Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną bateriąW dużym uproszczeniu wciąż mówi się, że Realme, to tak naprawdę Oppo. Niemniej, to, że rzeczona marka może być odbierana jak Honor dla Huawei, czy Redmi dla Xiaomi, nie oznacza, że firmy są tym samym. W zasadzie, dziś dzieli je dziś zarówno zarząd, jak i jednostki badawcze, choć jeszcze do niedawna stanowiły one jedność. Wróćmy jednak do bohatera testu, czyli do smartfona Realme C3, który miałem okazję przez dłuższy czas testować. Zadebiutował w Polsce na początku kwietnia. Wtedy też miała miejsce polska premiera innych smartfonów producenta, wśród których znalazły się dodatkowo modele 6 oraz 6i, które również wzięliśmy na tapet. Skupmy się na przetestowanym przeze mnie egzemplarzu, gdyż znalazło się w nim kilka interesujących z punktu widzenia przeciętnego użytkownika cech takich jak najświeższy Android 10, świetna bateria oraz przydatne rozwiązania systemowe zawarte w nakładce Realme UI.

Smartfon Realme C3 służył mi przez ostatnie dwa tygodnie, podczas których sprawdzałem, jak radzi sobie w temacie wydajności, fotografii, a także, jak wypada na tle konkurencji. Najmilszym zaskoczeniem okazała się jednak bateria, której osiągi z pewnością nie są standardem w tej półce cenowej. Oczywiście nie jest to jedyna zaleta urządzenia.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc12]

Test smartfona Oppo Reno3: Wszystko do szczęścia w średniej półce

Realme C3 to smartfon, który możemy dziś zakupić w kwocie ok. 650 złotych. Niesprawiedliwe byłoby, nazywanie go urządzeniem tanim, gdyż w sklepach znajdziemy jeszcze bardziej budżetowe propozycje, których to jednak specyfikacja w stosunku do modelu C3 woła o pomstę do nieba. Niemniej, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w opisywanym telefonie znajdziemy szereg kompromisów, które w zależności od konkretnego użytkownika mogą być mniej lub bardziej odczuwalne. Choć w Realme C3 brakowało mi kilku rozwiązań, do których przywykłem, nie mogę powiedzieć, abym był zawiedziony działaniem sprzętu. W zasadzie powinienem pochwalić go za co najmniej kilka kwestii. Najważniejszą jest bateria, która w codziennym użytkowaniu najzwyczajniej w świecie zaskakiwała. Rzecz jasna, pozytywnie. Nie przedłużając, prześwietlmy wszystkie aspekty modelu C3. Na pierwszy ogień idzie specyfikacja techniczna.

  Realme C3
Wyświetlacz 6,5-cala, IPS, 1560 x 720p
Gorilla Glass
Procesor Mediatek Helio G70 
2x 2.0 GHz Cortex-A75
6x 1.7 GHz Cortex-A55
Pamięć na dane 32 GB
Pamięć RAM 3 GB
Bateria 5000 mAh, 10W
Aparat główny 12 Mpix f/1.8
2 Mpix rozpoznawanie głębi
Aparat przedni 5 Mpix f/2.4
Wymiary 164.4 x 75 x 9 mm
Waga 195 g
Kolory Frozen Blue, Blazing Red
Inne Android 10,  Radio FM, USB 2.0, Wi-Fi b/g/n
Cena 649 zł

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc1]

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc2]

Realme C3 - Wygląd i pierwsze wrażenia

Realme C3 został wykonany z tworzywa sztucznego, ale nie powinno stanowić to dla nikogo zaskoczenia. Obecność aluminiowo-szklanej obudowy byłaby w tej cenie czymś wręcz nienaturalnym. Plastiki zastosowane w testowanym modelu nie skrzypią ani nie uginają się pod naciskiem palca, a więc możemy mówić o całkiem niezłym wykonaniu tegoż elementu. Podoba mi się chropowata faktura plecków, która odbija światło tak, jakby z aparatu wydobywały się promienie słoneczne. Wygląda to interesująco i nieco tuszuje nieprzyjemny efekt wystającego ponad konstrukcję modułu aparatu. Na szczęście wokół panelu z obiektywami znajdziemy wąską, a nawet bardzo wąską ramkę, która w pewnym stopniu chroni szkło podczas odkładania smartfona na biurko. Tuż obok aparatu odnajdziemy czytnik linii papilarnych, z którym bardzo się polubiliśmy. Skaner reaguje niezwykle szybko i rzadko kiedy nie jest w stanie poradzić sobie z rozpoznaniem palca. Ba, nawet lekko wilgotne dłonie nie robią na nim wrażenia.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc3]

