Samsung inwestuje ogromne pieniądze w fabryki QD-OLED
Samsung w chwili obecnej bardzo dobrze sobie radzi zarówno na rynku światowym, jak i polskim z telewizorami typu QLED. Ich sprzedaż przewyższa liczbę telewizorów OLED od wszystkich producentów (oczywiście wszystkie matryce są LG) razem wziętych. Mimo wszystko dni LCD (bo tym właśnie są QLED-y, plus filtr z kropkami kwantowymi) powoli dobiegają końca – szczególnie dla największych producentów. Dzieje się tak dlatego, że chińskie koncerny sprzedają panele LCD po absurdalnie niskich cenach. Daje się to we znaki również LG, które zwiększa nakłady produkcyjne OLED-ów wiedząc, że nie będzie w stanie już konkurować na ilość z TCL-ami, Skyworthami i Hisense'ami tego świata. Samsung najwidoczniej natomiast swoją szansę upatruję w hybrydzie Quantum Dot i OLED, czyli QD-OLED.
Samsung zainwestował 11 miliardów dolarów w stworzenie linii produkcyjnych QD-OLED. Nowa technologia pomoże uprościć i zminimalizować koszty paneli.
Po wielu miesiącach spekulacji Samsung oficjalnie zapowiedział 11-miliardową inwestycję w linie produkcyjne QD-OLED, jak również w badania i rozwój nad tą technologią. Koreański gigant ma stopniowo wygaszać linie produkcyjne paneli LCD i zastępować je nową infrastrukturą QD-OLED. Dzięki niej uprości się cały proces produkcji. Na przykład w chwili obecnej LG Display używa dwudziestu dwóch warstw do wytwarzania swoich paneli OLED WRGB. W przypadku Quantum Dot OLED Samsung byłby w stanie zminimalizować liczbę warstw do trzynastu. Powyższa oszczędność materiału przełożyłaby się również na zredukowane koszty produkcji.
Panasonic zaprezentował MegaCon oraz półprzezroczysty OLED
Wynosiłyby one 26 dolarów za metr kwadratowy panelu QD-OLED w porównaniu do 95 dol. jakie kosztuje LG Display wytworzenie 1 metra kwadratowego panelu OLED. Nowa technologia Samsunga pozwoliłaby na uzyskanie szerszego pokrycia palet barw, nieskończonego kontrastu oraz znacznie głębszej czerni. Pierwsza linia produkcyjna ma zacząć wytwarzanie paneli w I kwartale 2021 roku w liczbie 30 tysięcy substratów miesięcznie (druga zostanie uruchomiona do 2025 roku). Docelowo wszystkie fabryki 8. generacji Samsunga mają przejść na proces produkcyjny QD-OLED, a koreański potentat z czasem ma wytwarzać 100 000 substratów miesięcznie. Ciekawe, kiedy zobaczymy pierwsze prototypy i czy będzie to już na CES 2020?
Powiązane publikacje

70mai 4K Omni - premiera wideorejestratora zapewniającego nagrania w jakości 4K z widokiem 360°
24
LG OLED M5, OLED G5, OLED C5 oraz OLED B5 - Prezentacja telewizorów 4K dla graczy i kinomaniaków
61
Apple AirPods - firma złożyła patent opisujący dodanie modułu optycznego do popularnych słuchawek TWS
10
Spotify wkrótce zaoferuje nie tylko lepszą jakość muzyki. Twórcy chcą też dodać funkcje AI i opcje... kupna biletów na koncerty
39