Rolls-Royce zaprezentował koncept reaktora jądrowego, który mógłby zasilić ewentualne bazy na Księżycu
Roll-Royce kojarzy się głównie z luksusowymi samochodami, lotnictwem i technologiami z branży obronności. Jednak od wielu lat brytyjska firma inwestuje również w rozwój projektów związanych z energetyką jądrową i eksploracją przestrzeni kosmicznej. Mikroreaktor jądrowy, którego konceptem podzielili się Brytyjczycy, łączy badania z obu tych obszarów, gdyż potencjalnie mógłby zasilać w energię zarówno środki transportu międzyplanetarnego, jak i bazy na Księżycu oraz na Marsie.
Rolls-Royce Micro-Reactor to miniaturowy, modułowy reaktor jądrowy zdolny do pracy w ekstremalnych warunkach. Istnieje możliwość, że tego typu urządzenia zostaną wykorzystane w przyszłości przez bazy rozmieszczone na Księżycu i Marsie, celem zaopatrywania je w energię.
NASA LunaNet – internet oraz system nawigacji zawitają na Księżycu, później zaś na Marsie
Small Modular Reactors (SMR) to określenie reaktorów jądrowych o mocy do 300 MW(e). Ich główną zaletą jest modularna konstrukcja pozwalająca na produkcję części składowych w fabryce, a następnie transport i ich późniejszy montaż w miejscu, w którym istnieje zapotrzebowanie na ciepło lub energię elektryczną. Takie rozwiązanie ma za zadanie przyspieszyć i ułatwić budowę elektrowni jądrowej, gdyż jednocześnie mogą być prowadzone prace nad samą budowlą, jak i reaktorem. Ponadto pojawia się możliwość stworzenia mobilnego zakładu energetycznego, którego relokacja byłaby kwestią kilku(nastu) dni.
Chiny i USA planują zasilanie księżycowych baz elektrowniami, które nie cieszą się zbytnim zaufaniem
Micro-Reactor autorstwa inżynierów z Rolls-Royce'a należy do podgrupy SMR, która jak nazwa urządzenia sugeruje, określana jest mianem mikroreaktorów. Charakteryzują się one mniejszą mocą, do 10 MW(e), ale też mniejszymi rozmiarami oraz masą, co jest ważne w kontekście potencjalnej podróży poza kulę ziemską. Dzięki wielowarstwowej strukturze komór reaktora, ma on być w stanie działać w ekstremalnych warunkach. Nic więc dziwnego, że Micro-Reactor jest rozpatrywany w kontekście ewentualnych baz na Księżycu czy Marsie. Potencjalna łatwość w transporcie, odporność na warunki mocno odbiegające od normalnych oraz wyższa wydajność i niezawodność w porównaniu do alternatywnych urządzeń czynią projekt Brytyjczyków idealnym, przynajmniej na tę chwilę, rozwiązaniem. Na jego realizację trzeba jednak kilka lat poczekać. Reaktor przeznaczony do wysyłki na Księżyc ma być bowiem gotowy w 2029 roku.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4