Zgłoś błąd
X
Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.
Błędy w spisie treści artykułu zgłaszaj jako "błąd w TREŚCI".
Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschукраїнськийFrançaisEspañol中国

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca?

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca?Smartfonowy rynek średniaków wygląda dziś inaczej niż kilka lat wstecz. Rozsądnie wycenione inteligentne telefony prezentują poziom wygody użytkowania oraz funkcjonalności, który jeszcze do niedawna zarezerwowany był dla urządzeń sztandarowych. Dobrym przykładem będzie tutaj Samsung Galaxy A71. Za sprzęt trzeba zapłacić dziś około 2000 złotych, choć co jakiś czas można natknąć się na promocję, w której cena wynosi kilkaset złotych mniej. Mamy więc do czynienia z typową średnią półką, jednakże za sprawą pewnych cech, sprzęt ten mógłbym nazwać (prawie)flagowcem. Mam tutaj na myśli głównie wrażenia z użytkowania, wydajność, kwestie fotograficzne oraz wygląd. Nie w każdym aspekcie A71 radzi sobie jednak wzorowo. Przejdźmy więc wspólnie przez najważniejsze cechy urządzenia.

W moje ręce trafił właśnie Samsung Galaxy A71, który swoją premierę miał już kilka miesięcy temu. W myśl powiedzenia „lepiej późno niż wcale” postanowiłem go dokładnie przetestować. Okazuje się, że atrakcyjny jest nie tylko wygląd modelu, ale również jego możliwości programowe oraz to, jak radzi sobie z dużymi grami.

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc30]

Test Samsung Galaxy XCover Pro: Elegant do zadań specjalnych

Zdaję sobie sprawę z tego, że spora grupa użytkowników smartfonów niezwłocznie po zakupie chowa swoje urządzenia w etui. To oznacza, że nie będzie im dane cieszyć się stylistyką, którą zaprojektował dla konkretnego modelu producent. W przypadku niektórych urządzeń jest to szczególnie odczuwalne i mam tu na myśli tytułowego Samsunga Galaxy A71. W mojej opinii sprzęt ten należy bowiem do grona najefektowniejszych średniopółkowych smartfonów ostatnich 12 miesięcy. A71 zawdzięcza to cienkim ramkom okalającym wyświetlacz, smukłej obudowie oraz przepięknym pleckom. Nie uważam, żebym specjalnie przesadzał z zachwytem nad tylną częścią urządzenia. Interesujący efekt tęczy zmienia się względem kąta padania nań światła i zwyczajnie cieszy oko. Niemniej, Samsung Galaxy A71 ma do zaoferowania znacznie więcej aniżeli tylko atrakcyjny wygląd.

Specyfikacja smartfona Samsung Galaxy A71:

  Samsung Galaxy A71
Wyświetlacz 6,7-cali, Super AMOLED, 2400 x 1080p, 20:9
Procesor Qualcomm Snapdragon 730
2x Kryo 470 Gold 2.2 GHz 
6x Kryo 470 Silver 1.8 GHz
Pamięć na dane 128 GB (UFS 2.1)
Pamięć RAM 6 GB
Bateria 4500 mAh, 25W
Aparat główny 64 Mpix f/1.8 PDAF
12 Mpix f/2.2 ultraszeroki kąt
5 Mpix f/2.4 makro
5 Mpix f/2.2 czujnik głębi
Aparat przedni 32 Mpix f/2.2
Wymiary 163.6 x 76 x 7.7 mm
Waga 179 g
Kolory Prism, Crush Black, Silver, Blue, Pink
Inne Android 10, USB-C, Jack 3,5 mm, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, LTE
Cena 1999 złotych

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc2]

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc3]

Samsung Galaxy A71 - Wygląd i pierwsze wrażenia

Obudowa smartfona Samsung Galaxy A71 może sprawiać wrażenie wykonanej z metalu i szkła, jednak ze wspomnianymi materiałami ma niewiele wspólnego. Ramka to typowe tworzywo sztuczne, podobnie jak cały tylny panel. W przypadku tego drugiego Samsung zdecydował się zastosować rozwiązanie nazwane Glastik, czyli plastik, który imituje tafle szkła i robi to naprawdę dobrze. Interesująco wypada też tęczowe odbicie światła padającego na powierzchnię „plecków” urządzenia. Spodoba się to przeciwnikom nieprzyzwoicie popularnego i często stosowanego rozwiązania gradientowego. Niestety, obudowa palcuje się na potęgę i już po chwili obcowania ze smartfonem zauważymy na nim odciski palców oraz nieestetyczne smugi. Cieszy natomiast to, że wystarczy użyć rękawa lub materiału spodni i wygląd wraca do normy.

