Tak autonomiczny samochód Waymo reaguje na policjanta
Uszkodzona sygnalizacja świetlna wprowadza na skrzyżowaniach zamieszanie, które niemal natychmiast porządkuje policja. Czy sztuczna inteligencja, kierująca pojazdem może poradzić sobie z nieprzewidzianą sytuacją? Krótki film zaprezentowany właśnie przez Waymo pokazuje, jak autonomiczny samochód reaguje na brak sygnalizacji świetlnej oraz w jaki sposób sztuczna inteligencja odczytuje sygnały przekazywane w postaci gestów przez zarządzającego ruchem policjanta. Jeśli tak będzie wyglądać przyszłość podróży pojazdami, na dłuższe wyprawy musimy uzbroić się w książkę, albo wygospodarować w samochodzie miejsce na kino domowe (dotyczy mieszkańców USA).
Najeżone sensorami pojazdy sterowane przez sztuczne inteligencje to już teraźniejszość: autonomiczne pojazdy Waymo przejechały w 2018 roku ponad milion mil. Czy to są bezpieczne systemy, zobaczcie na filmie.
Pod koniec 2016 roku Waymo poinformowało nas, że dysponuje już oprogramowaniem, które poradzi sobie z rozpoznaniem gestu rowerzystów, sygnalizującego zamian skrętu oraz odpowiednio zareaguje na taki sygnał. Dziś, nieco ponad dwa lata później możemy zobaczyć krótki przebłysk przyszłości: autonomiczny samochód Waymo rozpoznaje nieaktywną sygnalizację świetlną i poprawnie reaguje na sygnały przekazywane przez zarządzającego ruchem policjanta. Bez przekleństw i wymuszania pierwszeństwa.
Oczywiście ta krótka prezentacja technologi nie przekona do autonomicznych pojazdów wszystkich sceptyków. Niemniej autonomiczne samochody stają się powoli codziennością w USA – w zeszłym roku łącznie pojazdy z logo Waymo przejechały 1,26 miliona mil. Wymo ma też jeszcze jeden atut w rękach: bardzo niski współczynnik przekazywania kontroli w awaryjnych sytuacjach żywemu kierowcy: średnio 0,09 wydarzenia na 1000 przejechanych mil. Konkurencja na razie może pomarzyć o zbliżonych osiągach.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4