuje się, że w wyniku prowadzonych tam eksperymentów, naukowcy uruchomili portal czasoprzestrzenny, przez który do placówki przedostały setki przerażających potworów z serca piekła. Jedną z unikatowych cech nowej części serii zapoczątkowanej w 1993 roku było silne przywiązanie do tradycji gatunku, przez co w grze odnaleźć można było zarówno hordy przeciwników, wysoki poziom trudności, ręcznie odnawiane punkty życia, jak i liczne, potężne pukawki przeładowane wystarczającą ilością amunicji, aby zabić samego szatana. Mechaniki, które nie były niczym specjalnie wyróżniającym się w latach świetności pierwszych dwóch odsłon serii, dziś zyskały miano nowatorskich, znacznie odświeżając cały gatunek hardcorowych strzelanin typu FPS. Ciepłe przyjęcie Dooma przez społeczność graczy spowodowało, że studio odpowiedzialne za jego produkcję zapowiedziało pracę nad sequelem, który trafi zarówno na komputery PC, jak i konsole do gier.

  Star Wars: Battlefront - 17 listopada 2015

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [1]

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [2]

  Star Wars: Battlefront to seria, która po dziesięciu latach powróciła na ekrany monitorów i telewizorów, przenosząc zainteresowanych do świata wykreowanego przez George’a Lucasa, w którym to, podczas sieciowych potyczek, gracze stają naprzeciwko siebie, wybierając jasną lub ciemną stronę mocy. Pomimo wielu kontrowersji dotyczących treści dostępnych w grze, studiu Dice udało się przywrócić do życia „Battlefielda w świecie Star Wars”, w którym gracze zyskują możliwość stanięcia za sterami różnorodnych, fantastycznych maszyn mordu, jak i wcielenia się w jednego z dostępnych bohaterów. Star Wars: Battlefront został pozbawiony fabuły, co wywołało sporą falę krytyki, która wymusiła na jego producencie utworzenie kampanii dla jednego gracza w drugiej części odświeżonego cyklu, którego dobra sprzedaż może przełożyć się na dalsze wspieranie gry lub wydanie kolejnej, trzeciej odsłony Battlefronta. Przyjemna rozgrywka, niski próg wejścia, liczne „mrugnięcia okiem” w kierunku fanów Gwiezdnych Wojen, jak i umiejętna gra na sentymencie kupujących spowodowały, że Star Wars: Battlefront powrócił na języki graczy i mediów na całym świecie — choć bardziej za sprawą afery z lootboxami.

  Mortal Kombat - 19 kwietnia 2011

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [11]

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [12]

  Mortal Kombat wydany 19 kwietnia 2011 roku na konsole Xbox 360 oraz PlayStation 3 był swoistym restartem legendarnej serii bijatyk sięgającej 1992 roku, która przywróciła do życia najbardziej rozpoznawalne postaci z serii, takie jak: Raiden, Shao Khan, Johnny Cage, Reptile, Nightwolf, Mileena, Kung Lao, Sektor oraz Sub-Zero. Dużym atutem i powiewem świeżości w odświeżonym „MK” jest wprowadzony do niego tryb fabularny, który cofnął historię do wydarzeń z pierwszej części serii, opowiadając ją od nowa. Nowy Mortal Kombat wprowadził wiele zmian w mechanice rozgrywki, takich jak m.in. X-Ray, służący do wyprowadzania specjalnych, wyjątkowo brutalnych ataków, wyświetlających obrażenia wewnętrzne w postaci oponenta. Duże zainteresowanie tytułem oraz zadowalająca sprzedaż spowodowały, że NetherRealm wydało bezpośredni fabularny sequel o nazwie Mortal Kombat X, a także ruszyło z produkcją Mortal Kombat 11 - najnowszej części serii. Sprawdzona formuła, rozgrywka sieciowa, a także liczne turnieje spowodowały, że jedna z najbardziej znanych serii z przeszłości jest wciąż żywa.