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc4]

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc5]

Lwią cześć frontu smartfona wypełnia ekran, ale do niego przejdziemy nieco później. Skupmy się na rantach sprzętu, na których sporo się dzieje. Na samym spodzie poza portem USB-C znajdziemy bowiem dwa istotne dla fanów muzyki elementy. Chodzi o głośnik oraz gniazdo audio Jack 3,5 mm. Drugi z modułów docenimy z uwagi na to, że producent nie zdecydował się na zastosowanie głośnika stereofonicznego. Ten obecny w A71 to mono. Na szczęście „gra” w miarę czysto, choć zdarzają mu się przekłamania przy zbyt wysoko ustawionej głośności. Po prawej krawędzi obudowy znajdziemy, licząc od góry, klasyczny dwuklik do regulacji głośności oraz przycisk power odpowiadający za blokowanie i odblokowywanie urządzenia. Po przeciwnej stronie umieszczono slot na kartę SIM. Nie jest to natomiast złącze hybrydowe, a pełnoprawny dualSIM z możliwością niezależnej instalacji karty pamięci microSD. Wspomnę jeszcze tylko o obecności modułu NFC do płatności zbliżeniowych, gdyż może być to dla wielu osób istotne.

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc6]

Samsung Galaxy A71 - Ekran

Samsung Galaxy A71 wygląda świetnie z uwagi na naprawdę wąskie ramki, które ucieszą oko estety. Ekran chroniony warstwą chemicznie hartowanego szkła Corning Gorilla Glass 3 generacji (szkoda, że nie wyższej) to istny cud. Zastosowany tutaj Super AMOLED zachwyca pełnymi czerniami, świetnym kontrastem oraz wysoką jasnością. Polecam ustawić Tryb żywych barw, dzięki czemu obraz prezentowany na ekranie będzie wyglądał jeszcze atrakcyjniej. Projektantów wypada pochwalić również za umiejscowienie wcięcia w kształcie dziury, w którym ukryto aparat do selfie. Moduł został bowiem wybudowany w sam środek górnej części panelu, a to oznacza wygodę przy wykonywaniu zdjęć typu selfie. Niby drobnostka, ale mnie cieszyła.

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc7]

Test słuchawek Samsung Galaxy Buds+. Niekończące się granie

Ekran palcuje się charakterystycznie dla swojej kategorii cenowej, jednak nie jest to uciążliwe. Sam ślizg palca i responsywność dotyku stoją tutaj na wysokim poziomie i nie mogę się w tym względzie do niczego przyczepić. Przeczepię się natomiast do czytnika linii papilarnych, który jest zintegrowany z ekranem. Otóż rozwiązanie to działa średnio i często nie rozpoznaje mojego odcisku. Mało tego, narzędzie jest powolne i wymaga dłuższego przytrzymania palca we wskazanym miejscu. To chyba najbardziej odczuwana dla mnie wada Samsunga Galaxy A71. Pochwalić muszę za to funkcję Always-on-Display, która skutecznie zastępuje diodę powiadomień i którą możemy ustawić pod swoje wymagania. Mamy do wyboru różne style zegarka z kalendarzem, przeróżne barwy, informacje o muzyce oraz automatyczna jasność.

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc8]

Samsung Galaxy A71 - Interfejs OneUI 2.0

W Samsungu Galaxy A71 znajdziemy Androida 10, w którym producent zastosował najnowszą wersję nakładki OneUI 2.0, z charakterystycznymi dla niej możliwościami. Aktualnie jest to jedna z moich ulubionych modyfikacji interfejsu Zielonego Robota. Oprogramowanie wygląda bowiem świeżo, estetycznie, a przy tym naprawdę efektownie. Mnogość ustawień docenią fani customizacji wizualnej strony systemu. Próżno szukać tutaj śmieciowych aplikacji, które jeszcze niedawno Samsung wpychał do swoich smartfonów na siłę. Teraz mamy do czynienia z subtelną sugestią dotyczącą instalacji programów firm trzecich, które ma miejsce przy pierwszej konfiguracji urządzenia po uruchomieniu. Bardzo ucieszyła mnie obecność radia FM, które jest dziś stosowane rzadko. Mało tego, producent przewidział możliwość nagrywania audycji i muzyki z dowolnej odbieranej przez smartfon stacji.

