TeslaCrypt szyfruje zapisy popularnych gier komputerowych
Od pewnego czasu w sieci można natrafić się na oprogramowanie o nazwie CryptLocker, którego zasada działania jest bardzo prosta – aplikacja jest pobierana na nasz komputer i ma ona za zadanie zaszyfrować wszystkie dokumenty. Kiedy cały proces się zakończy, wyświetlany jest komunikat informujący, że wszystkie nasze pliki zostały zaszyfrowane. Aby odzyskać do nich dostęp należy zapłacić "okup". Dodatkowo użytkownik ma określony czas na podjęcie decyzji – jeżeli za długo będzie zwlekał, aplikacja odpowiedzialna za zaszyfrowanie danych sama się odinstaluje, a my zostaniemy z niczym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wiele osób na swoich komputera nie przechowuje żadnych ważnych dokumentów. Wiele młodych osób posiada peceta tylko do gier i głównie tego typu oprogramowanie na nich znajdziemy. Jak zatem uprzykrzyć życie graczom?
Wracacie zmęczeni z pracy lub szkoły, chcecie uruchomić swoją ulubioną grę, jednak zamiast ekranu ładowania pojawia się komunikat informujący o tym, że trzeba zapłacić okup w zamian za odszyfrowanie... stanów gier. Ta czarna wizja zaczyna mieć swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, ponieważ w sieci krąży program o nazwie TeslaCrypt, który nie dość, że szyfruje nasze cenne dane, to jeszcze potrafi zaszyfrować zapisy z kilkunastu popularnych gier. Oto ich lista:
Gry singleplayer:
- Call of Duty
- Star Craft 2
- Diablo
- Fallout 3
- Minecraft
- Half-Life 2
- Dragon Age: Origins
- The Elder Scrolls and specifically Skyrim related files
- Star Wars: The Knights Of The Old Republic
- WarCraft 3
- F.E.A.R
- Saint Rows 2
- Metro 2033
- Assassin’s Creed
- S.T.A.L.K.E.R.
- Resident Evil 4
- Bioshock 2
Gry online:
- World of Warcraft
- Day Z
- League of Legends
- World of Tanks
- Metin2
Na baczności muszą się mieć również deweloperzy gier, ponieważ TeslaCrypt potrafi zaszyfrować dane należące do takich aplikacji jak RPG Maker, Unity3D, czy też Unreal Engine. Złośliwe oprogramowanie może doprowadzić również do uszkodzenia aplikacji Steam. Gdy nasze dane zostaną zaszyfrowane, to podobnie jak w poprzednich generacjach pojawia się okienko z komunikatem, iż za odpowiednią sumę program może odzyskać nasze pliki. Program TeslaCrypt może znaleźć się na naszym komputerze, gdy wejdziemy na niebezpieczną stronę internetową przy użyciu takich przeglądarek jak Opera oraz Internet Explorer.
Źródło: BR Labs
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57