Rocware RC08 - test zaskakująco dobrej budżetowej kamerki internetowej typu All-In-One o kącie widzenia 90 stopni
Od 2020 roku kamerki internetowe są niemal niezbędnym akcesorium każdego peceta. Z wiadomych przyczyn telekonferencje czy zdalne nauczanie szturmem weszły do codziennego naszego życia. Czy to źle? Wręcz przeciwnie - okazuje się, że sporo spraw można załatwić nawet nie ruszając się z fotela, choć oczywiście wszystko na swoje granice. O ile jednak posiadacze laptopów mają już wbudowaną kamerkę do prowadzenia rozmów, to jednak posiadacze klasycznych pecetów stoją już przed trudnym wyborem odpowiedniego urządzenia, a sytuacji wcale nie poprawia fakt, że na rynku jest teraz ogromny wybór wśród kamerek. Jak jednak wybrać taką, która nie zrujnuje budżetu, a przy tym zaoferuje wszystko co niezbędne?
Autor: Piotr Piwowarczyk
Naturalnym wyborem prawdopodobnie będzie polecana, sprawdzona konstrukcja jakiegoś popularnego producenta. Może Logitech? A może coś w stylu Creative'a czy A4Tech? Generalnie chyba każdy kto kupuje sprzęt do pracy raczej nie myśli o eksperymentach. I ogólnie rzecz ujmując jest to słuszne założenie. Moja historia jest jednak nieco inna. Sam niedawno rozglądałem za podstawową kamerką internetową na własny użytek, aż w moje ręce nieco przypadkowo trafiło do testów urocze urządzonko RC08 od niezbyt znanej na polskim rynku chińskiej firmy Rocware. Specjalizuje się ona głównie w rozwiązaniach dotyczących rozmów wideo, a więc kamer internetowych USB, soundbarów wideo czy mikrofonów. Warto dodać, że firma dostarcza tego typu sprzęt od 2015 roku i chwali się, że jej produkty były szeroko stosowane podczas ważnych wydarzeń, takich jak szczyt G20 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie.
Rocware RC08 zapewnia rejestrację wideo Full HD z płynnością 30 klatek na sekundę z kątem widzenia 90°, zoomem cyfrowym 4x, a także szybkim autofocusem i cyfrową redukcją szumów. Co więcej, na pokładzie znalazł się głośnik oraz fizyczna zasłona obiektywu. Całość jest wyceniona na 299 zł, a więc w tym segmencie zdaje się oferować całkiem sporo.
Jabra PanaCast 20 – test kamery internetowej 4K z algorytmami SI. Inteligentny zoom oraz funkcja Picture-In-Picture
Pod względem specyfikacji Rocware RC08 wypada bardzo obiecująco. Urządzenie posiada sensor 1/2.8" o rozdzielczości 2 MP, który oferuje rejestrację wideo Full HD z płynnością 30 klatek na sekundę. Mówiąc krótko, standard. Dalej jest już jednak tylko ciekawiej. Urządzenie cechuje się stosunkowo sporym kątem widzenia 90°, zoomem cyfrowym 4x, a także szybkim autofocusem i cyfrową redukcją szumów. Dalej mamy dookólny mikrofon wyłapujący dźwięk z odległości do 6 m, a także pełnozakresowy głośnik zapewniający głośność do 82 dB w odległości 0,5 m. Co więcej, całość wyposażona została w praktyczną podstawkę, fizyczną zasłonę obiektywu, diodę LED, dotykowy przycisk funkcyjny oraz złącze USB-C. W sklepie HardPC.pl, który użyczył nam urządzenie do celów testowych, kamerkę kupimy już za 299 złotych. W tym segmencie zdaje się więc oferować całkiem sporo.
Rocware RC08 | |
Jakość wideo | 1920 x 1080 px, do 30 klatek na sekundę |
Sensor | 1/2.8", CMOS |
Zoom | 4x cyfrowy |
Efektywna ilość pikseli | 2,07 milionów |
Fizyczna zasłona obiektywu | Tak |
Interfejs | USB 2.0, USB-C |
Obiektyw focus | f=2,8 mm, FOV: 90° |
Przysłona | 1/30s ~ 1/10000s |
Minimalna jasność | 0,5 Lux @ (F2.0, AGC ON) |
Balans Bieli | Auto, Manual, VAR |
Kompensacja tylnego oświetlenia | Tak |
Cyfrowa redukcja szumów | 2D i 3D |
System kolorów | YUY2 / H.264 / MJPEG |
Mikrofon | dookólny, zasięg do 6 m |
Głośnik | 82 dB w odległości 0,5 m, algorytm Audio 3A (obsługa AEC/AGC/ANS) |
Napięcie wejściowe | 5V (Zasilanie USB) |
Pobór mocy | 2,5 W |
Wymiary i waga | 112 x 32 x 31 mm, 0,1 kg |
Cena | 299 zł |
Omawiana kamerka mieści się w niewielkim, prostym i bardzo niepozornym pudełku. Wyposażenie nie jest zbyt bogate - oprócz zafoliowanego urządzenia, producent zadbał jedynie o przewód USB-A do USB-C o długości 1,5 m i krótką instrukcję obsługi (niestety bez języka polskiego). Trzeba przyznać, że mamy do czynienia z dosyć surowym wydaniem - zarówno design opakowania, jak i nawet samo oznaczenie RC08 może niespecjalnie zachęcać klienta do zakupu. Widać więc, że producent chciał skupić się przede wszystkim na dostarczeniu porządnego urządzenia w dobrej cenie.
