headset ar
Apple Vision Pro - produkcja gogli AR ponownie została mocno ograniczona. Nie można wykluczyć jej całkowitego wstrzymania

Sprzęt do rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej nie cieszy się nadmierną popularnością wśród konsumentów. Jedną z głównych przyczyn jest bardzo wysoki koszt gogli. Na rynku profesjonalnym wygląda to lepiej, jednak z pewnością nie może być tutaj mowy o żadnym boomie. Jak trudny jest to segment pokazują ostatnie posunięcia firmy Apple. Podjęto decyzję o dalszym ograniczeniu produkcji gogli Vision Pro i na tym raczej się nie skończy.
Meta chciała stworzyć tańszego rywala dla Apple Vision Pro. Mark Zuckerberg podjął w tej sprawie ważną decyzję

Segment wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości jest zdominowany przez firmę Meta, która w 2014 roku przejęła (za 2 mld dolarów) dobrze zapowiadającą się spółkę Oculus (dziś Reality Labs). Największą popularnością cieszą się headsety, które można zaliczyć do średniej półki cenowej. Próba stworzenia headsetu premium, jakim jest Meta Quest Pro, okazała się fiaskiem. Apple bezskutecznie próbowało tego samego. Rozwijany rywal dla Apple Vision Pro jednak nie powstanie.
Na kolejną generację gogli Apple Vision Pro trochę poczekamy. Firma pracuje nad zmniejszeniem kosztów produkcji

Przed premierą wydawało się, że w goglach Apple Vision Pro tkwi pokaźny potencjał sprzedażowy. Urządzenie odniosło niemały sukces podczas przedsprzedaży, ale niestety wraz z upływem czasu liczba kupujących drastycznie się zmniejszyła. Spadek ten skłonił ponoć firmę z Cupertino do zaktualizowania planów rozwojowych dla przyszłych wersji urządzenia. Na kolejną generację przyjdzie nam trochę zaczekać, ale jest spora szansa, że będzie miała przystępniejszą cenę.
Apple mocno tnie produkcję gogli Vision Pro. Urządzenie nie sprzedaje się tak dobrze, jak oczekiwano

Rynek wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości jest ciągle bardzo niszowy. Gogle Apple Vision Pro to niewątpliwie ciekawe urządzenie, jednak niewłaściwie wycenione. W rezultacie klienci chcący korzystać z zalet VR / AR bardzo często decydują się sięgnąć po produkty konkurencji. Przekłada się to na niezadowalające wyniki sprzedaży sprzętu Apple. Problem jest na tyle duży, że firma z Cupertino musiała zdecydować się na znaczące cięcia produkcji.
Meta Quest 4 Pro - Meta połączy siły z inną firmą, żeby stworzyć rywala dla Apple Vision Pro. Headsety AR/VR czeka wiele zmian

Premiera nadchodzącego headsetu do AR/VR od Mety - Quest 3 - jest już za pasem, jednak w międzyczasie dowiadujemy się bardzo ciekawych informacji odnoszących się do planów firmy. Okazuje się bowiem, że Meta nie chce walczyć tylko w swoim segmencie gogli VR dla masowych użytkowników, ale ma zamiar konkurować z headsetami z najwyższej półki. Meta Quest Pro był co prawda małą namiastką możliwości, natomiast po zapowiedzi Apple Vision Pro przedsiębiorstwo zauważyło, że musi podjąć rękawicę...
Visor - headset AR/VR, który ma się stać lepszą alternatywą dla Apple Vision Pro. Na pokładzie dwa ekrany Micro OLED 4K

Z ostatnich doniesień wynika, że headset Apple Vision Pro może mieć pewne problemy ze sprzedażą oraz dodatkowym wsparciem ze strony zewnętrznego oprogramowania. Nie przeszkadza to natomiast innym twórcom, aby konstruować i przedstawiać własne rozwiązania. Jednym z nich jest tytułowy headset AR/VR o nazwie Visor. Sprzęt ujawniony przez startup Immersed ma się wyróżniać bardzo niewielką wagą, świetnymi ekranami Micro OLED oraz obsługą wielu systemów.
Apple Vision Pro nie cieszą się zbyt wielką przychylnością u deweloperów. Świetlana przyszłość dla AR/VR nie tym razem?

Apple Vision Pro to nadchodzący sprzęt do rozszerzonej rzeczywistości, co do którego Apple pokładało spore nadzieje - do tego stopnia, że przewidywano sprzedaż miliona sztuk w 2024 roku. Urządzenie swoimi możliwościami miało zwalać z nóg, jednak póki co zrobiło to swoją ceną. Szybko też wyszło na jaw, że produkcja gogli została ograniczona z powodu zbyt skomplikowanej konstrukcji. Na dodatek deweloperzy nie są zbytnio zainteresowani produktem.
Apple Vision Pro - znacząca redukcja planów produkcyjnych nadchodzących gogli AR/VR. Są zbyt zaawansowane

Na początku przyszłego roku swoją premierę będą miały gogle do rzeczywistości rozszerzonej Apple Vision Pro. Urządzenie będzie cechowało się dosyć wygórowaną ceną, co zapewne mocno ograniczy liczbę docelowych odbiorców. Najnowsze doniesienia wskazują, że amerykańska firma jest zmuszona dokonać drastycznych cięć w prognozowanej produkcji. Jedną z przyczyn ma być skomplikowana konstrukcja nowego sprzętu.
Apple Vision Pro - gogle VR/AR zaprezentowane. Czekaliśmy latami więc... mieliśmy sporo czasu na odłożenie pieniędzy

O goglach wirtualnej / rozszerzonej rzeczywistości marki Apple rozprawia się od lat. W końcu jednak doczekaliśmy ich oficjalnego debiutu. Miał on miejsce podczas dzisiejszego eventu WWDC 2023, jednak dostępność urządzenia wciąż przypada dopiero na przyszły rok. Wiadomo natomiast na ile zostało wycenione. Jest to kwota rzędu 3499 dolarów. Można więc przypuszczać, że gogle trafią w ręce jedynie najwierniejszych, a zarazem najbogatszych fanów marki.
Apple Reality Pro - fragment specyfikacji nadchodzącego headsetu do rzeczywistości VR oraz AR robi kolosalne wrażenie

O nadchodzącym wielkimi krokami headsecie od Apple do obsługi wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości mówi się już od dość dawna, a oczekiwania względem niego są całkiem wysokie. Na ten moment znamy już prawdopodobną nazwę sprzętu - Reality Pro - oraz niektóre z jego parametrów, niespotykanych jak dotąd w podobnych urządzeniach. Okazuje się bowiem, że będzie on wyposażony w dwa wyświetlacze o bardzo wysokiej rozdzielczości oraz jasności szczytowej.
Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 5070 już dostępna w cenie poniżej MSRP. Coraz tańszy jest również RTX 5070 Ti
AMD Radeon RX 9070 XT sprzedaje się 10 razy lepiej niż GeForce RTX 5080. A przynajmniej tak wynika z danych sklepu MindFactory
Test karty graficznej MSI GeForce RTX 5060 Ti Gaming 16 GB - Więcej pamięci graficznej, jednak czy proporcjonalnie do wydajności?
Linux Mint vs Windows 11 vs Fedora - który system jest lepszy do gier, pracy i sztucznej inteligencji? Test z NVIDIA GeForce RTX 4090
NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti - Podkręcono pamięć karty graficznej. Kości GDDR7 od SK hynix osiągnęły 34 Gb/s