TP-Link Archer MR200 - Test eleganckiego routera 3G/4G
- SPIS TREŚCI -
Serię routerów TP-Linka o oznaczeniu MR określić można jako „mobilne, ale nie do końca”. To, co odróżnia je od reprezentantów modeli, które w nazwie nie mają litery „R”, to swoiste „uwiązanie na smyczy” w postaci uzależnienia od zewnętrznego źródła zasilania. Podczas gdy taki M7650 posiadając wbudowany akumulator może rozdzielać łącze mobilne niemalże wszędzie, tak MR200, który jest dzisiaj głównym bohaterem tej mini-recenzji, musi być już podłączony do gniazdka. Nie należy tego urządzenia oczywiście z góry z tego powodu skreślać. Bynajmniej, koncept taki wcale nie jest głupi – istnieją użytkownicy, którzy nie skorzystają z zalet, jaki daje im wbudowany w router akumulator, a chcieliby móc udostępniać w domu posiadane łącze mobilne „na stałe”, za pośrednictwem sieci Wi-Fi, do czego mniejsze, w pełni przenośne routery się niezbyt nadają. TP-Link Archer MR200, z racji posiadania tego „stacjonarnego” pierwiastka powinien się w tym scenariuszu sprawdzić znacznie lepiej.
Autor: Kamil Śmieszek
Firma TP-Link dość często gości ze swoimi produktami na łamach naszego portalu. Nie bez powodu, bowiem jej dosyć bogaty asortyment urządzeń sieciowych stanowi bardzo poważną konkurencję dla innych graczy segmentu SOHO. Mimo takiego stanu rzeczy, z pewnością znajdą się użytkownicy, którzy nie mieli ze sprzętem tego producenta żadnej styczności. Dlatego też przybliżymy nieco jego ofertę. TP-Link to chiński producent sprzętu sieciowego, który na naszym rynku jest obecny od niedawna, bo dopiero od 2005 roku. Firma ta została jednak założona w 1996 roku i przez dwadzieścia lat stała się wiodącym dostawcą sprzętu sieciowego dla chińskiego segmentu SOHO (Small Office/Home Office). Oferuje ona karty sieciowe, routery, switche, kamery IP, printservery, adaptery PLC i wiele innych tego typu urządzeń sieciowych. Na polskim rynku TP-Link zyskał dużą popularność, głównie za sprawą korzystnej polityki cenowej i jakości produkowanego sprzętu sieciowego, porównywalnej z wieloma droższymi konkurentami.
Z routerami posiadającymi wbudowany modem LTE jest pewien problem - nie da się w nich wymienić modułu zgodnego z najnowszymi technologiami łączności mobilnej. Na taki krok teoretycznie pozwolą tradycyjne routery obsługujące modemy dołączane za pośrednictwem portu USB.
Problem w tym, że...Archer MR200 konkurencji za bardzo nie ma. Mówimy oczywiście o routerach "stacjonarnych" tyle, że posiadających wbudowany modem LTE. Na polskim rynku dostępne jest w zasadzie jedynie kilka urządzeń tego typu pochodzących ze stajni D-Linka (np. model DWR-921/E). Z jednej strony może się wydawać, że ta sytuacja jest nieco dziwna - przeważnie lubimy przecież dostawać od producenta urządzenia "do wszystkiego". Taki router właśnie pozornie oferuje "wszystko" - jest modem LTE, jest Wi-Fi, a jeśli zajdzie potrzeba podłączymy do niego tradycyjne kablowe łącze internetowe oparte na skrętce. Należy jednak zwrócić uwagę na drugą stronę medalu. Do wielu modeli routerów wyposażonych w gniazdo USB można dołączyć modem. Teoretycznie, bez najmniejszego problemu można wymienić ten modem na nowszy, lepszy, zgodny z najnowszymi standardami model - pozostanie jedynie kwestia tego, czy oprogramowanie routera podoła upgrade'owi. Urządzenie pokroju testowanego dziś Archera MR200 z kolei na taki krok już nie pozwoli.
Specyfikacja techniczna TP-Link Archer MR200
- Procesor: MediaTek MT7620 (580 MHz)
- Pamięć RAM: 64 MB
- Anteny: LTE - zewnętrzne, 2x; nieodłączalne, Wi-Fi - wewnętrzne, 3x
- Obsługiwane tryby pracy: router Wi-Fi, router 3G/4G, switch ethernetowy
- Obsługiwanie standardy WiFi: IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac (w sumie do 750 Mb/s)
- Częstotliwość pracy Wi-Fi: 2,4 GHz oraz 5 GHz
- Interfejsy sieciowe: 4x 10/100 Mbps LAN
- Bezpieczeństwo WLAN: WEP (64/128 bit), WPA/WPA2-PSK, WPA/WPA2 Enterprise (Radius), WPS, filtrowanie MAC
- DHCP: serwer, lista klientów, rezerwacja adresów
- Port Forwarding: Virtual Server, Port Triggering, UPnP, DMZ
- Kontrola dostępu: kontrola rodzicielska, QoS
- Zapora sieciowa z zabezpieczeniem przez atakami DoS, VPN, ALG
- Dynamic DNS
- Obsługa IPv6
- Serwer VPN IPsec
- Sieć gościnna
- 3G/4G Failover
- Wymiary: 20.2 x 14.1 x 3.36 cm (wys. x szer. x gł.)
- Gwarancja: 24 miesiące
Wspomniane kilka akapitów wyżej "stacjonarne" cechy routera przeznaczonego do obsługi połączenia LTE, dotyczą ogólnie przede wszystkim mocniejszego procesora, lepszego chipa radiowego (bo nie trzeba dbać o pobór mocy, by nie wyczerpać zbyt szybko akumulatora) i zewnętrznych anten (taki router stawia się na półce, a nie nosi ze sobą). A jak sprawa się ma w przypadku TP-Linka MR200? Procesor, jaki w nim zainstalowano to MediaTek MT7620. Ta jednordzeniowa, taktowana zegarem 580 MHz jednostka jest nam dobrze znana – pojawiła się już w ASUSie RT-AC51U i TP-Linku Archerze C2. Pod względem wydajności sieci bezprzewodowej nie wspominamy jest najlepiej – w parze z układem MediaTek MT7610E dla pasma 5 GHz (an + ac) obydwa napędzane tym zestawem routery wypadły raczej tak sobie w porównaniu do rywali. Może tym razem będzie lepiej, bo za Archera MR200 nie trzeba zapłacić pi razy drzwi 140 zł, jak w przypadku dwóch wyżej wspomnianych modeli. Kosztuje on bowiem ponad 400 zł, a to sporo, nawet jak na router z wbudowanym modemem LTE. Ach, no i te 64 MB pamięci RAM… Cóż, nie będzie łatwo.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- następna ›
- ostatnia »
Powiązane publikacje

Test routera TP-Link Archer BE800 - topowy przedstawiciel routerów Wi-Fi 7 w portfolio TP-Linka. Nowy standard na tle Wi-Fi 6
47
Test QNAP TS-432X - ciekawy pod względem sprzętowym serwer NAS z obsługą sieci 10 Gb/s oraz 2.5 Gb/s w standardzie
23
Test QNAP ADRA NDR - system zabezpieczeń sieciowych klasy NDR. Co to jest, jakie oferuje możliwości i jak działa w praktyce?
30
Test QNAP TS-216G - Korzystnie wyceniony NAS do domowego użytku z obsługą sieci 2.5GBASE-T oraz procesorem ARM
81