IBM opracowuje kasety magnetyczne o pojemności 330 TB
Starsi użytkownicy na pewno pamiętają czasy, kiedy kasety magnetofonowe były jednym z głównych nośników danych. Ci nieco młodsi może już tego nie kojarzą, ale za to mają pewnie chociaż mgliste wspomnienie kaset z muzyką czy popularnych VHS-ów z filmami. Rozwiązania tego typu jeszcze nie tak dawno temu rządziły w branży elektronicznej i choć zostały później wyparte przez nośniki optyczne, to nadal jest ono wykorzystywane i rozwijane. Co więcej właśnie jesteśmy świadkami przełomu na tym polu. Wszystko za sprawą firmy IBM, która we współpracy z Sony opracowała technologię pozwalającą zapisać 201 gigabitów na 1 calu kwadratowym taśmy magnetycznej. Dzięki temu możliwe jest stworzenie kaset zdolnych pomieścić nawet 330 TB nieskompresowanych danych.
Już w swojej obecnej formie technologia IBM i Sony pozwala na magazynowanie 330 TB danych na kasecie wielkości dłoni, a to jeszcze nie koniec. Według przedstawicieli firm w najbliższych latach możemy spodziewać się kolejnych tego typu przełomów.
IBM udowodnił możliwość zapisywania danych na atomach
Nowa technologia IBM nie jest niczym niezwykłym w tym sensie, że nośniki magnetyczne cały czas wykorzystywane są tam, gdzie istnieje konieczność gromadzenia olbrzymich ilości danych, a mniej istotny jest czas dostępu. Mówimy więc głównie o centrach danych, gdzie używa się ich w celach archiwizacji, a także do tworzenia backupów. Nie zmienia to jednak faktu, że dokonany w tej materii postęp jest naprawdę imponujący, bowiem jeszcze w 2015 roku możliwe było stworzenie kaset mieszczących "jedynie" 220 TB. Sam przełom z pewnością zostanie doceniony we wspomnianych już centrach danych, bowiem to właśnie tam możliwość pomieszczenia kilkuset terabajtów na nośniku mieszczącym się w dłoni może być nie tylko przydatna, ale i niezbędna. Każde rozwiązanie pozwalające znacząco ograniczyć fizyczną przestrzeń niezbędną do magazynowania danych jest dziś dla wielu korporacji na wagę złota.
IBM udostępnia procesor kwantowy na platformie chmurowej
Warto zauważyć, że to nie pierwszy przełom związany z tą technologią, którego IBM dokonało w ostatnich latach. Od 2006 roku amerykańska firma podobnych osiągnięć odnotowała 5 i wiele wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec, bowiem w technologii cały czas drzemie potencjał na dalszy rozwój. Zgodnie z obecnymi przewidywaniami powinniśmy więc obserwować dwukrotny wzrost gęstości upakowania danych co 2 lata, a więc analogicznie do prawa Moore'a. Szkoda jedynie, że nie jest to technologia, z której mogliby skorzystać użytkownicy domowi. Dla nas jeszcze długo pojemności rzędu kilkuset terabajtów pozostaną pieśnią przyszłości.
Powiązane publikacje

Implant mózgowy BrainGate2 pozwala sparaliżowanym mówić i śpiewać. Technologia UC Davis działa błyskawicznie i dokładnie
9
Doktorant MIT opracował system AI do odrestaurowania obrazów. Jest 66 razy szybszy od tradycyjnych metod konserwatorskich
43
Firma Billa Gatesa TerraPower dostała 650 mln USD od NVIDII i innych na budowę komercyjnego reaktora chłodzonego sodem
73
TSMC zapowiada CoPoS i PLP. Znacząca ewolucja, która pozwoli uzyskać więcej miejsca dla chipów
21