Zgłoś błąd

X

Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.

Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschРусскийFrançaisEspañol中国
 

Pixel Heaven 2018 coraz bliżej: świat gier dla fanów gier

Bartłomiej Dramczyk | 21-05-2018 18:00 |

Pixel Heaven 2018 coraz bliżej: świat gier dla fanów gierW dniach 8-10 czerwca 2018 roku odbędzie się 6. edycja imprezy Pixel Heaven, która zaczynała kilka lat temu jako skromne wydarzenie w warszawskim Centralnym Domu Kultury z prawdziwą piwnicą, w której upchnięto rodzimych, niezależnych twórców gier. Dziś to wydarzenie, które gromadzi tysiące gości i wymaga znacznie większej przestrzeni: zajmując dwie hale Starej Zajezdni Autobusowej na ul. Włościańskiej 52 w Warszawie (okolice stacji Metro Marymont). Jakie w tym roku atrakcje zaplanowali organizatorzy Pixel Heaven? Oprócz stoisk kilkudziesięciu wystawców wypełniających przestrzeń imprezy oraz programu pełnego atrakcji, przewidzianych na trzy dni odbędzie się również koncert duńskiego zespołu Press Play on Tape.

Rodzinna impreza dla graczy w stolicy Polski przyciąga uwagę twórców niezależnych i fanów gier retro. Podczas Pixel Haven rodzice mogą spotkać ludzi, którzy odpowiadają za stworzenie największych hitów lat 80., 90. i nowego tysiąclecia. W tym roku imprezę odwiedzi m.in. Tom Putzki, Éric Chahi, Paul Cuisset oraz Adrian Chmielarz.

Pixel Heaven 2018 coraz bliżej: świat gier dla fanów gier [4]

Pixel Heaven to przede wszystkim wydarzenie adresowane dla graczy, którzy mają okazję spotkać się na miejscu z twórcami gier, posmakować klasycznej rozrywki na popularnych dawniej komputerach, konsolach oraz flipperach i automatach. Cała przestrzeń hal Starej Zajezdni Autobusowej zostanie wypełniona atrakcjami przeznaczonymi zarówno dla nieco starszych graczy, jak i ich dzieci (jeśli masz mniej niż 14 lat, na Pixel Heaven możesz wejść za darmo, jednak wyłącznie z opiekunem posiadającym bilet wstępu). Ceny wejściówek na Pixel Heaven wynoszą od 35 zł za jeden dzień do 60 za karty wstępu na trzy dni imprezy. Za dodatkową opłatą (10 zł) można również wziąć udział w turniejach rozgrywanych podczas Pixel Heaven. Za wejście na sobotnie (9.06.2018) afterparty również trzeba wnieść dodatkową opłatę w wysokości 40 zł. Na miejscu będą dostępne food trucki z zapiekankami, burgerami, pizzą, frytkami, gorącą kawą, zimna lemoniadą i schłodzonym piwem.

PureRetro: Historia Commodore 64, czyli 8-bitowej legendy

Pixel Heaven 2018 coraz bliżej: świat gier dla fanów gier [2]
Éric Chahi

Największą atrakcją tegorocznej (i poprzednich) edycji Pixel Heaven są znamienici goście związani z grami. W tym roku podczas Pixel Heaven będzie można uścisnąć dłoń i zdobyć autograf Érica Chahiego, twórcy Another World, jednej z gier która odcisnęła mocne piętno na całym przemyśle cyfrowej rozrywki. Wydany pierwotnie dla Amig w 1991 roku, Another World dowiódł, że gry nie muszą być opowiadane wyłącznie tekstem, a wielkość postaci i urywki filmowe, ilustrujące zdarzenie mogą zajmować cały ekran dzięki sprytnemu połączeniu grafiki wektorowej oraz dopasowanej stylistycznie, spartańskiej oprawy graficznej. Graczy urzekł płynny ruch postaci, przerysowanej klata po klatce z nakręconych wcześniej kamera ujęć. Éric Chahi ma również na swoim koncie gry Heart of Darkness oraz From Dust. Zanim zasłynął jako autor Another World, pracował także nad oprawa graficzną przygodówki Future Wars. Jednak pierwsze gry francuskiego projektanta powstały w pierwszej połowie lat 80., to m.in. Frog, Carnaval, Le Sceptre d’Anubis i Doggy dla Orica 1 oraz Infernal Runner i Danger Street dla Amstrada CPC.