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc4]

Test Huawei P40 Pro: Nowy król fotografii z bardzo wydajną baterią

Po prawej stronie obudowy umieszczono przycisk power, którego klik jest wyczuwalny i stanowczy. Uważam jednak, że mógłby być osadzony nieco płycej. To samo odnosi się do pojedynczych klawiszy głośności, które znalazły się tuż pod tacką na karty SIM oraz microSD po lewej stronie urządzenia. Skoro o tacce mowa, należy zaznaczyć, że otrzymujemy tutaj pełny dualSIM, a nie hybrydową protezę. Oznacza to, że możemy użyć dwóch kart SIM oraz jednej karty pamięci jednocześnie. Na spodzie Realme C3 dzieje się dużo. Licząc od prawej, producent umieścił tutaj złącze audio Jack 3,5 mm, port microUSB oraz głośnik mono. Ten ostatni „gra” niespecjalnie atrakcyjnie. Donośny, lecz płaski dźwięk to zmora niższej półki cenowej. Magia dzieje się po podłączeniu słuchawek. Dobrze, może nie magia, ale dźwięk dostaje potężny zastrzyk energii i staje się więcej niż przyjemny. W tym segmencie jest to już czymś wyjątkowym.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc5]

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc28]

Realme C3 - Ekran

Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym elementem każdego smartfona jest ekran. Ten zamontowany w Realme C3 to 6,5-calowy IPS 20:9 wyświetlający obraz w rozdzielczości 1560 x 720 pikseli, co daje nam zagęszczenie na poziomie 270 ppi. Element ten został pokryty warstwą chemicznie hartowanego szkła Corning Gorilla Glass i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fabrycznie naklejona folia ochronna. Niestety, jej jakość jest mierna, nie wspominając już o tym, że na potęgę zbiera odciski, których później ciężko jest się pozbyć. Pochwalić można za to maksymalną jasność wyświetlacza, która według testów kolorymetrem X-Rite i1 Display Pro wyniosła 491.4 cd/m². Barwy, na pierwszy rzut oka wydają się w porządku, i w istocie będą takie dla większości niewymagających użytkowników, jednakże trzeba zaznaczyć, że znacząco odbiegają one od wzorcowej palety sRGB.

Test Samsung Galaxy Note9 – flagowiec bez kompromisów

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc6]

Powierzchnia ekranu zajmuje około 82,7 proc. przedniego panelu Realme C3, a to oznacza, że producent zafundował nam całkiem spore ramki okalające wyświetlacz. O ile górna i boczna część nie jest szczególnie drażniąca, o tyle nie sposób nie zwrócić uwagi na bródkę. U góry znajdziemy też wcięcie ekranowe w kształcie łezki, którego obecność jest mi szczerze obojętna. Przywykłem już do przeróżnych zabiegów mających ukryć moduł aparatu do selfie i zwyczajnie je zaakceptowałem. Reakcja na dotyk w Realme C3 jest dobra, nie wzorowa, ale właśnie dobra. Przy lekko wilgotnych palcach mogą pojawić się błędne reakcje na komendy. Mogą, lecz nie muszą i trzeba to wyraźnie zaznaczyć. Zjawisko to występowało bowiem losowo i nie doszukałem się w tym względzie żadnej prawidłowości. Z oczywistych względów nie miałem niestety okazji zweryfikować tego, jak wyświetlacz będzie zachowywał się na mrozie.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc7]

Wyniki pomiarów wyświetlacza (jasność 100%):

Luminancja bieli: 491.4 cd/m²
Luminancja czerni: 0.317 cd/m²
Kontrast: 1550.3:1
Maksymalne ΔE: 7.48
Średnie ΔE: 3.48

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc13]

