Rynek nośników SSD był w 2014 roku wart 15,1 miliarda dolarów
Posiadacie nośnik SSD w swoim komputerze? To standardowe pytanie pada bardzo często przy okazji wiadomości tego typu, ponieważ jest to naturalne zagajenie wprowadzające czytelnika w dalszą treść newsa... Nie ma wątpliwości, że rynek konsumencki w przypadku nośników SSD jest bardzo ważny dla każdego producenta - przesiadanie się milionów klientów z talerzowych dysków twardych na produkty oparte na pamięciach flash to szansa na zarobienie milionów dolarów. Z roku na rok popularność nośników SSD jest coraz większa, co jest spowodowane ciągłym zwiększaniem dostępności tej technologii. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli, do przodu idzie rozwój nośników z niskich segmentów, a klienci zauważają potrzebę zainstalowania SSD w swoim komputerze.
Konsumenci coraz chętniej sięgają po nośniki SSD.
A jak wyglądają liczby? Według agencji Transparency Market Research, rynek nośników SSD był w ubiegłym roku wart 15,1 miliarda dolarów. Kwota ta nie jest zbyt porażająca na tle innych segmentów podzespołów komputerowych, ale najlepsze jest dopiero przed nami. Według tej samej agencji, rynek technologii SSD do 2022 roku będzie wart 229,5 miliarda dolarów, co w przeliczeniu na CAGR (compund annual growth-rate) daje nam roczny wzrost na poziomie 40,7%. W chwili obecnej największe zyski generuje rynek konsumencki (88,1%) - dostawy nośników SSD dla klientów indywidualnych stanowią obecnie 68,7% całkowitej sprzedaży (w przeliczeniu na ilość).
Transparency Market Research twierdzi, że 57,5% przychodów na rynku SSD należy do Intela, Samsunga oraz SanDiska. Najczęściej wybieranymi nośnikami są te o pojemności poniżej 80 GB - stanowią one około 36,3% wszystkich dostaw. Nie trzeba już chyba wspominać, że największym powodzeniem cieszą się produkty SSD z popularnym interfejsem SATA. Bardzo szybko ma wzrastać zainteresowanie produktami opartymi na interfejsach SAS oraz PCI Express. Po ostatnich premierach i zapowiedziach widać, że producenci będą inwestowali w ten segment, a interfejs SATA będzie tracił na znaczeniu.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27