Telewizor Samsung Smart TV może Cię podsłuchiwać...
Urządzenia wokół nas stają się coraz mądrzejsze. Producenci instalują jeszcze więcej funkcji umożliwiających wykonywanie różnych zadań, a jedną z nich jest kontrola głosowa. W chwili obecnej nie możemy jeszcze mówić o masowej przesiadce na rozwiązania wykorzystujące nasz głos, ale w przyszłości algorytmy będą jeszcze lepsze, dzięki czemu wielu użytkowników zrezygnuje z pilota lub klawiatury. Funkcje wykrywania głosu posiadają smartfony, tablety i komputery - do tej grupy dołączyły jednak również inteligentne telewizory z tzw. grupy Smart TV. Jednym z największych producentów takich urządzeń jest Samsung. Telewizory koreańskiej firmy cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników, a więc w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów dotyczących wszystkich serii mówimy o sporym zasięgu "rażenia".
Inteligentne telewizory słuchają... i wysyłają. Warto o tym pamiętać.
Tym razem nie będziemy jednak pisali o błędach w oprogramowaniu, bowiem sprawa pojawiająca się ostatnio na forach internetowych dotyczy bezpośrednio funkcji głosowych. Użytkownicy niektórych modeli Samsung Smart TV zaalarmowali innych posiadaczy tychże urządzeń po dokładnym przeczytaniu regulaminów akceptowanych przy instalacji oprogramowania - dźwięk rejestrowany przez wbudowany mikrofon może być wysyłany do serwerów producenta w celu analizy. Jest to zupełnie normalne w przypadku takich funkcji, bowiem wypowiadane słowa muszą zostać sprawdzone przez odpowiednie algorytmy.
Dzięki temu telewizor wie, że należy zwiększyć poziom głośności lub przełączyć kanał. W przypadku starszych telewizorów dźwięk nagrywany jest tylko w momencie przyciśnięcia klawisza na mikrofonie - w nowszych urządzeniach zaimplementowano bardziej wygodną funkcję ciągłego nasłuchiwania. I co teraz? Mamy nie rozmawiać z nikim w obecności telewizora? Możemy wyłączyć funkcję głosowe w ustawieniach urządzenia lub zrezygnować z funkcji Smart TV... Tylko po co nam wtedy taki telewizor? Cóż, podobne "problemy" nie są obce użytkownikom modeli innych marek, gdyż wcześniej pojawiały się doniesienia o wysyłaniu różnych informacji m.in. przez urządzenia LG.
Urządzenia coraz bardziej przypominają ludzi - są tak samo ciekawskie.
W przyszłości jeszcze więcej telewizorów może zostać wyposażonych w kamery, które będą służyły m.in. do wideorozmów ze znajomymi. Wtedy do serwerów będzie trafiał nie tylko dźwięk, ale także obraz rejestrowany przez naszego towarzysza z salonu lub sypialni. Oczywiście, wiele rzeczy da się sprawdzić i wyłączyć, ale przeciętny użytkownik niezagłębiający się w umowy i regulaminy będzie musiał liczyć się z konsekwencjami. Jakimi? Na razie nie wiadomo.
Aktualizacja
Oto oficjalne oświadczenie firmy Samsung w tej sprawie:
Samsung bardzo poważnie traktuje prywatność konsumentów. We wszystkich naszych telewizorach Smart TV gromadzenie danych lub ich wykorzystywanie jest przeprowadzane w sposób bezpieczny i całkowicie transparentny. Użytkownicy mogą wybrać sposób działania tych mechanizmów, w każdym momencie mogą z nich zrezygnować. Stosujemy najbardziej zaawansowane technologie i praktyki dotyczące bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie danych, w celu zabezpieczenia danych osobowych konsumentów i zapobiegania ich nieautoryzowanemu zbieraniu lub wykorzystywaniu.
Funkcja rozpoznawania głosu pozwalająca na sterowanie telewizorem za pomocą poleceń głosowych, w którą wyposażone są telewizory Samsung Smart TV, może być aktywowana lub dezaktywowana przez użytkownika. Jeśli konsument zdecyduje się na włączenie funkcji rozpoznawania głosu, urządzenie wychwyci wyłącznie komendy obsługi telewizora oraz wyszukiwane frazy. Użytkownicy mogą łatwo rozpoznać, czy funkcja rozpoznawania głosu jest włączona, jest to sygnalizowane ikoną mikrofonu wyświetloną na ekranie.
Samsung nie sprzedaje danych głosowych osobom trzecim. Jeśli konsument wyrazi zgodę na warunki korzystania z funkcji rozpoznawania głosu, po wydaniu głosowej komendy wyszukiwania dane głosowe będą wysłane w celu interpretacji i przetworzenia do dostawcy usługi wyszukiwania. Po wydaniu takiej komendy dane głosowe zostają przesłane do serwera, który przeprowadza operację wyszukiwania pożądanych treści i przesyła wynik wyszukiwania do telewizora.
Źródło: Niebezpiecznik / Samsung
Powiązane publikacje

Urządzenia z iOS i Android nadal narażone na juice jacking. Nowe badania ujawniają kolejne luki w zabezpieczeniach
13
Reklamy tworzone przez AI i prezenterzy radiowi, którzy nie istnieją - nowa rzeczywistość, w której bez weryfikacji informacji ani rusz
30
Cyberprzestępcy z pomocą GPT-4o Mini i AkiraBota zalali 80 000 stron internetowych automatycznie generowanymi treściami SEO
11
CISA ostrzega przed techniką Fast Flux. Cyberprzestępcy coraz skuteczniej ukrywają infrastrukturę ataków
17