ThinkPad obchodzi swoje 25-lecie! Powspominajmy historię...
- SPIS TREŚCI -
- 1 - Historia marki ThinkPad, czyli jak powstała najważniejsza, biznesowa seria laptopów
- 2 - Pierwsze laptopy IBM ThinkPad, które zachwyciły cały świat
- 3 - Ostatnie laptopy od IBM i przejęcie marki ThinkPad przez Lenovo
- 4 - Marka ThinkPad po 2005 roku, czyli co ciekawego wypuszczała firma Lenovo
- 5 - Podsumowanie - siła marki ThinkPad nie słabnie!
Każdy kto choć trochę interesuje się tematyką notebooków z całą pewnością kojarzy serię ThinkPad, która początkowo należała do firmy IBM, a w późniejszych latach została przejęta przez Lenovo. Ta linia laptopów biznesowych doczekała się niedawno swoich 25. urodzin, co w tej branży jest naprawdę imponującym wynikiem. Ćwierć wieku to także dobry powód do przypomnienia sobie historii marki ThinkPad. Jak wyglądały jej początki? Dlaczego laptopy z tej serii stały się synonimem jakości oraz wytrzymałości, których nie znajdziemy u konkurencji? Co dzisiaj oferuje nam Lenovo w swojej biznesowej ofercie notebooków ThinkPad i jak wyglądają perspektywy na przyszłość? Zapraszam do krótkiej podróży w czasie...
Autor: Damian Marusiak
Marka ThinkPad istnieje już dwadzieścia pięć lat. W żartobliwym tonie mógłbym nawet napisać, że ThinkPad jest niemal moim rówieśnikiem, młodszym zaledwie o nieco ponad rok. Historia tej serii jest tak ciekawa i tak rozbudowana, że konieczne było podzielenie artykułu na kilka stron. Tutaj przeczytacie co nieco na temat pierwszego, historycznego ThinkPada, jakim był model IBM ThinkPad 700C, wydany w październiku 1992 roku. Na kolejnych stronach spotkacie się m.in. z najważniejszymi urządzeniami od IBM wyposażonymi w unikalne funkcje, niespotykane w ówczesnych czasach. Dowiecie się także co nieco o okresie przejściowym, w którym firma Lenovo przejęła dział komputerów IBM, a historię zakończymy na teraźniejszości, znaczeniu marki ThinkPad i najciekawszych modelach, które pojawiły się w ostatnich latach.
2017 rok był bardzo ważny dla marki ThinkPad, która obchodziła 25-lecie istnienia notebooków, będących od zawsze synonimem jakości oraz wytrzymałości. To idealny moment na trochę wspomnień.
Pewnie nie wszyscy pamiętają skąd wzięła się nazwa ThinkPad. Cóż, ja niestety nie pamiętam tych czasów (urodziłem się w 1991 roku), dlatego tę część historii znam z opowieści i Internetu. Nazwa ThinkPad wywodzi się od kieszonkowych notesów z wytłoczonym motto „Think”, które pewnego dnia otrzymali pracownicy firmy IBM. Wszystko zaczęło się w 1992 roku, kiedy zespół IBM Corporate Industrial Design powierzył zaprojektowanie pierwszego notebooka słynnemu projektantowi Richardowi Sapperowi, zaś zespołem zajmującym się rozwojem produktu w Yamato Labs, kierował Arimasa Naitoh. Historyczny, pierwszy laptop został nazwany ThinkPad 700C PS/2, a jego uroczysta premiera odbyła się 5 października 1992 r. na konferencji prasowej na Manhattanie w Nowym Jorku. Miesiąc później, na targach COMDEX w Las Vegas (obecnie targi CES) model ThinkPad 700C został okrzyknięty najciekawszym urządzeniem ówczesnych targów. W ciągu zaledwie kilku miesięcy sprzęt zdobył ponad 300 wyróżnień. Nic dziwnego, że marka bardzo szybko zyskała należny jej prestiż i uplasowała się na najwyższej pozycji na rynku.
To właśnie ten notes był głównym "winowajcą" stworzenia nazwy ThinkPad. Możemy mu teraz ładnie podziękować ;)
IBM ThinkPad 700C PS/2 był pierwszym na świecie laptopem wyposażonym w kolorowy wyświetlacz, sterowany tranzystorami cienkowarstwowymi (dobrze znane TFT). Czym jeszcze się wyróżniał? Zastosowany procesor to model Cyrix Cx486SLC, którego taktowanie wynosiło... 25 MHz! Dla porównania Intel® Core™ i7-7500U charakteryzuje się bazowym taktowaniem 2,7 GHz z możliwością podbicia do maksymalnie 3,5 GHz. Oprócz procesora, urządzenie zostało wyposażone w 4 MB pamięci RAM, dysk 2,5" o pojemności 120 MB oraz w stację dyskietek. Oczywiście nie mogło zabraknąć sztandarowego elementu ThinkPadów, który to konsekwentnie pojawiał się w kolejnych generacjach, na przestrzeni lat. Chodzi o trackpoint, znajdujący się wówczas między klawiszami G, B oraz H. Nie wiem czy ktoś zdaje sobie sprawę, ale początkowo kolor trackpointa... nie miał być wcale czerwony! Inżynierowie ThinkPada nie zgadzali się na wykorzystanie czerwonego koloru ponieważ ich zdaniem burzyło to ogólną stylistykę sprzętu. Projektant Richard Sapper nie był z tej decyzji zadowolony, ale nie miał wyjścia i musiał stworzyć inny kod koloru – wybrał ten odpowiadający odcieniowi magenta. Wraz z kolejnymi modelami ThinkPadów zaczął jednak po cichu modyfikować kod, przez co kolor TrackPointa stawał się coraz bardziej czerwony. Ostatecznie czerwony kolor towarzyszy ThinkPadom aż do dzisiaj.
IBM ThinkPad 700C w całej swojej okazałości.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- następna ›
- ostatnia »
- SPIS TREŚCI -
- 1 - Historia marki ThinkPad, czyli jak powstała najważniejsza, biznesowa seria laptopów
- 2 - Pierwsze laptopy IBM ThinkPad, które zachwyciły cały świat
- 3 - Ostatnie laptopy od IBM i przejęcie marki ThinkPad przez Lenovo
- 4 - Marka ThinkPad po 2005 roku, czyli co ciekawego wypuszczała firma Lenovo
- 5 - Podsumowanie - siła marki ThinkPad nie słabnie!
Powiązane publikacje

Jaki laptop kupić? Polecane laptopy do gier, nauki, pracy i multimediów. Poradnik zakupowy na kwiecień i maj 2025
41
Test ASUS ROG Strix SCAR 18 - Topowy notebook do gier z NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU oraz Intel Core Ultra 9 275HX
57
Test MSI Katana 17 - Notebook do gier z Intel Core i7-13620H i NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU
84
Test NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU w notebooku Razer Blade 16 - Premiera architektury Blackwell w laptopach
63