Superkomputer Perlmutter zostanie wyposażony w 1536 procesorów AMD EPYC 7763 i ponad 6 tysięcy układów NVIDIA A100
Jednym z najbardziej znanych superkomputerów, nad którymi obecnie trwają prace to El Capitan, bazujący na serwerowych procesorach AMD EPYC Genoa (Zen 4), a także profesjonalnych układach graficznych AMD Instinct nowej generacji. Tego typu urządzenia z myślą o najbardziej wymagających i skomplikowanych obliczeniach, mających istotnych wpływ na rozwój konkretnych gałęzi przemysłu w danym kraju. Tymczasem Berkley Labs i centrum NERSC (National Energy Research Scientific Computing Center) budują nowy superkomputer Perlmutter, który napędzany będzie procesorami AMD EPYC z serii 7003 (3 generacji). Przewiduje się, że zapewni 4-krotnie większą moc obliczeniową niż obecnie dostępna w NERSC, a tym samym będzie jednym z najszybszych na świecie. Specyfikacja już teraz robi wrażenie, a superkomputer w przyszłości będzie jeszcze mocniej rozbudowywany.
Berkley Labs i centrum NERSC (National Energy Research Scientific Computing Center) zaprezentowały pierwsze szczegóły dotyczące superkomputera Perlmutter, który zostanie zbudowany z 1536 węzłów, posiadających łącznie 1536 procesorów AMD EPYC 7763 oraz ponad 6 tysięcy graficznych akceleratorów NVIDIA A100.
Superkomputer El Capitan dzięki AMD będzie miał moc 2 EFLOPSów
Lawrence Berkeley National Laboratory oraz NERSC poinformowali o nawiązaniu współpracy z AMD oraz NVIDIĄ przy budowie nowego superkomputera Perlmutter (nazwa wywodzi się od nazwiska Saula Perlmuttera, amerykańskiego astrofizyka i laureata Nagrody Nobla za odkrycia dotyczące rozszerzania się Wszechświata. Superkomputer Perlmutter zostanie wykorzystany przez naukowców do symulacji naukowych, analityki danych i sztucznej inteligencji, które przyspieszą badania nad czystą energią i klimatem. Będzie to najszybszy obecnie superkomputer do obliczeń ściśle powiązanych ze sztuczną inteligencją. Cały projekt zostanie uruchomiony w dwóch fazach, z czego pierwsza już działa, a specyfikacja robi niemałe wrażenie.
Powstaje polski superkomputer ABES o wydajności 1 eksaflopa
W pierwszej fazie budowy superkomputera Perlmutter, uruchomiono łącznie 1536 węzłów. Każdy węzeł składa się z procesora AMD EPYC 7763 (przypomnijmy, że jest to serwerowy układ Zen 3 z 64 rdzeniami i obsługą do 128 wątków jednocześnie) oraz czterech akceleratorów graficznych NVIDIA A100 (architektura Ampere), połączonych mostkiem NVLink. Wszystkie 1536 węzłów składają się zatem z 1536 procesorów AMD EPYC 7763 oraz dokładnie 6144 akceleratorów NVIDIA A100. W drugiej fazie budowy, do superkomputera zostanie dołączone kolejne 3072 węzły. Każdy węzeł zostanie z kolei wyposażony w dwa serwerowe układy AMD EPYC 7763 oraz 512 GB pamięci. Pierwsze 1536 węzłów Perlmuttera, które zostały już uruchomione, oferują moc obliczeniową na poziomie 3,8 exaflopów dla obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją 60 petaflopsów w przypadku obliczeń podwójnej precyzji FP64. NVIDIA dodatkowo wskazuje, że skokowa wydajność rdzeni Tensor w obliczeniach podwójnej precyzji, w Perlmutterze osiągnie poziom nawet 120 petaflopsów.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4