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc9]

Docenić trzeba panel z przełącznikami, w którym znajdziemy gros opcji do wyboru. W zasadzie to od naszej wyobraźni zależy, jak funkcjonalne okaże się narzędzie. Choć Samsung Galaxy A71 nie został wyposażony w mocno ścięty ekran, znajdziemy w nim tak zwany interfejs krawędziowy, czyli wysuwany z krawędzi dodatkowy panel funkcyjny. Zawiera on wybrane przez nas aplikacje, narzędzia, miniatury kontaktów, skróty, pogodę oraz przypomnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać dodatkowe rozszerzenia. W Samsungu Galaxy A71 z OneUI 2.0 znajdziemy również Bixby, jednak jej użyteczność w Polsce jest niewielka. W zasadzie uwagę warto zwrócić jedynie na Rutyny, które pozwalają zautomatyzować pewne procesy. Np. uruchomienie oszczędzania energii w nocy, skonfigurowanie zachowania ustawień w warunkach domowych, rutyny dostępne na rozpoczęcie każdego nowego dnia.

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc10]

Samsung Galaxy A71 - Wydajność

W Samsungu Galaxy A71 umieszczono układ Qulacomm Snapdragon 730, 6 GB RAM oraz grafikę Adreno 618. Opierając się na danych „z papieru”, można zaszufladkować smartfona w kategorii typowych średniaków, które działają prawidłowo, ale nic ponadto. Nie tym razem. Samsung przyłożył się bowiem do optymalizacji, a przynajmniej na to wskazuje działanie smartfona. Przez większość czasu cechowała go więcej niż sensowna wydajność charakterystyczna dla średniaków. W zasadzie przycięcie interfejsu zaobserwowałem tylko dwa razy, chwilę po wyłączeniu PUBG. Swoją drogą, z grami Samsung Galaxy A71 radzi sobie naprawdę dobrze. Nie jest to wydajnościowy potwór, ale skłamałbym, pisząc, że nie sprostał moim oczekiwaniom. Gdyby tylko znalazła się w nim pamięć szybsza niż UFS 2.1, byłoby cudownie. W kwestii benchmarków Samsung Galaxy A71 wypada jak klasyczny średniak. Nie ma tu krzty zaskoczenia. W przypadku Antutu A71 uzyskał wyniki zbliżone do swoich konkurentów w postaci Honora 10 oraz Xiaomi Mi 9T. Podobnie wygląda to w GeeBench w trybie pojedynczego rdzenia, gdzie testowany model przegonił Pixela 3XL od Google. W trybie wielordzeniowym poradził sobie natomiast nieco gorzej.

AnTuTu 8.3.3

Ogólna wydajność

więcej = lepiej

60000
120000
180000
240000
300000
360000
Xiaomi Mi Mix 3
Snapdragon 845, 6 GB
355374
Xiaomi Mi 9T
Snapdragon 730, 6 GB
265032
Samsung Galaxy A71
Snapdragon 730, 6 GB
258828
Honor 10
Kirin 970, 4 GB
233424
Samsung A70
Snapdragon 675, 6 GB
215404

GeekBench 5.1.1

Jeden rdzeń

więcej = lepiej

150
300
450
600
Xiaomi Mi 9T
Snapdragon 730, 6 GB
529
Samsung Galaxy A71
Snapdragon 730, 6 GB
526
Google Pixel 3 XL
Snapdragon 845, 4 GB
490
Samsung Galaxy A70
Snapdragon 675, 6 GB
477
Xiaomi Mi 9 Lite
Snapdragon 710, 6 GB
383

