Steam kończy ze wsparciem Windows XP oraz Windows Vista
Od 1 stycznia 2019 roku Steam oficjalnie przestanie obsługiwać systemy operacyjne Windows XP i Windows Vista. Oznacza to, że od wtorku klient Steam nie będzie już działał w tych wersjach systemu Windows. Aby kontynuować korzystanie z Steama i wszelkich gier lub innych produktów zakupionych za pośrednictwem Steam, użytkownicy będą musieli zaktualizować system do nowszej wersji systemu Windows. Valve wyjaśnia, że, najnowsze funkcje klienta Steam wykorzystują elementy wbudowanej przeglądarki Google Chrome. Google Chrome wycofało się z obsługi Windows Vista i XP w 2016 roku. Valve potwierdziło również, że przyszłe wersje klienta Steam będą opierały się na funkcjach i aktualizacjach zabezpieczeń, które mogą oferować tylko systemy operacyjne Windows 7 lub nowsze.
W 2018 roku Windows XP i Vista przestały być wspierane także przez producenta programów antywirusowych Avast. Firma będzie jednak nadal wysyłać aktualizacje definicji wirusów.
Windows XP został wydany w 2001 r., a system Vista w 2007 r. Zgodnie z najnowszą ankietą Steam Hardware firmy Valve, mniej niż 0,11 procent bazy użytkowników nadal korzysta z systemu Windows XP, a system Windows Vista nawet nie pojawia się w wynikach. Microsoft planuje zakończyć wsparcie dla Windows 7 w 2020 r. "Zachęcamy wszystkich użytkowników tych systemów operacyjnych do uaktualnienia do nowszych wersji systemu Windows, aby mieć stały dostęp do najnowszych funkcji Steam i zapewnić przyszły dostęp do wszystkich gier i innych treści Steam" - informuje Valve.
Bestsellery Steam 2018: mikrotransakcje przebiły Assassin's Creed
Wsparcie Valve dla XP zostało ograniczone już rok temu. Niedawna aktualizacja Steam Chat, która opiera się na implementacji najnowszej wersji Google Chrome, nie była dostępna w starszych systemach właśnie z powodu braku kompatybilności z przeglądarką. W 2018 roku Windows XP i Vista przestały być wspierane także przez producenta programów antywirusowych Avast. Programy Avast oficjalnie przestaną się aktualizować dla systemów operacyjnych Windows XP i Windows Vista od 1 stycznia. Firma będzie jednak nadal wysyłać aktualizacje definicji wirusów.