PureRetro: gry z Nintendo NES, Famicom i Pegasus z widokiem 3D

Pixel Heaven 2018 coraz bliżej: świat gier dla fanów gier [1]

Tegoroczne Pixel Heaven wyraźnie będzie odbywać się pod francuską banderą. Wraz z Éricem Chahim do Polski przyjedzie również Paul Cuisset, współzałożyciel studia Delphine Software. To on jest współautorem gry przygodowej Future Wars oraz twórcą sukcesu Flashbacka – perfekcyjnej zręcznościówki z intrygująca fabułą, mocno inspirowanej Another Worldem i Prince of Persia. Inne, znane dzieła Paula Cusseta to: Operation Stealth, Cruise for a Corpse, Fade to Black, Moto Racer i Darkstone. Po raz drugi Pixel Heaven odwiedzi Frédérick Raynal, którego fanom Alone in the Dark i Little Big Adventure nie trzeba przedstawiać. Okoliczności powstania Alone in the Dark i to, w jakim stopniu do opracowania przeboju przyczyniło się doświadczenie w portowaniu gry Alpha Waves z Atari ST można będzie usłyszeć podczas rozmowy France meets Poland, która odbędzie się w sobotę 9.06 o godzinie 15:40. W piątek (8.06) o godzinie 16:30 odbędzie się jeszcze jedno spotkanie z francuskim twórcą, Françoisem Lionetem, który opracował języki programowania STOS dla Atari ST/STE i AMOS dla Amigi, wzorowane na dialektach BASIC-a. Dla wielu ówczesnych programistów były one pierwszym krokiem w świat tworzenia gier – oferując m.in. opcję kompilacji kodu. W późniejszym okresie Lionet opracował kolejne narzędzia dla twórców aplikacji gier, to m.in. The Games Factory oraz Clickteam Fusion.

PureRetro: Sega Dreamcast - smutna historia świetnej konsoli

Pixel Heaven 2018 coraz bliżej: świat gier dla fanów gier [3]
Frédérick Rayna

Pixel Heaven nie mogłoby się obyć bez udziału Jona Hare (autora Sensible Soccera, Mega Lo Manii i Cannon Foddera), który w tym roku poprowadzi światowe finały w Sociable Soccer (nowej gry autorstwa Jona Hare). Finały będzie można oglądać na dużym ekranie o godzinie 19:20 w sobotę (9.06), tuż przed przyznaniem nagród Pixel Awards 2018. W tym roku do konkursu na najlepsze gry niezależnie zgłoszono 129 tytułów, nominacje otrzymało 17 z nich. O nagrody w kategoriach Best Gamplay, Best Art, Best Roots, Best VR Experience, najlepszy debiut, Indie Grand Prix i Big Fish Grand Prix będą ubiegać się: 303 Squadron Battle of Britain, 8874, Boss Monster, Blunt Force, Bushy Tail, Carrion, Driftland, Figment, Get Even, Lost Words, Lust for Darkness, Space Cows, Steel Rats, The Beast Inside, Tower of Time, We The Revolution oraz X-Morph Defence. Tuż po finałach przewidziano afterparty, czyli koncerty, podczas których na scenie będziemy mogli zobaczy wspomnianego Jona Hare, który zaśpiewa z akompaniamentem głównej gwiazdy wieczoru, zespołu Press Play on Tape, duńskiego boysbandu grającego przeboje znane z Commodore 64 i Amigi. Jako support wystąpią: Skipp (amigowy muzyk, skomponował ścieżkę dźwiękową do Planet Potion) oraz wykonawcy skupiający swoją twórczość w świecie muzyki elektro i chip: Matt En, Cody Commando, Electrocapital, Nail, No.107, VJ All Ban. Przy takiej liczbie atrakcji afterparty prawdopodobnie potrwa do rana następnego dnia...