GeekBench 5.1.1

Wiele rdzeni

więcej = lepiej

700
1400
2100
2800
Xiaomi Mi 9T
Snapdragon 730, 6 GB
2546
Google Pixel 3 XL
Snapdragon 845, 4 GB
2002
Samsung Galaxy A71
Snapdragon 730, 6 GB
1753
Samsung Galaxy A70
Snapdragon 675, 6 GB
1522
Xiaomi Mi 9 Lite
Snapdragon 710, 6 GB
1455

GFXBench 5.0.0

1080p Manhattan 3.1 Offscreen (OpenGL)

(FPS) więcej = lepiej

10
20
30
40
Honor 20 Pro
Mali-G76 MP10
36.7
Realme 6
Mali-G76 MC4
31
Samsung Galaxy A71
Mali-G76 MP5
30
Samsung Galaxy S7
Mali T880
23.8
Oppo Reno3
PowerVR GM9446
20

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc11]

Samsung Galaxy A71 - Aparat fotograficzny

Testowane przeze mnie urządzenie otrzymało poczwórny moduł fotograficzny, który przyjął kształt prostokątnej wyspy. Wygląda podobnie jak w S20-tkach i dla mnie to plus. Jednostka główna to 64 Mpix aparat ze światłem f/1.8, w przypadku którego zdjęcia wypadają świetnie. W gorszych warunkach oświetleniowych jest ciut gorzej, ale sprzęt nie powinien wstydzić się niczego na tle konkurentów. Warto włączyć natomiast auto HDR, gdyż znacząco podnosi on szczegółowość zdjęć. Drugi aparat to 12 Mpix szeroki kat z przysłoną f/2.2, który również radzi sobie całkiem nieźle. Oczywiście pod warunkiem, że nie przeszkadza nam nieco przekłamana perspektywa tego typu fotografii. Mamy tutaj jeszcze 5 Mpix (f/2.2) czujnik głębi oraz 5 Mpix (f/2.3) kamerkę do zdjęć makro. Ta ostatnia radzi sobie średnio, ale podobnie wygląda to w przypadku innych urządzeń tej klasy.

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc12]

Test Samsung Galaxy S20+: smartfon wzorowy. Czy to wystarczy?

Przeraża mnie natomiast ułomność trybu Pro, w którym zabrakło tak podstawowej opcji, jak zmiana czasu naświetlania. Bez wspomnianej możliwości tryb najzwyczajniej w świecie nie zasługuje na to, aby określać go mianem profesjonalnego. Dodam też, standardowo zdjęcia wykonywane przy pomocy głównego aparatu 64 Mpix zapisywane są jako 16 Mpix. Można to zmienić w ustawieniach. Zdjęcia selfie są szczegółowe i określiłbym ich mianem dobrych. Nic ponad, ale i nic poniżej. Wyjątek stanowią selfie nocne, które ciężko nazwać poprawnymi. Muszę poświęcić kilka słów filmom nagrywanym przy pomocy Samsunga Galaxy A71, które wspiera elektroniczna stabilizacja obrazu. EIS jest niestety dostępny tylko w jakości Full HD. Jeśli zapragniemy filmów 4K w 30FPS, musimy pomyśleć o statywie, gdyż ujęcia szarpią i bujają niczym podekscytowany nowymi owocami rezus. Ku mojemu zaskoczeniu, nieźle wypadły filmy w scenerii nocnej przy mizernym oświetleniu. To cieszy.

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc14] Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc17]
Przykładowe zdjęcia z głównego aparatu

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc15] Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc16]
Po lewej obiektyw główny, po prawej szeroki kąt

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc18] Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc19]
Po lewej ujęcie z bliska, po prawej ujęcie z daleka

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc21] Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc20]
Tryb Nocny radzi sobie całkiem nieźle, szczególnie jeśli znajdziemy jakiekolwiek źródła światła

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc28] Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc24]
Szczegółowość zdjeć w świetle dziennym po lewej, szczegółowość w pomieszczeniu po prawej

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc25] Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc26]
Zdjęcia makro nie są mocną stroną Galaxy A71

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc22] Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc23]
Po lewej selfie nocne, po prawej selfie w dzień


Film w rozdzielczości 3840 × 2160 (Dzień)


Film w rozdzielczości 3840 × 2160 (Noc)


Film w rozdzielczości 2400 × 1080 (Dzień)