Kamerka Rocware RC08 ma całkiem ciekawą konstrukcję, która przywołuje na myśl robota WALL-E lub inną maszynę znaną z filmów czy seriali Sci-Fi. Całość wykonana jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i całkiem dobrze prezentuje się na żywo. Co jednak najważniejsze, urządzenie zdaje się bardzo solidne i praktyczne. Warto w tym miejscu pochwalić jej podstawę, która choć ma standardową konstrukcję, to jednak trzeba podkreślić, że można wychylić właściwie w dowolnym kierunku (możliwe jest ustawienie nawet w pionie). Mało tego, zadbano tu nawet o gwint 1/4 cala, dzięki któremu całość można przymocować do statywu. Wspomnę też o zawiasach, które sprawują się bardzo płynnie.
Proces montowania kamerki nie powinien sprawić nikomu żadnego kłopotu - w końcu sam statyw nie ma jakiejś nowatorskiej konstrukcji. Większe znaczenie ma fakt, że jest to urządzenie typu Plug-and-Play, co oznacza, że nie potrzebujemy żadnych dodatkowych sterowników czy oprogramowania producenta (choć takowe istnieje, ale o tym za moment). Wymagany jest w zasadzie tylko system od Windowsa 7 czy macOS-a 10.10 wzwyż. Jeśli ten warunek jest spełniony, należy jedynie podpiąć urządzenie dołączonym przewodem (swoją drogą, połączenie USB-C mogłoby być bardziej klarowne - na początku trudno zgadnąć, czy kabel został wpięty do końca) i można od razu przeprowadzić wideorozmowę. Mimo wszystko warto przed pierwszym połączeniem dokonać choćby podstawowej konfiguracji. Najważniejsze ustawienia znajdziemy choćby w systemowych ustawieniach Windows, jednak z recenzenckiego obowiązku pobrałem aplikację producenta o nazwie Rocware Webcam Console, za pomocą której dodatkowo można przetestować zooma, zrobić zdjęcie czy zyskać dostęp do bardziej szczegółowych opcji. Chciałbym napisać coś dobrego na jej temat, ale niestety nie jestem w stanie. To tylko drobne, mało wygodne narzędzie w formie portable, które nawet nie dało mi możliwości nagrania wideo, mimo zwrotnej informacji, że domniemany zapis się powiódł. Jak jednak doczytałem później w instrukcji dołączonej do pudełka, "this function is still in development". A to ci dopiero...
Teraz kilka słów o obsłudze samego urządzenia. Jak widać na załączonych zdjęciach, u góry znajduje się fizyczny switch, za pomocą którego przesuwamy osłonę obiektywu. Przede wszystkim należy się duży plus dla producenta, że pomaga w dbaniu o prywatność. Co ciekawe, system jest w stanie wykryć, że przy pełnym zasłonieniu kamera jest nieczynna i wtedy zamiast czarnego, niedoświetlonego obrazu pojawia się także odpowiednia ikonka (widać to na screenie powyżej). Inny fizyczny przełącznik znajduje się z tyłu. Służy on do wyciszenia mikrofonu oraz zmiany orientacji obrazu. Niestety, jest on dotykowy, trochę trudny do znalezienia i niezbyt czuły, przez co często wybranie danej opcji było dla mnie dosyć problematyczne. Co więcej, nie trudno uniknąć przypadkowego spotkania z nim podczas korygowania nachylenia kamerki.