Realme C3 - Nakładka systemowa

W Realme C3 znajdziemy najświeższą na dziś wersję Androida oznaczoną numerem 10. Nie jest to jednak czysty system, a oprogramowanie wzbogacone nakładką Realme UI. Jeśli mieliście już styczność ze smartfonami Oppo, z Realme UI poczujecie się jak w domu. Systemy te są niemal identyczne, jednak trzeba pochwalić je za ład i sensowne rozmieszczenie elementów. Dotarcie do którejkolwiek interesującej mniej opcji było intuicyjne, co nie jest takie oczywiste w przypadku wielu innych smartfonów z Androidem. Podobają mi się opcje takie jak klonowanie aplikacji, boczne skróty ekranowe czy nagrywanie ekranu, które działają tu bezproblemowo. Fanom wirtualnej rozrywki spodoba się hub „przestrzeń gier”, który stanowi swoiste centrum gracza. Znajdziemy tu blokowanie połączeń, kontrolę wydajności urządzenia oraz ustawienia baterii pozwalające zaoszczędzić cenne procenty.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc8]

Test smartfona Realme 6: Prawie jak zabójca średniopółkowców

W temacie oprogramowania muszę dodać ważną rzecz, która jak zdążyłem zauważyć, nie jest jednostkowym problemem. Otóż podczas moich testów telefon czterokrotnie samoistnie uruchomił tryb recovery (tryb awaryjny). To nie powinno mieć miejsca, dlatego początkowo wywołało to mój niepokój. Na szczęście podczas okresu testowego na Realme C3 pojawiła się aktualizacja. Choć w harmonogramie nie znalazło się odniesienie do wspomnianej kwestii, od czasu instalacji update'u, problem nie wystąpił ponownie. Widocznie był to zwykły błąd z gatunku chorób wieku dziecięcego. Niemniej, nie mogłem pominąć tej sprawy w recenzji z dwóch powodów. Pierwszy to informacja o ewentualnych „zgrzytach” w oprogramowaniu, drugi — informacja o błyskawicznej reakcji producenta na błąd.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc9]

Realme C3 - Wydajność

Testowany przeze mnie egzemplarz Realme C3 to wersja z 3 GB RAM oraz 32 GB pamięci na dane. Niestety, ze wspomnianej przestrzeni dla użytkownika zostawało skromne 12 GB i to przed instalacją dodatkowego oprogramowania. Każda większa aplikacja trzyma „przy sobie” dane, zapełniając pamięć jeszcze bardziej. Jeśli zamierzacie trzymać na smartfonie potężną bibliotekę zdjęć i filmów, lepiej dokupcie kartę pamięci microSD. Natomiast 3 GB RAM nie stanowiły dla Realme C3 problemu. Owszem, niektóre aplikacje były ubijane zbyt wcześnie, ale pamiętajmy, że mówimy o smartfonie w dość niskiej cenie. Wydajność zapewnia tutaj ośmiordzeniowa jednostka MediaTek Helio G70 i muszę powiedzieć, że spełnia się w tej roli całkiem nieźle. Smartfon, jak na tę półkę cenową działa bardzo płynnie, a spowolnienia tudzież przycięcia zdarzają mu się sporadycznie. W zasadzie w pamięć zapadły mi może trzy takie chwile. To niewiele i nie rzutowały one na moją ocenę. Bądź co bądź, Realme C3 nie jest oczywiście urządzeniem szczególnie wydajnym, a przynajmniej nie wskazują na to testy syntetyczne. W AnTuTu 8.3.3 smartfon nieznacznie wyprzedził Oppo A5 2020, jednakże było mu daleko do Xiaomi Mi 9 Lite oraz Honora 10. Co ciekawe, w teście GeekBench 5.1.1 Realme C3 przegoniło wspomnianego Honora 10. Grafika to niestety słaby punkt testowanego urządzenia, gdyż wyniki znacząco odbiegały od modeli takich nawet jak Oppo Reno 3.

AnTuTu 8.3.3

Ogólna wydajność

więcej = lepiej

40000
80000
120000
160000
200000
240000
280000
Samsung Galaxy A71
Snapdragon 730, 6 GB
258828
Honor 10
Kirin 970, 4 GB
233424
Xiaomi Mi 9 Lite
Snapdragon 710, 4 GB
226455
Relme C3
MediaTek Helio G70, 3 GB
180362
Oppo A5 2020
Snapdragon 665, 3 GB
154877

GeekBench 5.1.1

Jeden rdzeń

więcej = lepiej

100
200
300
400
500
600
700
Samsung Galaxy A71
Snapdragon 730, 6 GB
505
Xiaomi Poco F1
Snapdragon 845, 6 GB
419
Relme C3
MediaTek Helio G70, 3 GB
388
Honor 10
Kirin 970, 4 GB
338
Huawei P30 lite
Kirin 710, 4 GB
315

