Tajemnicza transakcja między Intelem i VIA opiewająca na 125 milionów dolarów. Chodzi o dział pracujący nad architekturą x86
Na rynku konsumenckich procesorów komputerowych od wielu lat mamy dwóch głównych graczy - Intela oraz AMD. Co prawda drugi z wymienionych długo nie miał nic ciekawego w ofercie, ale zmieniło się to w 2017 roku za sprawą rodziny AMD Ryzen i obecnie Czerwoni walczą z Niebieskimi jak równy z równym. Mało kto pamięta jeszcze o innej firmie w postaci VIA Technologies. Tajwańczycy obecni są na rynku od 1987 roku i również mają licencję na architekturę x86 za sprawą nabycia Cyrixa i Centaur Technology. W ramach joint venture produkują oni m. in. jednostki Xhaoxin na rynek chiński. Tajemnicza transakcja na kwotę 125 milionów dolarów wskazuje jednak na to, że Intel ma apetyt na część Tajwańskiej firmy.
Rodzi się pytanie co z przyszłością VIA Technologies w segmencie x86 i rdzeniami takimi jak CNS zaprezentowanymi pod koniec 2019 roku?
Kolejny wieloletni pracownik AMD przechodzi do Intela. Mowa o doświadczonym specjaliście z działu układów graficznych
W ramach publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał 2021 roku VIA Technologies poinformowało o zawarciu umowy z firmą Intel. Amerykanie zapłacą Tajwańczykom 125 milionów dolarów za przejęcie części inżynierów z działu Centaur Technology, który zajmuje się badaniami i rozwojem procesorów x86. Umowa nie wspomina jednak o żadnych projektach i patentach. Ogólnie podano niewiele szczegółów do wiadomości publicznej. VIA Technologies odmówiło komentarza w sprawie, zaś Intel potwierdził tylko iż transakcja miała miejsce.
VIA CenTaur CHA NCORE AI - specyfikacja 8-rdzeniowego procesora
Lokalne media i ich źródła również zdają się być tutaj bezsilne. United Daily News donosi tylko, że transakcja między Intelem i VIA nie jest sprzedażą całego zespołu, a Tajwańczycy nadal zachowują Centaur Technology. Ciekawym pozostaje fakt, że aktywna jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia strona internetowa (KLIK!) obecnie jest zamknięta i wyświetla niebieskie tło z komentarzem "Strona w trakcie tworzenia". Najwyraźniej VIA mimo zatrzymania Centaur Technology i należących do nich IP, nie potrzebuje już publicznego wizerunku działu. Tak czy siak wiadomość o opisywanej transakcji budzi szereg pytań. Co z przyszłością VIA w segmencie x86 i rdzeniami takimi jak CNS zaprezentowanymi pod koniec 2019 roku? I co Intel na tym wszystkim zyskuje, że warte to było aż 125 milionów dolarów, czyli prawie 500 milionów złotych?