  Crash Bandicoot N. Sane Trilogy - 30 czerwca 2017

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [3]

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [4]

  Crash Bandicoot N. Sane Trilogy to kompilacja pierwszych trzech części serii Crash Bandicoot wydanych pierwotnie w okresie od 1996 do 1998 roku, zbudowanych od nowa i opartych o nowoczesną technologię, taką jak rozbudowany silnik fizyczny. Odświeżone przygody antropomorficznego jamraja pasiastego oddają w ręce graczy niemalże idealnie odwzorowane poziomy, a także postaci, przy zachowaniu charakterystycznego dla serii wyśrubowanego poziomu trudności. Wątek fabularny działa na identycznej zasadzie, co w pierwowzorze — Crash, jak i jego siostra Coco zostali zmutowani przez Dr. Cortexa i chcą przeszkodzić swojemu pozbawionemu skrupułów oprawcy, który planuje podbój świata za pomocą armii zmodyfikowanych zwierząt. Gry Crash Bandicoot, Cortex Strikes Back oraz Warped zostały stworzone zupełnie od nowa, a trylogia została po raz pierwszy przeniesiona na konsole Switch, Xbox, jak i na komputery z systemem Windows. Sukces komercyjny przygód Crasha przełożył się na zapowiedź prac nad kolejną odświeżoną częścią serii — Crash Team Racing Nitro-Fueled, która będzie mieć premierę w 2019 roku. Gra wydana przez Activision może poszczycić się tytułem remastera idealnego i być przykładem idealnego remake serii.

  XCOM: Enemy Unknown - 9 października 2012

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [19]

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [20]

  XCOM z 2012 roku jest restartem serii gier komputerowych zapoczątkowanych tytułem UFO: Enemy Unknown w 1994 roku. Opowiada on na nowo historię pierwszego konfliktu ludzkości z cywilizacją obcych, która ma w planach skolonizować Ziemię. Jako głównodowodzący organizacji Extraterrestrial Combat Unit (XCOM) gracz staje przed zadaniem odepchnięcia inwazji obcych, a także odkrycia sekretów ich technologii. Gra została zbudowana od zera, stawiając na liczne nowatorskie mechanizmy i wciągającą rozgrywkę, która wciągnęła bez reszty miliony graczy na całym świecie. Turowa rozgrywka przystosowana do dzisiejszych standardów idealnie odnalazła się zarówno na komputerach PC, jak i na konsolach czy smartfonach, co pokazało, że opracowana przez Firaxis Games formuła jest jedną z pierwszych tak dobrze pasującą zarówno do myszki, pada, jak i ekranu dotykowego, a jej sukces przełożył się na wydanie XCOM 2.

  Mirror Edge: Catalyst - 7 czerwca 2016

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [9]

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [10]

  Mirror Edge: Catalyst jest rebootem opowieści o kurierze z Miasta Szkła, jednej z wielu metropolii futurystycznego świata, w którym przyszło żyć Faith — progatonistce serii. Tytuł poprawia wszystkie słabości poprzedniej części, dodając nową metropolię, szerszy zakres ruchów, a także zupełnie nową historię, która pozwala graczowi jeszcze raz poczuć na własnej skórze los mieszkańców quasi-totalitarnej metropolii. Nowością w Mirror Edge było wprowadzenie elementów rozgrywki wieloosobowej, które stawiały przed graczem wyzwania w postaci jak najszybszego ukończenia trasy, a także umieszczania flag przy ciekawych miejscach na mapie. Odświeżone przygody Faith, o które miłośnicy serii przez lata prosili EA za pomocą wszystkich możliwych sieci społecznościowych, okazały się wtopą, ponieważ, jak się okazało, gra sprzedała się poniżej oczekiwań wydawcy. Po części spowodowane to było brakiem pomysłu na przygody biegaczki po kompletnie otwartym świecie, a w pewnym sensie niedotrzymaniem obietnic studia Dice, które nie udostępniło zapowiadanych wcześniej trybów rozgrywki wieloosobowej.

  Shadow of the Colossus - 6 lutego 2018

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [15]

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [16]