Samsunga Galaxy A71 - Bateria

Bateria zamontowana w Samsunga Galaxy A71 ma pojemność 4500 mAh. Nie jest to wysoka wartość, ale nie jest ona również niska. Przy moim użytkowaniu oznaczało to SoT (czas pracy na włączonym ekranie) na poziomie 4-5 godzin. Przy mniej intensywnym, choć nie do końca oszczędnym użytkowaniu można wykręcić pełne dwa dni pracy na ładowaniu. Skoro o ładowaniu mowa. Proces trwa około 1 godziny i 35 minut. Oczywiście przy założeniu ładowania baterii od 1 do 100 proc. Zawdzięczamy to 25-watowej ładowarce dostępnej w zestawie. Nie otrzymałem takowej od producenta, dlatego też użyłem własnego akcesorium. Sprzęt można również doładowywać, co może okazać się rozsądniejszym wyborem. Dobrnięcie do około 50 proc. pojemności zajmuje stosunkowo niewiele czasu.

Wytrzymałość akumulatora

Odtwarzanie wideo (1080p, x264)

czas w minutach (więcej=lepiej)

300
600
900
1200
1500
1800
Xiaomi Mi 9T Pro
4000 mAh, AMOLED
1532
Samsung Galaxy A71
4500 mAg, OLED
1390
OPPO Reno2
4000 mAh, AMOLED
1319
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
5000 mAh, AMOLED
1159
Samsung Galaxy A50
4000 mAh, AMOLED
1095

Samsunga Galaxy A71 - Podsumowanie

Samsung Galaxy A71 to całkiem atrakcyjny średniak z wyglądem mocno nawiązującym do flagowców. Zasadniczo, gdyby nie lekkość konstrukcji oraz zastosowanie materiału glastik zamiast połączenia metalu i szkła, można by dać się oszukać. W kwestii wyglądu jest więc dobrze, a nawet lepiej niż dobrze. Wydajność jest naprawdę dobra, jak na tę klasę, czyli średniopółkowca i cieżko mieć pretensje o jakieś pojedyncze przycięcia animacji. Fotograficznie sprzęt również daje radę, choć nieco irytuje mnie brak Trybu Pro z prawdziwego zdarzenia. W kwestii braków muszę wspomnieć o braku OIS (optycznej stabilizacji obrazu) oraz braku ładowania indukcyjnego. To drobnostki, ale warto zdawać sobie sprawę ze pewnych kwestii.

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [nc29]

Samsung Galaxy A71 to bez wątpienia sprzęt wart uwagi, jednak mocno przeszacowany. Obudowa z tworzywa sztucznego, brak ładowania bezprzewodowego oraz niedokładny ekranowy czytnik linii papilarnych nie przystoją smartfonowi wycenionemu na około 2 tys. złotych. Niemniej, możemy tu liczyć na więcej niż sensowną wydajność, atrakcyjną stylistykę i całkiem szczegółowe zdjęcia.

Sprzęt kosztuje dziś 1999 złotych, jednak uważam, że nie warto kupować go w tej kwocie. W cenie do 1600, może do 1700 złotych — owszem. Wtedy stanowiłby niemałą atrakcję, dlatego też jeśli jesteście zainteresowani rzeczonym sprzętem, warto wypatrywać promocji cenowych. Niedawno urządzenie to kosztowało, choć jedynie chwilowo, nieco ponad 1600 złotych. Samsung Galaxy A71 spodoba się fanom Galaxy S20, którzy nie mogą pozwolić sobie na kupno kosztownego sztandarowca ze stajni Koreańczyków. Tracimy przy tym pewne cechy, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia ze średniopółkowcem. Sprzęt stanowi konkurencję dla urządzeń takich jak Motorola One Zoom czy Xiaomi Mi 9 i prezentuje przy tym zbliżony poziom.

Samsung Galaxy A71
Cena: 1999 zł

Samsung Galaxy A71
  • Tęczowe refleksy na obudowie
  • Wydajność w grach
  • Czytelny ekran
  • Wygląd nawiązujący do flagowców
  • Radio FM z nagrywaniem
  • Ekran krawędziowy
  • Obecność technologii NFC
  • Brak głośnika stereo
  • Plastikowa obudowa
  • Tryb Pro aparatu bez czasu naświetlania
  • Wysoka cena

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Test Samsung Galaxy A71: Jak wiele brakuje mu do flagowca? [2]

Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 19

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.