Samsung już wkrótce może pokazać pierwsze monitory QD-OLED
Jak doskonale wiecie, obecnie rynek telewizorów dzieli się na te wykorzystujące panele LCD oraz na organiczne panele OLED, produkowane wyłącznie przez firmę LG Display. Jest to powiązane głównie z patentami wykorzystywanymi przez koreańską firmę, dzięki czemu obecnie na ona w zasadzie monopol na produkcję OLED-ów. W tego typu ekrany wyposażają się takie firmy jak Sony, Panasonic, Philips czy Loewe. Jedynym dużym producentem, który nie zdecydował się na podobny krok jest Samsung. Choć obecnie bardzo usilnie promuje swoją flagową linię QLED, wiadomo, że w przyszłości będzie chciał zaprezentować swoje własne rozwiązane, które może namieszać na rynku organicznych matryc do telewizorów. Od dobrych dwóch lat koreański producent pracuje nad bardzo ciekawą techniką łączącą OLED z warstwą kropek kwantowych. Według nowych informacji, zanim Samsung wprowadzi rozwiązanie na rynek telewizorów, przetestuje je najpierw na monitorach.
Według najnowszych doniesień, Samsung już wkrótce planuje zaprezentować pierwsze monitory oparte na technologii QD-OLED.
QD-OLED w teorii prezentuje się ciekawiej od rozwiązania od lat stosowanego przez LG Display. Samsung bowiem zamierza zredukować ilość subpikseli (3 zamiast 4) oraz warstw emitujących światło (2 zamiast 4). Tym samym ilość warstw w takim panelu ma zostać zmniejszona z 22 do 13, co przekładać się będzie przede wszystkim na niższy koszt produkcji, wynoszący około 26 USD za każdy metr kwadratowy produkcji panelu QD-OLED. Rdzeniem wyświetlacza ma być niebieska dioda OLED będąca źródłem światła oraz kropki kwantowe umieszczone na zielonych oraz czerwonych filtrach, umieszczonych bezpośrednio nad niebieską diodą OLED. Takie rozwiązanie ma umożliwić produkcję matryc o zwiększonej jasności, będących jednocześnie odporniejszymi na możliwe wypalania.
Choć o technologii QD-OLED słyszmy już od ponad dwóch lat, wygląda na to, że dopiero teraz Samsung jest gotowy do szerszej prezentacji. Według najnowszych doniesień, pierwsze matryce QD-OLED nie będą jednak montowane w telewizorach, a monitorach o przekątnej od 33 do 35 cali. Na tym rynku koreański producent chce wprowadzić połączenie OLED-a z kropkami kwantowymi, a dopiero później wprowadzić na szerszą skalę na rynku telewizorów. Ewentualnie Samsung wcale nie jest zainteresowany wdrożeniem QD-OLED do TV, a bardziej będzie skupiony na dopracowaniu technologii Micro LED. Spodziewamy się, że konkretne urządzenia zostaną zaprezentowane na targach CES 2021, które wydaje się być idealnym miejscem na pokaz nowości z segmentu audio-wizualnego. To może być także bardzo ciekawy krok na samym rynku monitorów, które bazują głównie na ekranach LCD, podczas gdy tradycyjny OLED jest zepchnięty na margines. Bardzo mnie ciekawi, ile trzeba będzie zapłacić za taką nowość.
Powiązane publikacje

Monitor BOOX Mira Pro oferuje kolorowy panel E Ink i przyzwoitą funkcjonalność. Interesujące rozwiązanie zabija jednak cena
38
LG UltraGear OLED 45GX90SA i 39GX90SA to ultrapanoramiczne monitory OLED, wyposażone m.in. w system Smart TV LG webOS
62
Monitor Xiaomi A27Qi dostępny w Polsce. Nowość oferuje panel IPS o rozdzielczości 1440p i wysokie odświeżanie
46
Nadchodzi zmiana w technologii OLED Care 2.0. Aktualizacja od MSI rozwiąże problem części użytkowników
54