Sapphire i PowerColor zapowiadają swoje wersje RX Vega 64
Oficjalna prezentacja kart graficznych AMD Radeon RX Vega już za nami, co powinno ukrócić ciągłe plotki na ich temat towarzyszące nam blisko od roku. Teraz rozpoczyna się kolejny rozdział, gdzie wśród pierwszych recenzji i potwierdzonych doniesień na temat wydajności nowych układów swoje wersje Vegi będą prezentowali kolejni partnerzy AMD. Na razie swoją wizję najmocniejszej karty z obozu Czerwonych zdążył przedstawić ASUS, a wersje referencyjne wprowadzili do swojej oferty MSI i Gigabyte. Teraz dołączyły do nich dwie firmy specjalizujące się w produktach AMD - Sapphire i PowerColor. Niestety są to po raz kolejny wersje referencyjne. Na nowych członków rodzin Nitro i Red Devil przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Kolejni producenci wprowadzają karty AMD Radeon RX Vega 64 do swojego portfolio. Niestety na razie są to praktycznie tylko konstrukcje referencyjne.
Radeon RX Vega 56 wydajniejsza w grach od GeForce GTX 1070
W ofercie Sapphire pojawiły się trzy karty graficzne z rodziny Vega: RX Vega64, RX Vega64 Limited Edition oraz RX Vega64 Liquid Cooling. Ich wygląd i specyfikacja są identyczne jak w przypadku wersji referencyjnych, co oznacza, że wszystkie z nich wyposażono w 8 GB pamięci HBM2 taktowanej na 945 MHz, a taktowanie rdzenia wynosi odpowiednio 1247 MHz i 1546 MHz w trybie boost dla wersji chłodzonych powietrzem oraz 1406 MHz i 1677 MHz w trybie boost w wersji chłodzonej cieczą. Na razie Sapphire nie wprowadziło do swojej oferty tańszego wariantu Vega 56, jednak nie jest wykluczone, że nastąpi to nieco później.
ASUS prezentuje cztery autorskie modele Radeon RX Vega
Oferta PowerColor prezentuje się bardzo podobnie. Tutaj także mamy do wyboru trzy warianty referencyjne: RX VEGA 64, RX VEGA 64 LIMITED i RX VEGA 64 LIQUID, a ich specyfikacja jest dokładnie taka sama jak konkurencyjnych modeli od Sapphire, a także MSI czy Gigabyte. Ciekawy jest fakt, że do tej pory nie słyszymy praktycznie w ogóle o wersjach niereferencyjnych Vegi. Biorąc pod uwagę, że kartę taką zapowiedział ASUS, to nie może być mowy o zakazie ich przygotowywania ze strony AMD. Opcje pozostają więc dwie: albo trafią one na rynek zdecydowanie później (model ASUS ROG Strix ma mieć premierę dopiero we wrześniu), albo pozostali producenci uznali ich produkcję z jakiegoś powodu za nieopłacalną. Niezależnie od tego która z nich byłaby prawdziwa najrozsądniej w obecnej sytuacji będzie chwilę poczekać z zakupem nowych topowych kart od AMD i zobaczyć jak sytuacja się rozwinie.
AMD Radeon RX Vega będzie wykorzystywać obliczenia FP16
Powiązane publikacje

Sterowniki NVIDIA Game Ready z serii 572.xx powodują poważne problemy na kartach graficznych GeForce RTX 4000 i RTX 5000
206
AMD Radeon RX 9070 w wersji referencyjnej doczekał się pierwszego testu. Układ spisuje się zaskakująco przewidywalnie
31
Lisa Su chwali się sukcesem układu Radeon RX 9070 XT. CEO AMD potwierdza ogromne zainteresowanie i zwiększoną podaż
115
NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti oraz RTX 5060 - premiera kart graficznych odbędzie się niebawem. Wyciekły konkretne daty
80