Samsung, Micron oraz Hynix pozwani za podwyżki cen DRAM
Kiedyś to było... ceny pamięci RAM w desktopach i laptopach były atrakcyjne, dzięki czemu rozbudowa tego elementu w swoich komputerach należała do tańszych w porównaniu do procesora czy karty graficznej. Blisko dwa lata temu rynek się jednak diametralnie zmienił, ceny podskoczyły do absurdalnych wartości, przez co nawet wymiana czy rozbudowa pamięci stała się dla wielu nieopłacalna. Każda kolejna podwyżka jaka miała miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat tłumaczona była niewystarczającymi mocami przerobowymi, by móc opanować coraz bardziej zwiększający się popyt, zwłaszcza na rynku smartfonów. Wielu ludzi jednak było przekonanych, że to nie zwiększający popyt a chęć maksymalizacji przychodów była prawdziwym powodem podwyżek. Teraz trzech największych producentów DRAM - Samsung, Hynix oraz Micron zostali pozwani za zmowę cenową na pamięci RAM.
Wielka Trójca rynku pamięci RAM - Samsung, Micron oraz Hynix zostali pozwani za celowe podwyżki cen pamięci RAM, by zwiększać roczne przychody kosztem klientów. Jeśli przegrają, czeka nas branżowy skandal, jakiego nie widzieliśmy od wielu lat.
Pierwsze podwyżki pamięci RAM nastały mniej więcej w połowie 2016 roku. Z tego powodu systematycznie rosły nie tylko koszty komponentów do komputerów, ale również laptopów oraz smartfonów, które przecież są fabrycznie w nie wyposażone. Pozew przeciwko Samsungowi, Micronowi oraz Hynixowi złożyła w kalifornijskim sądzie kancelaria prawna Hagens Berman. Choć dla wielu może to niewiele pomóc, to wspomniana kancelaria może pochwalić się sporym doświadczeniem w temacie pozywania firm za naruszanie zasad antymonopolistycznych. Już w 2006 roku Hagens Berman złożyła podobny pozew, powiązany ze sztucznym podwyższaniem cen pamięci DRAM. Co ciekawe, sprawę udało im się wygrać, dzięki czemu klienci otrzymali odszkodowanie na sumę bagatela 300 mln USD. To nie wszystko, bo kolejne odszkodowanie - w wysokości 731 mln USD firmy Samsung oraz Hynix musiały wypłacić w związku z decyzją Departamentu Sprawiedliwości odnośnie złamania zasad antymonopolistycznych. Jeśli teraz finał będzie podobny, wówczas czeka nas największy branżowy skandal od bodaj 2006 roku.
Pozew kancelarii Hagens Berman złożony w kalifornijskim sądzie sugeruje, że Samsung, Micron oraz Hynix sztucznie podwyższały ceny pamięci DRAM poprzez ograniczenie podaży. Oczywiście wszystkie trzy firmy musiały być bardzo zadowolone z osiąganych wyników finansowych, bowiem od czasu horrendalnych podwyżek przychody zwiększały się dwukrotnie. Ceny kości z kolei podrożały o maksymalnie 130 procent w porównaniu do cen sprzed połowy 2016 roku. Ważną informacją jest również fakt, że aktualnie do zbiorowego pozwu przeciwko producentom pamięci mogą przystąpić wszyscy mieszkańcy USA, którzy pomiędzy 1 lipca 2016 roku, a 1 lutym 2018 roku nabyli komputery stacjonarne bądź przenośne (laptopy) oraz smartfony po zawyżonych cenach. Sprawa z pewnością prędko się nie skończy, jeśli jednak kancelaria Hagens Berman wygra proces, wówczas firmy staną przed widmem olbrzymiego odszkodowania jakie będą musiały zapłacić za zmowę cenową i złamanie praw antymonopolistycznych.
Powiązane publikacje

G.SKILL przedstawia pierwszy na świecie zestaw pamięci RAM DDR5 o pojemności 256 GB. Idealny dla procesorów AMD Ryzen
22
Samsung i Micron rywalizują o dominację na rynku pamięci HBM3E. Kto zdobędzie przewagę w erze AI?
3
Ferroelectric Memory wraz z Neumonda podejmują wysiłek komercjalizacji pamięci DRAM+, łączącej zalety SSD i RAM
35
V-Color ustanawia nowy rekord świata w podkręcaniu pamięci DDR5. Osiągnięto oszałamiającą prędkość transferów
16