Samsung gotowy do produkcji układów w litografii 8 nm LPP
Jak można najprościej opisać czym jest rozwój w branży IT? Zapewne ilu osób bym nie spytał, tyle różnych odpowiedzi bym otrzymał. Jedna z klasycznych koncepcji mówi, że objawia się on w możliwości upakowania coraz większych ilości tranzystorów na tej samej powierzchni. Takie podejście leży zresztą u podstaw prawa Moore'a, które przez lata stanowiło jeden z filarów branży technologicznej. Nie mnie oceniać czy takie rozumienie rozwoju jest jedynym słusznym, ale faktem jest, że producenci sprzętu w dalszym ciągu wkładają bardzo dużo wysiłku w rozwój coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych. Dzięki temu już niedługo zobaczymy pierwsze procesory stworzone w litografii 8 nm LPP, której gotowość do produkcji zapowiedziała właśnie firma Samsung.
Nowy proces technologiczny pozwoli na tworzenie układów cechujących się o 10% mniejszą powierzchnią oraz o 10% niższym zużyciem energii.
Samsung pracuje nad chipami w litografii 11 nm i 7 nm EUV
Proces 8 nm LPP (Low Power Plus) ma być ostatnim procesem technologicznym Samsunga przed przejściem na technologię EUV wraz z debiutem litografii 7 nm. Wyprodukowane z jego pomocą układy będą mogły pochwalić się o 10% mniejszą powierzchnią oraz o 10% niższym zużyciem energii w porównaniu do dotychczasowych rozwiązań. Przeznaczone mają być w głównej mierze do segmentu mobilnego i serwerowego, gdzie te dwie cechy mają zdecydowanie największe znaczenie. Co ważne, producent podkreśla, że uzysk otrzymany z pomocą nowego procesu od samego początku ma być wysoki ze względu na to, że stanowi on przede wszystkim rozwinięcie sprawdzonego procesu 10 nm.
Intel oficjalnie potwierdza 10 nm+ litografię dla Ice Lake
W oficjalnym komunikacie brak jest informacji na temat tego kiedy będziemy mogli zobaczyć pierwsze układy stworzone w oparciu o nową litografię. Dotychczasowe doświadczenie pozwala jednak z niemal stuprocentową pewnością przewidzieć, że zostanie ona wykorzystana do produkcji nadchodzących mobilnych procesorów od Samsunga i Qualcomma. Bezpiecznym strzałem jeśli chodzi o debiut układów wykonanych w procesie 8 nm LPP jest więc premiera kolejnej generacji flagowych smartfonów od Koreańczyków, czyli Samsung Galaxy S9, jednak na tym etapie należy to traktować jako czyste spekulacje.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4