Strona do generowania twarzy wykorzystująca NVIDIA StyleGAN
Obecna technologia daje ogrom możliwości w kwestii mistyfikacji. Dzięki algorytmom AI i głębokiego uczenia się można tworzyć spreparowane filmy dla dorosłych z podstawionymi twarzami. Niektórzy lubują się też w umieszczaniu twarzy Nicolasa Cage’a w dowolnym filmie na miejscu głównego aktora lub aktorki. Oprogramowanie Adobe VoCo z kolei pozwala, bazując na próbkach głosu danej osoby, na generowanie dodatkowych wypowiedzi, które podamy programowi tekstowo. Nic tylko szerzyć fake newsy albo preparować czyjeś wystąpienia, które nigdy nie miały miejsca. Jakby tego było mało, od teraz można w realistyczny sposób stworzyć osoby, które tak naprawdę… nie istnieją.
Technologia NVIDIA StyleGAN została udostępniona w zeszłym roku w formie open source. Wykorzystał ją Philip Wang na swojej stronie do generowania fake’owych twarzy.
Były pracownik firmy Uber, deweloper Philip Wang, stworzył stronę internetową ThisPersonDoesNotExist.com. Korzysta ona z technologii NVIDIA, za pomocą której generuje nieskończoną liczbę fake’owych zdjęć osób, które nie istnieją. Rozwiązanie to używa AI wytrenowanego na ogromnym zbiorze prawdziwych zdjęć oraz czymś, co nosi nazwę Generative Adversarial Network - gdzie dwa algorytmy głębokiego uczenia rywalizują sobie w tzw. grze o sumie stałej. Po stronie użytkownika wystarczy jedynie odświeżyć witrynę aby uzyskać nowy, spreparowany obraz z czyjąś (niczyją?) twarzą.
Technologia Deepfake wciąż się rozwija. W USA bawi i budzi obawy
Wang korzysta z układów graficznych NVIDIA na wynajętym serwerze (nie podano niestety szczegółów czy korzysta np. z GPU-Accelerated Microsoft Azure). Generują one nowe twarze co 2 sekundy, całkowicie od zera. Strona programisty pokazuje niezwykłe ciekawe rozwiązanie, stworzone z wykorzystaniem kodu, który NVIDIA udostępniła na GitHubie. W przyszłości projektanci czy graficy mogliby wykorzystać algorytmy GAN do proceduralnego tworzenia dużych, realistycznych światów w grach. Jednak z drugiej strony wielce możliwe jest, że po prostu prędzej czy później ktoś będzie w ten sposób po prostu trollował. W dobie fake newsów może stać się to niebezpiecznym narzędziem.