Samsung: Masowa produkcja 10 nm układów pod koniec 2016 roku
Firma Samsung staje się coraz ważniejszym graczem na rynku mikroprocesorów, a mowa tutaj oczywiście o rosnącym udziale procesów technologicznych Koreańczyków - wspomniany producent wykorzystuje swoje linie nie tylko do produkcji własnych układów (a jest ich całkiem sporo), ale także udostępnia swoje moce przerobowe dla innych odbiorców. W tym momencie Samsung wytwarza 14-nanometrowe jednostki przy wykorzystaniu litografii FinFET, co już jest sporym wyczynem, a plany na przyszłość są jeszcze bardziej zaskakujące. Okazuje się, że koreańska firma chce pod koniec przyszłego roku uruchomić masową produkcję 10-nanometrowych układów w procesie FinFET. Co więcej, pokazano pierwszy wafel krzemowy wyprodukowany w eksperymentalnej technologii.
Samsung przyspiesza wdrażanie nowego procesu technologicznego.
Korporacja nie ujawnia zbyt wielu szczegółów na temat swojego przyszłego procesu technologicznego. Wiemy tylko tyle, że po raz kolejny zostanie wykorzystana technologia FinFET, która ma swoje zastosowanie przy obecnej litografii. Jak zwykle, zmniejszenie wymiaru do 10 nanometrów ma pozwolić na tworzenie wydajniejszych i bardziej energooszczędnych jednostek - zastosowanie nowych układów będzie oczywiście szerokie, gdyż Samsung posiada już wielu odbiorców na swoje produkty. Samsung odejdzie od technologii BEOL (back-end-of-line), co oznacza zwiększenie opłacalności produkcji poprzez zmniejszenie wielkości tranzystorów.
Zaprezentowanie 300-milimetrowego wafla wykonanego w 10-nanometrowej litografii oznacza, że specyfikacja procesu technologicznego została już w dużej części sfinalizowana. Pierwsze testowe układy mają być gotowe do końca tego roku. Apple ma być kluczowym odbiorcą 10-nanometrowych układów Samsunga - kolejne generacje smartfonów iPhone zapewniają producentowi stałe zamówienia, a już teraz mówi się o zapotrzebowaniu wynoszącym około 40 tysięcy wafli krzemowych miesięcznie.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4