Przejdźmy w końcu do najważniejszego, czyli jakości nagrań. Oczywiście mógłbym długo tu pisać o szerokim kącie, przyzwoicie spisującym się autofokusie czy dobrej rozpiętości tonalnej, jednak najwięcej powie Wam w tej kwestii poniższe nagranie. Jak widać, kamerka nieźle oddaje kolory i zaskakująco dobrze spisuje się także w sytuacji, gdy światła nie ma zbyt wiele (a przy pochmurnej pogodzie nietrudno o taką sytuację w moim pokoju). Warto zwrócić uwagę, że wszystkie szczegóły są wystarczająco dobrze widoczne i prezentacja np. wydrukowanego tekstu powinna być jak najbardziej możliwa. Nieźle spisuje się także mikrofon, który wedle specyfikacji ma rejestrować dźwięki z odległości 6 metrów, co oznacza, że powinien wyłapać nawet cichy szept.
Uwaga: pamiętajcie, że YouTube zawsze kompresuje nieco wideo, stąd jakość obrazu jest finalnie nieco gorsza, niż podczas rejestrowania wideo w czasie rzeczywistym.
Rocware RC08 posiada także głośniczek z obsługą algorytmu Audio 3A. Wielu osobom może on wydać się zbędny - w końcu czego tu można oczekiwać? Inna sprawa, że raczej każdy posiada już jakieś źródło dźwięku w swoim komputerze. Od siebie dodam jednak, że może on przydać się w przypadku posiadania jedynie słabych głośników w monitorze czy laptopie. Sam staram się raczej korzystać ze słuchawek, jednak miło się zaskoczyłem, gdy postanowiłem wypróbować go w roli odtwarzacza muzyki. Okazuje się, że głośniczek gra nieco głośniej i wyraźniej niż mój monitor Philips E-line 345E2AE, a przy tym daje nieco lepsze basy. Może więc sprawdzić się nie w przypadku wideorozmów w niezbyt idealnych warunkach, ale także awaryjnie do codziennego słuchania muzyki.
Po Rocware RC08 nie oczekiwałem zbyt wiele, a tymczasem okazuje się, że kamerka nagrywa dobrej jakości wideo, nieźle radzi sobie z autofokusem i daje radę przy słabym oświetleniu. Poza tym dobrze zbiera dźwięk, posiada przyzwoity głośniczek oraz solidną, wielofunkcyjną podstawę. Wydaje się, że model ten z powodzeniem sprawdzi się zwłaszcza w salach konferencyjnych.
Test Alio FHD84 - Kamerka internetowa Full HD o szerokim kącie 84°
Po Rocware RC08 nie oczekiwałem zbyt wiele, a tymczasem okazuje się, że testowany przez mnie model w cenie 299 złotych oferuje naprawdę sporo. Podsumowując, kamerka nagrywa dobrej jakości wideo Full HD w 30 FPS-ach o kącie widzenia 90 stopni, posiada 4-krotny zoom cyfrowy, nieźle radzi sobie z autofokusem i daje radę przy słabym oświetleniu. Poza tym nieźle zbiera dźwięk, posiada przyzwoity głośniczek, solidną, wielofunkcyjną podstawę oraz fizyczną zasłonę obiektywu. Nie można też narzekać na ogólną jakość wykonania urządzenia. Nie wszystko jest tu jednak idealne. Zdecydowanie nie jestem fanem dotykowego przycisku do wyciszania kamerki - często miałem problemy bo go szybko aktywować. Mimo tego, że jest to urządzenie Plug-and-Play, to jednak muszę zwrócić uwagę na niedoskonałe oprogramowanie Rocware Webcam Console (które jednak za jakiś czas powinno być kompletne). Nie pomaga też fakt, że w ostatnim czasie w podobnej kwocie można nabyć sprawdzonego Logitecha HD Pro Webcam C920 czy niemal połowę tańszego Creative'a Live! Cam Sync 1080p V2, choć oba te modele nie mają jednak wbudowanego głośniczka (pytanie, kto go właściwie potrzebuje?). Koniec końców Rocware RC08 to bardzo ciekawe urządzenie, które w swojej półce cenowej oferuje bardzo dużo. Z powodzeniem sprawdzi się zwłaszcza w salach konferencyjnych.
Rocware RC08
Cena: 299 zł
![]() |
|
Powiązane publikacje

Test Nextbase Piqo 2K - niewielki wideorejestrator za niewielkie pieniądze. Niezła jakość wideo i kilka ciekawych funkcji
3
Test Navitel RS3 Duo Wide - wideorejestrator z dwoma kamerami o ultraszerokim kącie widzenia. Prostota i uniwersalność w jednym
21
Recenzja Realme Buds Air 6 Pro. Bezprzewodowe słuchawki z ANC, wysoką jakością dźwięku i odpornością na zachlapanie
12
Test projektora Vivibright D1000 - sprzęt dla niewymagających, który przyciąga przydatnym zestawem akcesoriów
10