PureRetro: gry z Nintendo NES, Famicom i Pegasus z widokiem 3D

Wróćmy do gości specjalnych, bo to oni są największym magnesem dla osób odwiedzających Pixel Heaven. W sobotę o 18:00 wystąpi Clive Townsend, który stworzył legendę Saboteura – przebranego w strój ninja specjalisty od zadań niemożliwych, który opanował ekrany ZX Spectrum, Amstrada i C64. Dziś Clive Townsend pracuje nad kolejną częścią przygód bohatera, którego sam wykreował. O 18:40 będzie okazja posłuchać rozmowy z Tomem Putzkim, założycielem Piranha Bytes – niemieckiego studia, które wykreowało Gothica. O 14:00 w sobotę posłuchamy na żywo rozmowy z Jimem Bagley’em, który odpowiada m.in. za wiele udanych portów gier z automatów arcade dla ZX Spectrum i Amstrada CPC (Midnight Resistance, Cabal, Batman), ostatnio zajmował się przenoszeniem Dragon’s Lair na ZX81 i zaangażował się w projekt ZX Spectrum Next. Nie zabraknie amigowych akcentów, czyli sesji Q&A z Trevorem Dickinsonem (A-Eon, firma tworząca nowe modele komputerów sygnowanych nazwą Amiga) i David Pleasance’em (były dyrektor Commodore UK, obecnie pracuje nad książką „Commodore: The Inside Story). Pełny program Pixel Heaven można znaleźć na stronie imprezy.

Retromodding: odśwież swoją Amigę 500, bo zasłużyła na złoto

Pixel Heaven 2018 coraz bliżej: świat gier dla fanów gier [6]
Fragment izometrycznej mapy Pixel Heaven 2018 narysowany przez Marcina Czupryńskiego

Wśród gości z Polski warto wymienić Tomasza Knapika i Emila Leszczyńskiego, współtwórców programu telewizyjnego „Escape” (wystąpią w sobotę o 13:00), wspominkowy charakter będzie miała także rozmowa Alexa z Gawronem z byłej redakcji Top Secret (sobota, 11:20) oraz spotkanie z redakcją Świata Gier Komputerowych (niedziela, 13:00), którego specjalną, nową edycję będzie można nabyć podczas Pixel Heaven. Przeprowadzone zostaną również turnieje w Tetrisa, Ms. Pacman (tylko dla kobiet), Lotus Turbo Challenge i Sociable Soccer World Cup. Dla uczestników dostępne będzie ok. 100 konsol i komputerów z epok 8- i 16-bitowych maszyn. Jeśli dopiszą uczestnicy z własnymi kapslami odbędzie się również wyścig na trasie przeznaczonej dla... kapsli. Dla zwiedzających będzie także dostępna strefa Star Wars z ręcznie wykonanymi modelami pojazdów z Gwiezdnych wojen, gry planszowe oraz ścianka zbudowana z 8-bitowych maszyn firmy Commodore. Fenomen Gwiezdnych wojen jest także podstawa filmu dokumentalnego Wojna gwiazd, który zostanie zaprezentowany podczas imprezy w piątkowy wieczór. W niedzielę o 14:00 będzie jeszcze jedna okazja do spotkania z redakcją najdłużej wydawanego magazynu literackiego poświęconego horrorom, SF i fantasy: na dużej scenie zobaczymy twórców Fantastyki i Nowej Fantastyki. Wydarzeniem towarzyszącym Pixel Heaven jest Pixel Connect, zaplanowany na 7.06 – to konferencja przeznaczona dla twórców gier, podczas której przewidziano wykłady, panele dyskusyjne i prezentacje gier.

PureRetro: Najlepsze emulatory Amigi - Przegląd i konfiguracja

Pixel Heaven 2018 coraz bliżej: świat gier dla fanów gier [5]

Źródło: Pixel Heaven
18
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 8

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.