Świat według IBM: lista przełomowych innowacji na najbliższe 5 lat
Firma IBM cyklicznie prezentuje swoją listę 5-in-5, wyróżniając pięć najważniejszych innowacji, które będą miały wpływ na nasze życie w ciągu najbliższych pięciu lat. Tym razem technologiczne rozwiązania amerykańskiej firmy mają przyczynić się do poprawy metod rozpoznawania autentyczności produktów, ulepszenia zabezpieczeń kryptograficznych (podatnych na ataki z wykorzystaniem komputerów kwantowych), przydać się do analizy stopnia zanieczyszczenia mórz i oceanów w czasie rzeczywistym, posłużyć do opracowania wiarygodnych wzorców zachowań dla sztucznych inteligencji oraz umożliwić komercyjne zastosowanie obliczeniowej i specyfiki komputerów kwantowych.
Komputery kwantowe mają służyć rozwiązywaniu problemów, które nie są w tej chwili rozwiązywalne. - Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie
IBM chwali się obecnie nakładami finansowymi przekraczającymi rocznie 6 miliardów dolarów przeznaczonymi na badania i rozwój, w których na całym świecie uczestniczy ponad 3000 naukowców (w tym 6 laureatów Nagrody Nobla). Amerykańska firma rocznie rejestruje ok. 9000 patentów, w tym ok. 100 zgłoszeń patentowych wysłanych jest przez badaczy pracujących w Polsce. Wśród elementów nad którymi pracują polscy naukowcy wymieniane są takie zagadnienia jak analityka kognitywna i uczenie maszynowe.
IBM opracowuje kasety magnetyczne o pojemności 330 TB
Pierwszy z elementów innowacji wyróżniony przez IBM to rozwiązania zbudowane w oparciu o blockchain i tzw. kotwice kryptograficzne, służące do oznaczania produktów i ich komponentów. To nic innego jak wzory lub miniaturowe komputery (o wielkości ziarna soli) wykorzystywane do certyfikowania pochodzenia komponentów jako element identyfikacyjny, połączony w blockchain. Przydadzą się do śledzenia źródła pochodzenia partii towarów, wskazania punktów dostawy produktów oraz np. wymiany wadliwych partii części samochodowych. Zapotrzebowanie na taką technologię wynika z coraz częściej występującego zjawiska fałszowania produktów (koszty oszustw sięgają 600 mld dolarów rocznie). W niektórych państwach nawet trzy czwarte leków to produkty sfałszowane. Koszt produkcji pojedynczej kotwicy kryptograficznej ma być nie większy 10 centów.
IBM udowodnił możliwość zapisywania danych na atomach
Drugi z pięciu elementów innowacji IBM wskazanych podczas konferencji to wykorzystanie komputerów kwantowych do ochrony przed łamaniem zabezpieczeń. Amerykańska firma właśnie pracuje nad tzw. kryptografią post-kwantową, która docelowo ma zastąpić dotychczasowe algorytmy szyfrujące, łatwe do złamania przy wykorzystaniu komputerów kwantowych. Nowe metody szyfrowania mają wykorzystywać metody wyszukiwania najkrótszego wektora w przestrzeni wielowymiarowej (tzw. algebra krat). W dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie on rozwiązywalny, jak twierdzą naukowcy IBM.
IBM udostępnia procesor kwantowy na platformie chmurowej
Bliższy naszemu naturalnemu środowisku jest kolejny element pięciu innowacji IBM-a. Firma pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym obserwowanie planktonu w morzach i oceanach w czasie rzeczywistym, poprzez umieszczenie miniaturowych urządzeń monitorujących. Obecne metody obserwacji to rozwiązania działające post factum. Proaktywny monitoring, wykorzystujący algorytmy sztucznych inteligencji do analizy, umożliwi w przyszłości szybsze reagowanie na problemy związane z zanieczyszczeniem zbiorników wodnych.
IBM wyprodukowało prototyp 7-nanometrowego układu
IBM dostrzega problem związany z obecną metodologią uczenia i trenowania sztucznych inteligencji oraz wynikające z błędów w procesie edukacji niewłaściwe decyzje podejmowane przez algorytmy SI. Wszystko sprowadza się do niekompletnych danych lub stronniczej postawy osób zaangażowanych w proces trenowania sztucznych inteligencji. Przykładem może być etap szkolenia algorytmów do rozpoznawania twarzy, w którym pominięto np. zdjęcia osób o innym kolorze skóry niż biały. Niekompletność danych w fazie uczenia może doprowadzić do niewłaściwej segregacji pracowników. IBM pracuje obecnie nad metodami umożliwiającymi wyeliminowanie problemu stronniczości SI.
Ogłoszona dzisiaj lista pięciu innowacji wskazuje na kierunki rozwoju nauki, które w istotny sposób wpłyną na życie ludzi i otaczający nas świat w przyszłości. Już dziś widzimy, że era komputerów kwantowych wchodzi w decydującą fazę rozwoju, a sztuczna inteligencja coraz sprawniej wspiera człowieka w jego działaniach. - Jarosław Szymczuk, Dyrektor Generalny, IBM Polska i Kraje Bałtyckie
Ostatni element innowacji wymieniony podczas IBM Think Warsaw 2018 to udostępnienie w szerszym zakresie komputerów i obliczeń kwantowych. Obecnie dostępne są już rozwiązania o mocy 50 kubitów, z otwartej usługi w chmurze korzysta ok. 90 000 użytkowników. Powstało już kilkaset prac badawczych opartych o infrastrukturę maszyn kwantowych. Kolejne lata rozwoju tej technologii mają wykroczyć poza zastosowania akademickie i naukowe. Obliczenia przeprowadzone na kubitach mają być dostępne komercyjne, dla zewnętrznych firm wykupujących dostęp do maszyn kwantowych.
IBM Watson - prawdziwa sztuczna inteligencja?
Powiązane publikacje

Orange Pi 5B - zaktualizowana wersja płytki SBC nareszcie jest w stanie obsłużyć łączność bezprzewodową
3
Microsoft Bing wkrótce doczeka się integracji z generatorem DALL-E. Wstępna wersja narzędzia jest już dostępna do testowania
15
Midjourney V5 - nadchodzi kolejna generacja oprogramowania tworzącego obrazy z tekstu. Efekty są imponujące
29
Silicon Labs xG27 - rodzina maleńkich chipów, które pozwolą nam kontrolować nasze zdrowie poprzez... noszenie ich na zębie
21