  Shadow of the Colossus był jedną z najbardziej oczekiwanych reinkarnacji gier wideo w historii PlayStation. Produkcja wydana 13 lat po swojej premierze jest kompletnym odtworzeniem pierwowzoru, do której produkcji wykorzystano najnowocześniejszą technologię i moc obliczeniową konsol dużo mocniejszych niż PlayStation 2. Tytuł opowiada o młodzieńcu imieniem Wander, który, aby przywrócić do życia poświęconą w rytuale dziewczynę Mono, rusza w pogoń za szesnastką kolosów, których unicestwienie ma mu w tym pomóc. Gra podobnie, jak miało to miejsce przeszło 10 lat temu, stawia przed graczem wyzwanie wytropienia i indywidualnego odnalezienia słabości oponentów, które pozwolą ich pokonać. Wykorzystanie klasycznej, niejasnej moralnie opowieści ubranej w kampanię dla jednego gracza, a także nowoczesnej oprawy graficznej, pozwoliło młodym graczom zapoznać się z tą trudną i emocjonującą historią. Remake Shadow of the Colossus z 2018 roku jest drugą udaną próbą wskrzeszenia marki. Pierwszy raz tytuł odświeżono w 2011 roku, kiedy to tytuł przeniesiono na PlayStation 3, wykorzystując przy tym tekstury o wyższej rozdzielczości.

  DMC: Devil May Cry - 15 stycznia 2013

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [5]

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [6]

  DMC: Devil May Cry to reboot serii o przygodach Dantego — pół człowieka, pół demona, który jest swoistym hołdem z okazji dziesięciolecia marki. Gra po raz kolejny opowiada nam historię o dwóch równoległych światach, ludzkim i piekielnym, między którymi, przez międzywymiarowe bramy, przedostają się dziesiątki tysięcy demonów, z którymi gracz zmuszony jest zmierzyć się przy pomocy posiadanego asortymentu. Tytuł nie odchodzi daleko od swojej klasycznej konwencji, oferując szybką, brutalną i widowiskową formę rozgrywki, która jest znakiem rozpoznawalnym Devil May Cry’a. Ponadto Dante wyposażony został w dwa tryby: anielski i demoniczny, które pozwalają mu sprawniej radzić sobie ze specyficznymi grupami przeciwników, a także Devil Trigger, dający mu tymczasową nieśmiertelność. DMC z 2013 jest dobrym przykładem mądrze przeprowadzonego odmłodzenia leciwej serii gier wideo, która cierpiała z powodu wtórności pomiędzy jej odsłonami. DMC: Devil May Cry sprzedał się na tyle dobrze, że twórcy rozpoczęli prace nad sequelem „czwórki”, a więc Devil May Cry 5.

  Resident Evil 2 - 25 stycznia 2019

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [21]

  TOP 10 najlepszych odświeżonych gier wideo na PC i konsole [13]

  Mało jest remasterów tak dobrych, jak Resident Evil 2. Ta reprodukcja hitu z 1998 roku bierze wszystko, co najlepsze z pierwowzoru, a ponadto dodaje do niej wiele usprawnień w kwestii warstwy audiowizualnej, a także mechanicznej. Wątek fabularny został tu niezmieniony, przenosząc gracza na kilka miesięcy po wydarzeniach z „jedynki”, a więc lokując go w mieście Raccoon City, które jest coraz silniej opanowywane przez epidemię zombie. Podobnie jak w pierwowzorze, mamy do czynienia z dwoma grywalnymi postaciami — Claire i Leonem, których historie uzupełniają się nawzajem, tworząc spójną całość. Odmiennie do Resident Evil HD, „dwójka” została stworzona od podstaw, nie będąc jedynie mocno podrasowanym pierwowzorem. Jest to drugie podejście Capcomu do tak mocnego odświeżenia swoich produkcji i bardzo prawdopodobne jest, że firma odświeży również kolejne części serii.

  Zarabianie na sentymencie jest opłacalne, ponieważ wielu graczy pragnie wrócić do swoich ulubionych produkcji, bez skonfrontowania się z czasem, który wpływa na niekorzyść produkcji.

  Patrząc na powyższe przykłady, można odnaleźć jeden, zwykle działający schemat — grę na sentymencie. W historii remasterów, remaków i rebootów odnaleźć można wiele, mniej lub bardziej znanych marek, które po dłuższym odpoczynku od eksploatacji wracały z wielkim hukiem, jak miało to miejsce również w przeszłości, czego przykładem może być Prince of Persia (2008), czy przeniesiony na silnik "dwójki", Metal Gear Solid: Twin Snakes. Dopóki odnawianie niegdyś dobrze przyjętych gier będzie opłacalne, dopóty wydawcy będą się na to decydowali. Na odświeżenie który serii lub gier czekacie?

  Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
  Zgłoś błąd

  Powiązane publikacje

  Liczba komentarzy: 30

  Komentarze:

  x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.