Samsung w USA kończy ze sprzedażą odtwarzaczy Blu-ray
Postęp jest bezlitosny i nie bierze jeńców. W branży IT, RTV i AGD, zmiany czasem bywają bolesne dla serc, ale umysły traktują je z mniejszą niechęcią. Nośniki optyczne, takie jak płyty kompaktowe, od dłuższego czasu są pod mocnym obstrzałem nowszych rozwiązań, dzięki którym uzyskujemy dostęp do filmów, muzyki, oprogramowania, czy gier. Najpierw płyty CD zaczęły ustępować płytom DVD, a potem te ostatnie... w sumie oparły się standardowi Blu-ray, który ma szansę wymrzeć przed nimi. Jak donoszą różne źródła, firma Samsung podjęła decyzję o wycofania się z produkcji jakichkolwiek odtwarzaczy Blu-ray dla rynku Stanów Zjednoczonych Ameryki. Czy to początek końca płyt Blu-ray?
O Blu-ray mówiło się już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ostatecznie starł się z płytami DVD, ale chyba walkę przegra.
Informację potwierdził już rzecznik Samsung informując o tym, że "Samsung nie zaprezentuje już nowego odtwarzacza Blu-ray, czy 4K Blu-ray, na rynku USA". Samsung po raz ostatni dla tego rynku nowy odtwarzacz w tym standardzie zaprezentował w 2017 roku i od tamtej pory południowo-koreańska firma milczała. Jak donosi Forbes, Samsung planował na 2019 rok nowy odtwarzacz 4K Blu-ray UBD-M9500, ale projekt tego urządzenia został anulowany. Warto przypomnieć, że w kwietniu ubiegłego roku rezygnację z prac nad urządzeniami Blu-ray ogłosiła firma Oppo. Obecnie nie wiadomo, czy Samsung zamierza nadal produkować dotychczasowe modele swoich odtwarzaczy Blu-ray.
Sony prezentuje czterowarstwowy Blu-ray o pojemności 128 GB
Z danych firmy Nielsen za drugi kwartał ubiegłego roku wynika, że w USA 66% posiadaczy telewizorów ma odtwarzacz Blu-ray lub DVD. Rok wcześniej stanowili oni 72%. Co o wiele bardziej istotne, przeciętny posiadacz odtwarzacza Blu-ray lub DVD w USA dziennie średnio korzysta z niego przez... 5 minut. Nawet jeśli płyty (4K) Blu-ray mogą oferować lepszą jakość obrazu i dźwięku, w porównaniu do usług streamingowych, to jednak użytkownicy wolą te ostatnie. Po pierwsze wygrywają cenami, a po drugie wygodą użytkowania. Decyzja Samsunga to nie jest jeszcze koniec standardu Blu-ray, ale na pewno pierwszy tak wyraźny sygnał, że zmierza on ku swojemu końcowi. Blu-ray może nawet skończyć swój żywot szybciej niż standard DVD. W Stanach Zjednoczonych Ameryki obecnie tylko 5,3% wszystkich płyt kompaktowych w sprzedaży to Blu-ray. Dla porównania aż 57,9% sprzedawanych płyt stanowią DVD. Resztę płyty CD-Audio.