SpiNNaker - komputer z milionem rdzeni naśladuje ludzki mózg
Inspiracja ludzkim mózgiem, milion procesorów - każdy kto interesuje się techniką lub nauką słysząc takie informacje musi czuć dreszczyk emocji. Ale prawdziwe emocje poczujemy dopiero na wieść, że nie jest to teoretyczne rozważanie, ale istniejąca maszyna. W Manchesterze, w Wielkiej Brytanii uruchomiono właśnie największy na świecie superkomputer naśladujący działanie sieci neuronowej ludzkiego mózgu. Praca nad SpiNNakerem ma pomóc odkryć jak działa ludzki mózg, co ma z kolei wesprzeć budowę robotów. Ma również pomóc w opracowaniu nowych, przełomowych architektur komputerowych czego rezultatem będzie znaczący skok w zakresie efektywności energetycznej.
Cały silnik ma niezwykle wysoką szerokość pasma bisekcji wynoszącą ponad 5 miliardów pakietów/s. Podczas pracy używa najwyżej 90 kW.
SpiNNaker jest skrótem od Spiking Neural Network Architecture (architektura pulsujących/impulsowych sieci neuronowych). Projekt wspierany jest między innymi przez brytyjską Radę ds. Badań Naukowych i Fizyki (EPSRC), Unię Europejską i europejski projekt Human Brain Project, który ma na celu odkrycie zasad na jakich funkcjonuje ludzki mózg. Bierze w nim udział także szereg ośrodków naukowych oraz firm prywatnych. Od początku, czyli od 2005 roku kiedy to projekt wystartował, koordynowany był przez uniwersytet w Manchesterze gdzie fizycznie znajduje się superkomputer. Prototyp komputera został uruchomiony w 2009 r.
AI uczy się języka oglądając filmy. Roboty łatwiej nas zrozumieją
SpiNNaker to nowatorska maszyna, składająca się z olbrzymiej liczby równoległych architektur komputerowych, inspirowana podstawową strukturą i funkcją ludzkiego mózgu, która sama w sobie składa się z miliardów prostych elementów obliczeniowych, komunikujących się za pomocą impulsów. Silnik SpiNNaker jest wielordzeniowym systemem obliczeniowym. Zawiera do 1 036 800 rdzeni ARM9 i 7 TB pamięci RAM. Ta ogromna ilość rdzeni może modelować miliard neuronów biologicznych w czasie rzeczywistym i wykonywać 200 trylionów operacji na sekundę, komunikując się za pośrednictwem pakietów przenoszonych przez niestandardową strukturę interkonektową. Pakiety są małe (40 lub 72 bity), a do tego rozsyłane, jak wspomnieliśmy, w architekturze równoległej czyli do różnych miejsc równocześnie.
Stephen Hawking w najnowszej książce ostrzega przed superludźmi
Cały silnik ma niezwykle wysoką szerokość pasma bisekcji wynoszącą ponad 5 miliardów pakietów/s. Podczas pracy używa najwyżej 90 kW. Naukowcy podkreślają, że są dwa cele projektu: odkrycie nowego podejścia w budowie superkomputerów - bardziej energooszczędnego i wydajniejszego niż dotychczasowe projekty oraz stworzenie narzędzia badawczego dla informatyków i twórców robotów oraz platformy do wysokowydajnej obróbki danych w dużej skali i symulacji sieci neuronowych w czasie rzeczywistym.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4