Samsung: nasze nowe, szybkie dyski SSD PCIe 4.0 nigdy nie padną
Jeśli chodzi o efektywność przechowywania danych i niezawodność, nośniki SSD nie ustępują w niczym swoim odpowiednikom HDD, a nawet mogą być uznane za trwalsze. Jednakże kilka lat temu wątpliwości mogło budzić ich długoterminowe używanie. Komórki pamięci flash ulegają degradacji wraz z wykonywaniem operacji zapisu i odczytu. Producenci tego typu dysków stosują jednak coraz lepsze algorytmy kompensacyjne, które równoważą zużycie komórek, jak również stosują rezerwowe bloki pamięci. W rezultacie na tego typu nośnikach można generalnie polegać bardziej niż na HDD. Mimo wszystko, każda technologia może ostatecznie zawieść użytkownika. Samsung wprowadza dwie nowe serie nośników SSD PCIe 4.0 o niezwykle wysokiej prędkości zapisu, które, według producenta, nigdy "nie padną".
Samsung ogłosił dwa nowe dyski SSD PCIe 4.0. Odznaczają się one bardzo wysokimi prędkościami zapisu i odczytu. Ponadto producent zapewnia, że dzięki trzem nowym technologiom, nośniki te nigdy "nie padną".
Te dwa modele nośników SSD noszą oznaczenia PM1733 i PM1735. Samsung docelowo reklamuje je jako produkty przeznaczone do serwerów. Przy ich niesamowicie szybkich prędkościach zapisu i odczytu mogłyby się okazać przydatne również dla profesjonalistów pracujących nad obróbką wideo. PM1733 i PM1735 pojawią się w dwóch wydaniach dla PCIe 4.0, jako karta rozszerzeń HHHL oraz w formacie U.2. Samsung będzie je sprzedawał w wariantach od 0,8 TB do 30,72 TB. Oprócz nich firma w najbliższym czasie ogłosi 19 innych dysków SSD. Nowe modele nośników Samsunga odznaczają się prędkością odczytu sekwencyjnego na poziomie 6400 MB/s i zapisu wynoszącego 3800 MB/s dla formatu U.2. Natomiast w przypadku kart rozszerzeń HHHL możemy liczyć na tę samą prędkość zapisu, ale jeszcze wyższy poziom odczytu (8000 MB/s).
ADATA SE800 - Wydajne, odporne i przenośne nośniki SSD
Producent szczyci się tym, że dzięki jego trzem nowym technologiom software'owym nośniki nigdy "nie padną". Są to algorytmy uczenia maszynowego służące do weryfikacji danych, a także system wykrywania wyeksploatowanych komórek NAND. To ostatnie rozwiązanie zapewni funkcjonowanie dysku, nawet jeśli dany moduł NAND przestanie działać w ogóle. Oprócz tego Samsung zastosował techniki wirtualizacji, dzielące nośnik na 64 mniejsze wirtualne stacje robocze. Nie wiemy kiedy dokładnie PM1733 i PM1735 pojawią się w sprzedaży, ani jaka będzie ich dokładna cena. Niewykluczone jednak, że część z użytych w nich rozwiązań pojawi się także w produktach stricte konsumenckich.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27