Ruszyła kampania przeciwko kradzieży sygnału telewizyjnego
Działania prowadzone przez stowarzyszenie SYGNAŁ zmierzają do zmiany postaw społecznych wobec piractwa. Jak pokazują badania przeprowadzone przez GfK Polonia (badania na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie) na zlecenie SYGNAŁU w lipcu ub. roku, opinie o kradzieży sygnału telewizyjnego nie są jednoznaczne. Wynika z nich, że 68% Polaków uważa korzystanie z telewizji kablowej lub platform cyfrowych bez opłat i wiedzy dostawcy za coś złego, jednocześnie zaś, aż 46% sądzi, że piractwo to po prostu dowód sprytu. Ponad połowa badanych zgadza się z opinią, że korzystanie z płatnej telewizji bez wiedzy dostawcy to zwykłe złodziejstwo, ale aż 53% twierdzi, że nie straciłoby szacunku do sąsiada, gdyby korzystał w ten sposób z telewizji. Dwie trzecie respondentów przyznaje, że wstydziłoby się korzystać z pirackich metod odbioru telewizji. Aż połowa badanych zdaje sobie sprawę, że kradzież sygnału to działanie na szkodę innych abonentów, ale co trzecia osoba uważa, że nie należy surowo karać tego procederu.
"Świadomość tego, że kradzież sygnału telewizyjnego jest przestępstwem, jest wśród Polaków coraz większa” – mówi Marek Chmielewski, prezes stowarzyszenia SYGNAŁ. „Jednak nadal wiele osób traktuje tego typu działalność jako zjawisko nikomu nie przynoszące szkody. To do nich adresujemy naszą kampanię. Chcemy ich przekonać, że jeśli nie chcą, by ich sąsiad korzystał na ich koszt z prądu czy telefonu, nie powinni też tolerować sytuacji, gdy ktoś kradnie sygnał telewizyjny.”
Kampania edukacyjna uświadamiająca, że nielegalny odbiór telewizji to taki sam powód do wstydu jak każda inna kradzież, będzie realizowana w marcu i kwietniu w oparciu o 30- sekundowy spot telewizyjny, emitowany przez nadawców zrzeszonych w stowarzyszeniu SYGNAŁ na kanałach: ale kino!, CANAL+, CANAL+ Film, CANAL+ Sport, Comedy Central, Kuchnia.tv, HBO, HBO2, MTV, PLANETE, VH1, VIVA. Partnerami akcji są stacje: AXN, Jetix, Kino Polska, National Geographic Channel, TVBiznes, TVN Style, TVN TURBO, Zone Club, Zone Europa, Zone Reality, Zone Romantica, które bezpłatnie udostępniły stowarzyszeniu czas antenowy.
Współpraca z organami ścigania – piraci nie są bezkarni
Dzięki ścisłej współpracy członków SYGNAŁU z organami ścigania piraci nie czują się dziś bezkarni. Efektem współpracy operacyjnej z policją tylko w 2006 roku było 156 wszczętych postępowań przeciwko piratom. Wiosną 2007 roku, w czasie trwania kampanii przeciwko kradzieży sygnału telewizyjnego, stowarzyszenie planuje zintensyfikować kontrole antypirackie, począwszy od akcji na giełdach sprzętu elektronicznego i u nielegalnych dystrybutorów, po kontrole w budynkach, w których istnieją nielegalnie podłączenia do sieci kablowych.
Od 5 lat SYGNAŁ organizuje szkolenia i seminaria dla policji oraz prokuratury. Dotychczas w blisko 60 tego typu spotkaniach wzięło udział prawie 2000 funkcjonariuszy z wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą oraz 1000 prokuratorów z prokuratur okręgowych i apelacyjnych.
Czym jest piractwo?
Piractwo telewizyjne polega na nielegalnym odbiorze programów (bez autoryzacji lub opłacania abonamentu), fałszowaniu i wprowadzaniu do obrotu nielegalnych dekoderów i filtrów, wyłudzaniu oryginalnego sprzętu, fałszowaniu kart do dekoderów. Operatorzy telewizji kablowej są narażeni na włamania do skrzynek na klatkach schodowych, podłączenia przy użyciu nielegalnych złącz, instalacje nielegalnych filtrów do odbioru płatnych kanałów. Większość tych działań wiąże się z poważną dewastacją urządzeń, skutkującą pogorszeniem jakości sygnału telewizyjnego, awariami i przerwami w odbiorze. Kradzież sygnału oznacza mniejsze wpływy z abonamentu, wydatki związane z naprawą oraz kontrolą sieci i zabezpieczeń.
Na piractwie tracą wszyscy: legalni abonenci, nadawcy programów telewizyjnych i ich licencjodawcy, dystrybutorzy programów (telewizje kablowe i satelitarne), budżet państwa. Skala kradzieży sygnału telewizyjnego na polskim rynku jest znacząca. Co roku branża nadawców i operatorów telewizji kablowych i satelitarnych ponosi z tego tytułu straty około 60 mln zł. Zamiast przeznaczać te środki na poszerzanie oferty, nowe usługi, sprzęt czy nowoczesne technologie, nadawcy i dystrybutorzy muszą ponosić koszty walki z piractwem, co obciąża finansowo legalnych odbiorców.
Podstawy prawne umożliwiające walkę z kradzieżą sygnału telewizyjnego:
- Ustawa z dnia 5 lipca 2002 r. o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym – art. 6 i 7
- Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych – art. 116
- Kodeks karny – art. 278; 279; 286; 288; 291
- Kodeks wykroczeń – art. 12
Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Powiązane publikacje

Spotify wkrótce zaoferuje nie tylko lepszą jakość muzyki. Twórcy chcą też dodać funkcje AI i opcje... kupna biletów na koncerty
39
Sony kończy z czystymi nośnikami Blu-ray. Fizyczne wydania gier i filmów ustępują cyfrowym wersjom
103
Huawei FreeBuds SE 3 - bezprzewodowe słuchawki w stylu Apple AirPods. Dobry czas pracy, choć nie najlepsza funkcjonalność
3
HDMI 2.2 oficjalnie zaprezentowany na targach CES 2025. Nowy standard podwoi przepustowość względem HDMI 2.1
33
LG zakończyło produkcję odtwarzaczy Blu-ray. Kres ery płyt jako fizycznych nośników może być już tylko kwestią czasu
110Liczba komentarzy: 4
Komentarze:
Załaduj komentarze