SSD coraz tańsze i tańsze... a podobno będą jeszcze tańsze
Część najważniejszych podzespołów komputerowych, takie jak np. procesory czy pamięć RAM, ostatnimi czasy są droższe niż można by oczekiwać. W przypadku tej pierwszej kategorii dotyczy to co prawda jednego producenta, ale wciąż nie zmienia to faktów. Jeszcze do niedawna ceny kart graficznych osiągały astronomicznie zawyżone ceny, ale dzięki spadkom zainteresowania GPU ze strony górników kryptowalut, sytuacja wróciła mniej więcej do normy. W ostatnim roku spadają też ceny nośników SSD. Obecnie osiągają one poziomy, o których jeszcze parę lat temu mało kto myślał. Niektóre modele przebiły pewną ważną barierę cenową, przy której nawet HDD mogą zacząć czuć oddech konkurencji na plecach.
Nośniki SSD jeszcze kilka lat temu były drogie, ale z biegiem czasu ich ceny coraz bardziej zagrażają HDD, choć z rynku nie wyeliminują ich jeszcze długo.
Przez cały obecny rok przytłaczająca większość konsumenckich nośników SSD ze złączami SATA i M.2 tanieje. Skale spadków cen są różne, ale w większości przypadków mówimy o kilkudziesięciu procentach. Ceny niektórych nośników spadły już do poziomów, przy których każdy ich gigabajt to koszt zaledwie 10 centów. Przykładowo nośnik Crucial MX500 o pojemności 2 TB można w USA kupić już za troszkę ponad 200 dolarów. Według analityków w przyszłym roku powinniśmy spodziewać się dalszych spadków cen i być może osiągnięcia ceny 8 centów za gigabajt. Nowe układu QLC (Quad-level Cell) prawdopodobnie popchną najniższe ceny jeszcze dalej. Tradycyjne dyski twarde wciąż trzymają się cenowo lepiej niż SSD. Jak wynika z analizy BackBlaze za ubiegły rok średnio na rynku 1 GB na HDD kosztował 2 centy.
Test dysków SSD Crucial BX500 - Tańsza wersja Crucial MX500
W Polsce obniżki cen też mogliśmy i nadal możemy obserwować. Przykładowo nośniki Crucial MX500 o poj. 1 TB w Polsce pod koniec ubiegłego roku kosztowały co najmniej około 1150 złotych. Teraz ten sam produkt można kupić już za około 550 złotych. Za nośnik Samsung 860 EVO 1TB SATA w styczniu trzeba było zapłacić co najmniej 1600 złotych, a teraz mniej niż 650 złotych. Nośnik SanDisk Extreme Pro M.2 o pojemności 1 TB trochę ponad pół roku temu kosztował około 1600 złotych, podczas gdy obecnie można go kupić w cenie od około 1150 złotych. Intel SSD 760p (M.2) o pojemności 512 GB w kwietniu miał ceny od około 810 złotych. W pierwszych tygodniach lata model ten co prawda podrożał, do około minimum 930 złotych, ale później zaczął tanieć. Obecnie można go kupić w cenie od około 560 złotych.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27