Skan oka posłuży za test na COVID-19. Aplikacja mobilna firmy Semic RF może pochwalić się 95% skutecznością
Biometria w smartfonach wykorzystywana jest dziś głównie do zabezpieczania urządzeń przed dostępem przez osoby niepowołane. Czytnik linii papilarnych i skaner twarzy zastąpiły kody PIN, hasła oraz wzory, które przez lata służyły do ochrony danych. Nie oznacza to, jednak że wspomniana technologia nie może posłużyć do czegoś więcej. Owszem, może i to w zastosowaniach związanych z diagnostyką medyczną. Zanim smartfony zostaną wykorzystane do wykrywania chorób, sprawę każdorazowo muszą prześledzić podmioty regulacyjne. Tak wygląda to w przypadku najnowszej aplikacji firmy Semic RF, która pozwala na wykrywanie infekcji COVID-19 przy użyciu kamery telefonu. Skuteczność narzędzie sięga nawet 95%.
Aplikacja mobilna firmy Semic RF potrafi wykrywać COVID-19 poprzez skan oka. Program czeka na zatwierdzenie przez organy regulacyjne, po czym twórcy niezwłocznie rozpoczną dystrybucję nowego narzędzia.
ColorOS 11: Bezpieczeństwo i prywatność smartfonów to priorytet. Poznaj najważniejsze funkcje autorskiego systemu OPPO
Choć należy podchodzić do tego typu rewelacji z dystansem, trzeba przyznać, że projekt Semic RF robi wrażenie. Twórcy z Monachium przy wsparciu kolegów z USA opracowali program, którego działanie przetestowano na 70 tys. osób, a co za tym idzie, wynik 95-procentowej skuteczności wydaje się miarodajny. Działanie rozwiązania widoczne po stronie użytkownika nie jest specjalnie skomplikowane. W zasadzie wystarczy uruchomić aplikację, zrobić zdjęcie obu oczu, wysłać do oceny, a następnie zapisać wynik w formie kodu QR. W jaki sposób program rozpoznaje potencjalne zakażenie koronawirusem?
Test OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro – Wydajne smartfony z optyką Hasselblad, ładowaniem o mocy 65 W i atrakcyjną ceną
Jednym z objawów COVID-19 może być stan zapalny opisany jako „różowe oko”. Narzędzie jest w stanie wyizolować dany odcień z ponad dwóch milionów różnych wariantów różu. Takie informacje przekazał dyrektor zarządzający Semic RF, Wolfgang Gruber dla agencji Reuters. Początkowo aplikacja będzie kierowana do firm i użytkowników komercyjnych, ale planuje się tez późniejsze jej udostępnienie osobom prywatnym. Cena rozwiązania na start to 480 euro (około 2190 zł). Koszt może wydawać się wysoki, ale pamiętajmy, że to dopiero debiut.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78