Samsung planuje chłodzić topowe smartfony komorą parową
Jaki jest największy wróg wysokiej wydajności w smartfonach? Wiele osób wskazałaby pewnie akumulator, który w przypadku zbyt dużego obciążenia szybciej się rozładowuje, ale to błędny trop. Znacznie większym problemem są wysokie temperatury, których urządzenia mobilne nie są w stanie efektywnie rozproszyć. Tutaj nie ma miejsca na wentylatory i wielkie radiatory, w związku z czym każda próba pracy na maksymalnych obrotach prędzej czy później kończy się dla mobilnych procesorów throttlingiem. Producenci mają świadomość istnienia tego problemu i pracują nad tym jak go rozwiązać. Jednym pomysłów jest zastosowanie komory parowej, która według plotek w telefonach Samsunga miałaby się pojawić już w 2019 roku.
Komora parowa to wydajne rozwiązanie znane chociażby z wydajnych kart graficznych, jednak trudno ocenić jak spisze się w przypadku smartfonów.
Exynos 9810 - układ SoC do topowych smartfonów Samsunga
Plotki o tym, że Samsung miałby w swoich nowych smartfonach wykorzystywać komorę parową, pochodzą prosto od dostawców koreańskiego producenta. Podobno pierwsze przymiarki do wdrożenia tego rozwiązania zostały już poczynione, czego efektem ma być rozpoczęcie testowej produkcji na niewielką skalę. Mimo to nie należy się spodziewać, że nowe chłodzenie pojawi się w którymkolwiek z przyszłorocznych smartfonów. Najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, że zobaczymy je dopiero przy okazji Samsunga Galaxy S10.
Samsung gotowy do produkcji układów w litografii 8 nm LPP
Osoby interesujące się rynkiem PC pewnie zetknęły się już z takim rozwiązaniem jak komora parowa, bowiem jest ono wykorzystywane do chłodzenia m.in. wydajnych kart graficznych (np. GeForce'y w wersji Founders Edition). Oferuje ono wysoką wydajność, jednak dotychczasowe jego implementacje trudno było nazwać kompaktowymi, co wykluczało ich zastosowanie w smartfonach. W ostatnim czasie poczyniono jednak na tym polu postępy, bowiem część producentów oferuje już komory o grubości raptem 0,4 mm, co otworzyło drogę tej technologii do urządzeń mobilnych. Biorąc pod uwagę olbrzymie problemy, jakie obecne flagowce mają z throttlingiem termicznym, wydaje się to być krok w dobrą stronę. Pozostaje jednak pytanie czy nowe chłodzenie rzeczywiście przyniesie oczekiwane rezultaty oraz po co sięgną producenci smartfonów, jeśli komora parowa jednak nie wystarczy? Na razie trudno powiedzieć, ale dowiemy się pewnie za dwa lata.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
28
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10