Tesla Model 3 zgłoszona do konkursu hakerskiego Pwn2Own
Znacie imprezę Pwn2Own? Jej założeniem jest łamania zabezpieczenia usług lub oprogramowania najpopularniejszych produktów na rynku w celu zbadania jego przypadłości na ataki hakerskie. Raz na jakiś czas do organizatorów zgłaszają się firmy, takie jak Tesla, oferując pewną sumę pieniędzy za odkrycie sposobów na złamanie ich softu, jak miejsce miało z samochodem Model 3. Firma założona przez Elona Muska zaoferuje zwycięzcom konkursu niespełna milion dol. w gotówce, co najprawdopodobniej zachęci poszukiwaczy błędów do wzięcia udziału w zmaganiach. To nie pierwszy raz, gdy producent samochodów autonomicznych wynagradza poszukiwanie błędów. Tesla prowadzi program „bug bounty” od 2014 roku, regularnie podnosząc wynagrodzenie za odnalezienie pojedynczych przypadłości hakerskich.
Uczestnicy Pwn2Own specjalizują się w odnajdywaniu błędów w oprogramowaniu, czego przykładem są m.in. łamane systemy operacyjne. Tesla podjęła się z nimi współpracy, aby poprawić Model 3.
Dyrektor działu oprogramowania samochodowego Tesli, David Lau przekazał, że współpraca ze środowiskiem badawczym ds. bezpieczeństwa jest dla jego firmy bezcenna. Poinformował on również, że spółka z niecierpliwością czeka na zapoznanie się z efektami pracy specjalistów biorących udział w Pwn2Own. Zdaniem Lau praca hakerów może przełożyć się na możliwość ulepszenia zarówno samochodu Model 3, jak i wszystkich pozostałych pojazdów amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego.
Samochody Tesla będą rozpoznawały pojazdy służb ratowniczych
Za złamanie najbardziej podatnych na ataki systemów Modelu 3, a więc kodu bramy dostępowej, autopilota, oraz sterownika VCSEC hakerzy otrzymają nagrodę 250 tys. dol. Dodatkowe 100 tys. dol. zdobędą, przeprowadzając udany atak na klucz Tesli lub oprogramowanie dedykowane smartfonom - Phone-as-Key. Złamanie sieci Wi-Fi lub łączności Bluetooth warte będzie kolejne 50 tys. dol., a jedną z dodatkowych nagród będzie rzeczony pojazd. Zmagania z zabezpieczeniami Tesla Model 3 będą miały miejsce w marcu podczas konferencji CanSecWest odbywającej się w Vancouver.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4