Samsung rozpoczyna masową produkcję 30 TB dysków SSD
Dziennie na swych dyskach gromadzimy niezliczone ilości danych, których ilość rokrocznie wzrasta w zastraszającym tempie. Chociaż w naszych blaszakach popyt na przestrzeń dyskową da się jeszcze okiełznać przy pomocy dysków SSD, to duże firmy muszą posiłkować się poczciwymi talerzowcami. Samsung ma jednak pomysł, jak przyspieszyć wypieranie dysków talerzowych z życia codziennego zarówno firm, jak i użytkowników domowych. Seria PM1643 ma być lekiem na braki w szybkich przestrzeniach dyskowych, a oferuje ona zawrotną pojemność nawet 30,72 Terabajtów. Producent poinformował właśnie, iż ruszyła masowa produkcja tych dysków, a w przyszłości do oferty trafią również mniejsze pojemności.
Seria PM1643 ma być lekiem na braki w szybkich przestrzeniach dyskowych, a oferuje ona zawrotną pojemność nawet 30,72 Terabajtów.
Test dysku SSD Plextor M9Pe M.2 - bardzo szybkie maleństwo
Dyski SSD są znacznie szybsze od talerzowych, jednak patrząc na ich pojemności, to właśnie HDD wiodą prym w macierzach dyskowych. Nic więc dziwnego, że większość firm trzyma swe dane na dyskach twardych. Samsung chce to zmienić poprzez zalanie rynku swoimi SSD o monstrualnej jak na ten nośnik pojemności. PM1643 oferuje ponad 30 Terabajtów przestrzeni dyskowej, co przy prędkościach odczytu i zapisu, może okazać się świetnym rozwiązaniem do tworzenia szybkich backupów danych. Firma ruszyła już z produkcją pierwszych partii dysków PM1643, w przyszłości ma zaoferować mniejsze pojemności, a mianowicie: 15,36 TB, 7,68 TB, 3,84 TB, 1,92 TB, 960 GB oraz 800 GB.
Dysk SSD dla gracza - Co daje? Gdzie ten wzrost wydajności?
Pojemność to nie jedyna mocna cecha nośnika, który wykorzystuje 512 Gb chipy V-NAND. Samsung obiecuje prędkości na poziomie 2100 MB/s dla sekwencyjnego odczytu oraz 1700 MB/s dla sekwencyjnego zapisu. Dysk ten oferować ma także losowy odczyt w okolicach 400,000 IOPS, natomiast losowy zapis na poziomie 50,000 IOPS. Dodatkowo PM1643 wyposażono będzie w 40 GB (!) pamięci DRAM, dzięki technologii Through Silicon Via (technologia ta pierwszy raz została wykorzystana w dyskach SSD). Samsung udziela 5-letniej gwarancji na swoje dyski, z zastrzeżeniem zapisu dziennego na poziomie 30,72 TB, czyli pełnej pojemności dysku.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27