Logowanie biometryczne stało się od dzisiaj oficjalnym standardem
Pod koniec ubiegłego miesiąca FIDO Alliance wraz z Google zapowiedziały, że system Android będzie posiadał certyfikat FIDO2 co oznacza, że urządzenia, które będą z niego korzystać będą mogły używać odcisków palców i kluczy do logowania zamiast klasycznych haseł. Taki stan rzeczy oznacza, że możemy spodziewać się wkrótce "zalewu" aplikacji, które zaoferują nam logowanie bez potrzeby wpisywania loginu oraz hasła, bo zaledwie przy pomocy identyfikacji biometrycznej. Póki co rozbijać się to będzie o rozpoznawanie linii papilarnych oraz uwierzytelnienie na podstawie zeskanowania aparatem urządzenia naszej twarzy. Czas pokaże jak jeszcze rozwinie się biometria, a już teraz organizacja, która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW ogłosiła, że taki bezhasłowy standard logowania stał się oficjalny.
Organizacja World Wide Web Consortium, która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW ogłosiła, że taki bezhasłowy standard logowania stał się oficjalny.
Android otrzyma więcej aplikacji z identyfikacją biometryczną
World Wide Web Consortium (organizacja, która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW) wraz z organizacją FIDO Alliance ostatecznie sfinalizowały prace nad oficjalnym uznaniem biometryki jako standardu uwierzytelnienia w Internecie. Taki sposób logowania ma zapewnić większe bezpieczeństwo: trudniej będzie bowiem cyberprzestępcy dostać się do tak zabezpieczonego konta, niż "złamać" czy wykraść hasło. Wygląda więc na to, że nie tylko aplikacje mobilne, ale i tradycyjne strony internetowe wkrótce zaczną proponować logowanie bazujące na biometrii (tzw. WebAuthn).
AI potrafi stworzyć fałszywy odcisk palca by odblokować smartfona
Trzeba wiedzieć, że nie musimy też czekać na jakieś specjalne oprogramowanie obsługujące WebAuthn. Wsparcie dla tej technologii jest już wbudowane w systemy takie jak Android, Chrome OS oraz Windows 10. Uświadczymy go także w większości znanych przeglądarek włączając w to Chrome, Edge, Firefoksa oraz Safari. O ile jednak logowanie do poszczególnych stron przy pomocy smartfona czy laptopa będzie łatwiejsze (wbudowana kamera oraz czytnik linii papilarnych), to już na komputerach stancjonarnych będzie to zadanie utrudnione, wymagające zaopatrzenia się w wymagane komponenty. Zawsze do dyspozycji w ramach WebAuthn pozostaje jeszcze logowanie przy użyciu klucza USB, smartfona bądź smartwatcha.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4