Technologia SendShapes zabezpieczeniem dla druku 3D
Drukowanie oraz skanowanie 3D daje ogromne możliwości kopiowania praktycznie wszystkiego, co wpadnie nam w ręce. Wystarczy tylko posiadać odpowiedni projekt, rozkazać drukarce 3D aby wzięła się do pracy i po pewnym czasie nasze biurko może zostać przyozdobione np.: postaciami z kreskówek. Pojawia się jednak pewien problem, na który szczególnie przyglądają się wielkie firmy, a mianowicie chodzi o licencje i patenty. Na wielu przedmiotach można znaleźć zastrzeżone znaki towarowe, które dla firm znaczą bardzo dużo i nie życzą sobie, aby ich kopiowanie było całkowicie dozwolone. Najlepiej, jakby w sprzedawanych projektach była zapisywana informacja ile razy dany produkt może zostać wydrukowany. Jeżeli klient zapłaci więcej, większą ilość kopii będzie mógł wykonać. Pytanie, czy to jest w ogóle możliwe do realizowania? Wygląda na to, że tak i komercyjne rozwiązanie zostanie wprowadzone na rynek już w przyszłym miesiącu.
Firma Authentise opracowała technologię o nazwie SendShapes, która działa na bardzo prostej zasadzie. Klient kupuje projekt np.: myszki Miki. Odbiorca nie otrzymuje pełnego pliku, który może dowolnie przeglądać, lecz jest on pobierany z konkretnego adresu internetowego, zaś w instrukcjach zawarta jest specjalna funkcja czyszcząca pamięć drukarki. Poprzez taki zabieg urządzenie nie będzie pamiętać ostatnio wykonanego procesu.
Gdyby klient chciał jeszcze raz powielić dany kształt, musi udać się po zakup kolejne licencji. Technologia jest na tyle zaawansowana, że za miesiąc będzie już gotowa do wdrożenia. Czy rozwiązanie sprawdzi się w praktyce? Zabezpieczenia DRM znane chociażby z gier nie są ciepło przyjmowane przez graczy. Być może w przypadku drukarek 3D będzie inaczej?
Źródło: Technology Review
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4