Samsung do 2030 roku zainwestuje 115 mld USD w układy scalone
Samsung zainwestuje 133 bln wonów, a więc około 115 mld dolarów, w działy zajmujące się produkcją układów scalonych, wśród których wymienić można m.in. procesory i układy graficzne. Koncern zapowiedział, że ma w planach do 2030 roku stać się liderem tego rynku, zajmując się zarówno produkcją własnych układów, jak i tych zlecanych przez firmy trzecie. Na chwilę obecną Samsung zdominował m.in. branżę pamięci półprzewodnikowej. Prezes działu System LSI w Samsungu Inyup Kang przekazał w przeszłości serwisowi ZDNet, że rozwijający się właśnie nowy standard łączności mobilnej stwarza jego firmie „niewyobrażalne” szanse na rozwój oferty biznesowej koncernu, co zdaje pokrywać się z inwestycjami.
Zdaniem Samsunga najodpowiedniejszym momentem na inwestycję w działy odpowiedzialne za produkcję układów scalonych jest pojawienie się sieci 5G.
W ogłoszeniu możemy przeczytać, że z całkowitej kwoty inwestycji o wartości około 115 mld dolarów, 73 bln wonów zostaną przekazane na działania badawczo-rozwojowe, a pozostałe 60 bln na budowę infrastruktury produkcyjnej. Inwestycje będą wynosić około 11 bln wonów rocznie. Doprowadzi to do powstania około 15 tys. dodatkowych miejsc pracy. Samsung przeznacza obecnie ponad 20 mld dolarów rocznie na inwestycje w swoją działalność związaną z półprzewodnikami, obecnie skupiając się na produkcji pamięci i wyświetlaczy.
Plotka: Raja Koduri w Korei. Intel zleci produkcje GPU Samsungowi?
W swoim oświadczeniu Samsung przekazał także, że rozpocznie on współpracę z południowokoreańskimi firmami produkującymi układy scalone, które projektują półprzewodniki, lecz nie dysponują własnymi fabrykami. Spółki te posiłkują się zlecaniem produkcji opracowanych przez nie produktów firmom trzecim, w czym południowokoreańskie przedsiębiorstwo widzi potencjalne źródło dochodu. Samsung uważa, że najodpowiedniejszym momentem na inwestycję w układy scalone jest pojawienie się sieci 5G.