Technologia Intel Anaphase - przyspieszy starsze programy
Na imprezie Research@Intel Europe w Brukseli badacze z Intel Labs Europe zaprezentowali nową technologię, która może radykalnie zwiększyć wydajność mikroprocesorów obsługujących starsze oprogramowanie. Technologia o nazwie „Anaphase” została opracowana w barcelońskim laboratorium Intela. Typowe współczesne procesory mają konstrukcję wielordzeniową. Pomimo to wydajność pracy jednowątkowej pozostaje bardzo ważna, ponieważ wiele aplikacji w ograniczony sposób wykorzystuje więcej niż 1 rdzeń procesora. W rezultacie użytkownicy korzystający z takich aplikacji nie zyskują wiele na nowych, wielordzeniowych procesorach. Badacze z Intel Labs Barcelona zaprezentowali nowatorską, hybrydową technologię sprzętowo-programową o nazwie „Anaphase”, które pozwala wykorzystać wiele rdzeni do zwiększenia wydajności jednowątkowych aplikacji w nowych procesorach. Badania skupiały się na różnych spekulatywnych technikach do automatycznego dzielenia aplikacji jednowątkowych na części w celu wykonywania ich na wielu rdzeniach.
Jeśli chodzi o stronę sprzętową, z przyszłymi procesorami może być zintegrowana nowa jednostka o nazwie „Inter-Core Memory Coherency Module” (ICMC) - międzyrdzeniowy moduł spójności pamięci. ICMC aktualizuje stan pamięci zgodnie z kolejnością instrukcji, wykrywa naruszenia dostępu do pamięci i zawiera mechanizmy punktów kontrolnych oraz przywracania stanu niezbędne do wykonywania podzielonych aplikacji na wielu rdzeniach. Pierwsze symulowane testy porównawcze, 12 SpecFP i 12 SpecInt z pakietu SPEC2006, pokazują radykalny wzrost wydajności od 31% do 41% (w zależności od liczby rdzeni) w stosunku do niezoptymalizowanych systemów bez technologii Anaphase. Obecnie Anaphase jest projektem badawczym, a naukowcy z Intel Labs Barcelona szukają sposobów na zintegrowanie tej technologii z przyszłymi procesorami.
Źródło: Intel
Powiązane publikacje

Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
58
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4
Google uczy sztuczną inteligencję języka delfinów. Ambitny projekt może odmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze zwierzętami
14
Naukowcy opracowali elastyczny akumulator Li-ion. Czy to nowa era zasilania dla urządzeń noszonych i elektroniki przyszłości?
15