GeekBench 5.1.1

Wiele rdzeni

więcej = lepiej

400
800
1200
1600
2000
Xiaomi Poco F1
Snapdragon 845, 6 GB
1673
Samsung Galaxy A71
Snapdragon 730, 6 GB
1626
Honor 10
Kirin 970, 4 GB
1352
Relme C3
MediaTek Helio G70, 3 GB
1313
Huawei P30 lite
Kirin 710, 4 GB
1266

GFXBench 5.0.0

1080p Manhattan 3.1 Offscreen (OpenGL)

(FPS) więcej = lepiej

10
20
30
40
Honor 20 Pro
Mali-G76 MP10
36.7
Realme 6
Mali-G76 MC4
31
Samsung Galaxy A71
Mali-G76 MP5
30
Oppo Reno3
PowerVR GM9446
20
Relme C3
Mali-G52
14

Realme C3 - Aparat fotograficzny

W smartfonie znajdziemy zestaw trzech kamer, na który składają się 12 Mpix aparat główny, 12 Mpix ze światłem f/1.8, 2 Mpix do zdjęć makro (f/2.4) oraz dodatkowy obiektyw do wykrywania głębi ostrości. Zdjęcia wykonane w dobrych warunkach oświetleniowych cieszą oko, choć brakuje im nieco szczegółowości. Podobają mi się kolory, jednak ostrzenie ujęć niezależnie od naświetlenia nie działa tutaj najsprawniej. Żeby nie było, nie jest źle, ale producent mógłby uraczyć użytkowników aktualizacją usprawniającą detekcję fazy. W dużym uogólnieniu — jest poprawnie. Niestety, tylko w dzień. W przypadku zdjęć nocnych wykonywanych przy bardzo skromnym oświetleniu, o interesujących ujęciach możemy co najwyżej pomarzyć. Oko cieszą za to zdjęcia makro, których obecność, szczególnie zważając na cenę smartfona Realme C3, można nazwać atrakcją. Oczywiście rozdzielczość jest tutaj niska i nie ma sensu tego ukrywać.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc10]

Test smartfona Motorola Moto G8 Power - 11 dni bez ładowania

Smartfon w kwestii selfie oferuje 5 Mpix aparat ze światłem f/2.4 i potrafi wyciągnąć z niego całkiem sporo informacji. Szczegółowość względem ceny jest na akceptowalnym, a może nieco wyższym poziomie. Przeciętność. To określenie idealnie pasuje do filmów nagrywanych przy pomocy Realme C3. Nie, żeby nagrania były kompletną klapą. Co to, to nie, jednak nie mogę powiedzieć nic ponad to, że są poprawne albo raczej - bliskie poprawności. Maksymalna rozdzielczość to HD i próżno szukać tutaj stabilizacji obrazu. O ile w dzień możemy liczyć na sensowne ujęcia, o tyle w nocy nie ma większego sensu w sięganiu po kamerę w Realme C3. Chyba że mamy na myśli realizowanie materiału wideo w centrum miasta w świetle neonów. W innych przypadkach — testowany smartfon zwyczajnie nie da sobie rady.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc14] Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc15]
Szczegółowość zdjęć nawet w pochmurny dzień jest zadowalająca.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc16] Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc18]
Barwy rejestrowane przez aparat główny Realme C3 są nasycone, lecz nieprzesadzone.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc20] Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc19]
Po lewej stronie gorsze warunki oświetleniowe w pomieszczeniu, zaś po prawej stronie dobrze nasłoneczniona scena.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc33] Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc32]
Obecność makro to miły dodatek w tej klasie cenowej

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc30] Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc23]
Po lewej selfie w dzień w pomieszczeniu, po prawej selfie w nocy.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc22] Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc25]
Zdjęcia nocne nie są mocną stroną Realme C3.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc24] Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc29]


Realme C3 aparat główny w dzień - 1080p. Niestety, w testowanym modelu automatyczna regulacja ostrości działa wybiórczo, przeważnie nietrafnie.


Realme C3 aparat główny w nocy - 1080p.

