the new york times
OpenAI pozwane przez kolejne strony. Firmie zarzuca się bezprawne szkolenie ChatGPT na autorskich treściach

Ponownie powracamy do świata batalii sądowych, w którym w ostatnim czasie bardzo często oskarżonym staje się firma OpenAI. Odpowiada ona za stworzenie znanej niemal wszystkim usługi ChatGPT. U podstaw każdego chatbota leży duży model językowy (LLM), który w większości przypadków do poprawnej pracy był szkolony na ogromnej ilości danych pobranych z Internetu. Z takim obrotem spraw nie zgadza się wiele przedsiębiorstw, więc aby dociec swojej racji, pozywają OpenAI.
OpenAI miało przypadkowo usunąć dane, na których trenowało ChatGPT. Uniemożliwia to weryfikację ich legalności

O zagrożeniach związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji mówi się sporo od samego początku. Niektóre z nich pojawiają się już na etapie treningu. Choć technologia jest ciągle stosunkowo świeża, to w ostatnich miesiącach nie brakowało doniesień o przypadkach nieuprawnionego wykorzystania danych w tym celu. Z takimi zarzutami musi mierzyć się firma OpenAI. Sprawę dodatkowo skomplikowało usunięcie części materiałów, które służyły do treningu.
OpenAI wykorzystywało materiały wideo z YouTube do treningu modelu językowego stojącego za ChatGPT

Stojące za usługą ChatGPT modele językowe GPT-3.5 i GPT-4 wymagały olbrzymiej ilości danych, żeby osiągnąć obecny poziom zaawansowania. Trening opierał się na treściach z różnych źródeł, ale niektóre z nich mogą wydawać się nieco kontrowersyjne i niezbyt zgodne z poszanowaniem praw autorskich. Jednym z takich przypadków są materiały wideo z YouTube. OpenAI przygotowało w tym celu specjalne oprogramowanie, a Google miało nie sprzeciwiać się takim praktykom.
The New York Times pozywa Microsoft i OpenAI. Powodem jest naruszenie praw autorskich przez ChatGPT i Microsoft Copilot

W ciągu ostatniego roku (zaraz po pojawieniu się chatbota ChatGPT) mogliśmy usłyszeć o naprawdę wielu pozwach sądowych, które zawsze odnosiły się do jednej kwestii - łamania praw autorskich przez "sztuczną inteligencję". Wszystkie modele językowe, dzięki którym funkcjonują usługi takie jak Microsoft Copilot i Google Bard, wyszkolono na bezprawnie pobranych treściach z internetu. Tym razem pozew złożył The New York Times, który podjął walkę z Microsoftem i OpenAI.
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s