Samsung opracował rozciągliwy wyświetlacz OLED z funkcją monitorowania aktywności użytkownika
Opaski fitness służące do monitorowania naszej aktywności fizycznej to bez wątpienia hit ostatnich lat. Nic nie wskazuje na to, aby zainteresowanie rzeczonymi urządzeniami miało zacząć słabnąć. Przeciwnie, możemy spodziewać się dalszego rozwoju segmentu wearables. Istotną cegiełkę dołoży Samsung, który opracował specjalny ultra cienki wyświetlacz OLED, który przy użyciu czujnika przepływu krwi jest w stanie monitorować aktywności użytkownika oraz dokonywać ciągłego pomiaru tętna. Badacze twierdzą, że docelowo rozwiązanie to będzie mogło być wykorzystywane na masową skalę. Co więcej, technologia może znaleźć zastosowanie nie tylko w świecie fitness. Sprzęt sprawdzi się także w systemie opieki zdrowotnej dla pacjentów w niemal dowolnym wieku, od niemowląt po seniorów.
Jednostka Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT) opracowała pierwszy rozciągliwy panel OLED ze zintegrowanym czujnikiem tętna. Przygotujcie się na rewolucję w świecie urządzeń ubieralnych.
Samsung Galaxy A72 – Test smartfona dla estetów i osób poszukujących dobrego brzmienia z głośników stereo
Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), jednostka badawcza południowokoreańskiego giganta technologicznego pochwaliła się opracowaniem pierwszego rozciągliwego wyświetlacza OLED, który przy wykorzystaniu czujników może stale monitorować aktywności i kondycję użytkownika. Panel przylega do skóry i dostosowuje się do jej faktury nawet podczas ruchu. Elastyczny ekran zachowuje swoje właściwości nawet po 1 tys. rozciągnięć, co potwierdziły testy. Wszystko wskazuje na to, że dane z pomiarów będą prezentowane bezpośrednio na wyświetlaczu OLED bez potrzeby łączenia się z zewnętrznym urządzeniem. Komercjalizacja rozwiązania pozwoli na wykorzystanie go w branży fitness oraz w medycynie.
Test smartfona Samsung Galaxy A52 5G – Super AMOLED, odświeżanie 120 Hz, świetny aparat, IP67 i modem 5G
Zanim jednak elastyczne OLED-y trafią do produktów Samsunga oraz być może także do partnerów przedsiębiorstwa, konieczne będzie zwiększenie rozdzielczości i rozciągliwości ekranu oraz dopracowanie dokładności pomiarów z czujnika. Jak udało się stworzyć opisywany wyświetlacz? Zespół SAIT zmodyfikował skład i strukturę elastomeru, który cechuje wysoka elastyczność i sprężystość. Wykorzystano także aktualne metody produkcji półprzewodników, które posłużyły do połączenia ekranu z czujnikami.