Realme C3 - Bateria

W smartfonie zamontowano akumulator o słusznej pojemności 5000 mAh, który ku mojemu niezadowoleniu ładujemy przy pomocy leciwej już ładowarki microUSB i mocy 10W. Pełne naładowanie smartfona trwa ponad 3 godziny. Kiepsko, ale na tym kończą się złe informacje w kwestii akumulatora Realme C3. Okazuje się, że rzeczone 5000 mAh zapewnia SoT (screen on time - czas aktywności ekranu) na poziomie 8h i ponad 2 dni niespecjalnie oszczędnej pracy na urządzeniu. Wideo H.264 w rozdzielczości 1080p udało mi się odtwarzać bez przerwy przez 15 godzin, jednak to dopiero w codziennej pracy z aplikacjami i przeglądaniem sieci C3 pokazał pazur. W tej cenie nie spodziewałem się rewelacji, a więc możemy mówić o bardzo dużym zaskoczeniu. Naturalnie pozytywnym. Pamiętajmy, że pojemność mAh to nie wszystko i liczy się optymalizacja. Z nią Realme poradziło sobie wzorowo, dlatego jeszcze raz powtórzę — akumulator to mocna strona C3.

Wytrzymałość akumulatora

Odtwarzanie wideo (1080p, x264)

czas w minutach (więcej=lepiej)

300
600
900
1200
1500
Samsung Galaxy A71
4500 mAh, AMOLED
1390
Motorola Moto G8 Power
5000 mAh, IPS
1031
Realme C3
5000 mAh, LCD
937
Huawei P40 Lite E
4200 mAh, IPS
830
Realme 6
4300 mAh, IPS
710

Realme C3 - Podsumowanie

Realme C3 nie jest urządzeniem pozbawionym wad. Gdyby był, konkurencja mogłaby już pakować swoje zabawki i przenosić się do innej piaskownicy. Niemniej, liczba elementów, które przeszkadzały mi w użytkowaniu lub na które zwyczajnie musiałem zwrócić uwagę, jest niewielka. Za kwotę nieco ponad 600 złotych otrzymujemy smartfon, który nie wygląda, jak zabawka i cieszy oko. Wyświetlacz zastosowany w testowanym egzemplarzu nie zawodzi i zachowuje się odpowiednio dla tej klasy cenowej, jednak osoby szukające dobrego odwzorowania barw mogą być zawiedzione. Nikogo nie powinna zawieść za to bateria, która jest genialna. Dwa, a może nawet trzy dni pracy na jednym ładowaniu, czy SoT na poziomie 8-9 godzin to wynik realny i stosunkowo łatwy do uzyskania.

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc11]

Realme C3 to dobrze spasowany smartfon, który mimo tworzyw sztucznych nie sprawia wrażenia zbyt delikatnego. Sprawnie działające i funkcjonalne oprogramowanie Realme UI zachęca do korzystania ze wszystkich możliwości przewidzianych przez twórców. Nie zawiodą się też miłośnicy dobrego brzmienia przez słuchawki, jako że smartfon takowe właśnie oferuje.

Czy Realme C3 jest wart pieniędzy, jakich oczekuje za niego producent? W temacie wielu innych urządzeń odpowiedź nie jest łatwa, ale nie w tym przypadku. Uważam, że wycena jest tutaj rozsądna, a nawet atrakcyjna. Zakładając, że cena spadnie w ciągu najbliższych miesięcy, będzie można polecić ten smartfon większej liczbie potencjalnych klientów. Pamiętajmy, że mamy tu złącze audio Jack 3,5 mm, kapitalną nakładkę Realme UI, bliźniaczą do tej znanej ze smartfonów Oppo oraz świetny akumulator. Zabrakło tu co prawda NFC, szybkiego ładowania oraz portu USB-C, jednak nie każdy uważa je za niezbędne, szczególnie w tej klasie cenowej. Kompromisy są bądź co bądź nieuniknione w urządzeniach kosztujących kilkaset złotych.

Realme C3
Cena: 649 zł

Realme C3
  • Chropowata faktura tylnego panelu
  • Funkcjonalne dodatki w nakładce systemowej Realme UI
  • Obecność Androida 10 w tanim smartfonie
  • Port audio Jack 3,5 mm i dobre brzmienie na słuchawkach
  • Długi czas pracy baterii na jednym ładowaniu
  • Responsywność interfejsu
  • Pamięć 32 GB, z czego dla użytkownika zostaje 12 GB
  • Powolne ładowanie akumulatora
  • Leciwe złącze microUSB zamiast USB-C
  • Starsza generacja WiFi b/g/n
  • Brak funkcji NFC

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Test smartfona Realme C3: Solidny budżetowiec z mocną baterią [nc34]

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 29

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.