Technologia tranzystorów 45nm już wprowadzona przez Intela

Ponadto gwarantują one, że prawo Moore'a - aksjomat branży zaawansowanych technologii, który stanowi, że liczba tranzystorów w układach scalonych podwaja się mniej więcej co dwa lata - pozostanie prawdziwe również w przyszłej dekadzie.
Intel uważa, że zwiększył ponad roczną przewagę nad resztą branży półprzewodnikowej, tworząc pierwsze działające procesory z nowej generacji produktów 45-nanometrowych o nazwie kodowej "Penryn". Wczesne wersje, które będą przeznaczone na pięć różnych segmentów rynku komputerowego, obsługują systemy operacyjne Windows Vista, Mac OS X, Windows XP i Linux, a także różne aplikacje. Firma planuje rozpocząć produkcję w technologii 45-nanometrowej w drugiej połowie bieżącego roku.

"Zastosowanie metalu oraz materiałów o wysokiej stałej dielektrycznej to największa zmiana w technologii tranzystorowej od czasu wprowadzenia polikrzemowych, polowych tranzystorów MOS pod koniec lat 60." - powiedział współzałożyciel Intela Gordon Moore.
Tranzystory to małe przełączniki, które przetwarzają jedynki i zera cyfrowego świata. Bramka włącza i wyłącza tranzystor, a dielektryk w bramce jest izolatorem oddzielającym ją od kanału, którym płynie prąd. Kombinacja metalowych bramek oraz izolatora o wysokiej stałej dielektrycznej pozwala uzyskać tranzystory o bardzo małym upływie prądu i rekordowo wysokiej sprawności.
"W miarę, jak na pojedynczym płatku krzemu upakowywanych jest coraz więcej tranzystorów, branża analizuje bieżące rozwiązania redukcji upływu prądu - powiedział Mark Bohr, wysoki rangą pracownik Intela. - Tymczasem nasi inżynierowie i projektanci odnotowali godne uwagi osiągnięcie, dzięki któremu produkty Intela zachowają dominującą pozycję na rynku. Zastosowanie tranzystorów z metalowymi bramkami i izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej w technologii 45-nanometrowej pozwoli nam dostarczać jeszcze szybsze i bardziej energooszczędne procesory wielordzeniowe, które zastąpią odnoszące sukcesy rodziny Intel Core 2 oraz Xeon i przedłużą ważność prawa Moore'a o kolejną dekadę".
Dla porównania: około 400 nowych, 45-nanometrowych procesorów Intela może zmieścić się na powierzchni ludzkiej czerwonej krwinki. Zaledwie dziesięć lat temu triumfy święciła technologia 250-nanometrowa, co oznacza, że tranzystory były mniej więcej 5,5 razy większe i zajmowały 30-krotnie większą powierzchnię w porównaniu z technologią ogłoszoną dziś przez Intela.
Dzięki temu, że zgodnie z prawem Moore'a liczba tranzystorów w układach scalonych podwaja się co dwa lata, Intel może wprowadzać innowacje, dodając więcej funkcji i rdzeni obliczeniowych, zwiększając wydajność oraz obniżając koszty produkcji i cenę jednego tranzystora. Aby utrzymać to tempo innowacji, trzeba nieustannie zmniejszać tranzystory. Jednak przy zastosowaniu bieżących materiałów możliwość dalszego zmniejszania tranzystorów zbliża się do fizycznego limitu ze względu na zwiększony pobór mocy oraz emisję ciepła w obwodach osiągających poziom atomowy. W rezultacie przyszłość prawa Moore'a oraz ekonomiki wieku technologii zależy od wprowadzenia nowych materiałów.

Upływ prądu w bramce tranzystora spowodowany stosowaniem coraz cieńszej warstwy dielektrycznej uważa się w branży za jedno z najtrudniejszych technicznych wyzwań zagrażających prawu Moore'a. Aby rozwiązać ten palący problem, Intel zastąpił dwutlenek krzemu grubszym materiałem opartym na hafnie, dziesięciokrotnie zmniejszając upływ prądu w porównaniu z metodami stosowanymi od ponad 40 lat.
Ponieważ warstwa izolacyjna o wysokiej stałej dielektrycznej nie działałaby ze współczesnymi, krzemowymi elektrodami bramki, drugą częścią rozwiązania było opracowanie nowych, metalicznych materiałów do wytwarzania bramek. Szczegóły pozostają tajemnicą Intela, ale firma będzie produkować bramki tranzystora z wykorzystaniem kombinacji różnych metali.
Połączenie izolatora o wysokiej stałej dielektrycznej z metalową bramką w technologii 45-nanometrowej zapewnia ponad 20-procentowy wzrost prądu sterowanego, czyli większą sprawność tranzystora. Jednocześnie pięciokrotnie zmniejsza upływ prądu między źródłem a drenem, tym samym zwiększając energooszczędność tranzystora.

Rodzina Penryn zapewni większą oszczędność energii a wywodzi się z mikroarchitektury Intel Core i stanowi kolejny etap strategii wprowadzania nowej technologii i nowej mikroarchitektury co dwa lata. Kombinacja najnowocześniejszej technologii 45-nanometrowej, wysokich mocy produkcyjnych oraz czołowej mikroarchitektury pozwoliła Intelowi szybko uzyskać pierwsze działające, 45-nanometrowe procesory Penryn.
Firma obecnie projektuje ponad 15 produktów 45-nanometrowych przeznaczonych na rynki komputerów biurkowych, przenośnych, stacji roboczych oraz systemów korporacyjnych. Przy ponad 400 milionach tranzystorów w procesorach dwurdzeniowych i ponad 800 milionach w procesorach czterordzeniowych, rodzina Penryn oferuje nowe rozwiązania mikroarchitektoniczne, które oferują większą wydajność i lepsze funkcje zarządzania energią, a także wyższą szybkość rdzeni i nawet 12 MB pamięci podręcznej. Procesory Penryn realizują również około 50 nowych instrukcji Intel SSE4, które zwiększają możliwości oraz wydajność aplikacji multimedialnych i obliczeniowych.
Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Powiązane publikacje

Test AMD Ryzen 9 9950X3D - Najlepszy procesor do gier i pracy? Kosztuje sporo, jednak AMD zadaje mocny cios konkurencji
187
Test AMD Ryzen AI Max+ 395 - Najwydajniejsze APU na świecie, oparte na architekturze x86 i Zen 5. Test na różnych limitach mocy
69
Test tanich procesorów AMD Ryzen 5 7500F vs Intel Core i5-12400F - Który procesor zyskuje więcej na szybkiej pamięci RAM DDR5?
176
Jaki procesor kupić? Co wybrać w cenie od 400 do 3000 złotych? Lepszy Intel czy AMD? Poradnik zakupowy na listopad 2024
149
Test procesora AMD Ryzen 7 9800X3D - Następca AMD Ryzen 7 7800X3D to najlepszy procesor do gier! Intel ma DUŻY problem
449Liczba komentarzy: 5
Komentarze:
Załaduj komentarze