Robot Cassie pobił rekord Guinessa w biegu na 100 metrów. Niektórzy by przed nim nie uciekli
Jak dotąd na PurePC mogliście przeczytać chociażby o szalenie zwinnych i wytrzymałych robotach od Boston Dynamics. Dziś przyszła pora rzucić okiem na droida od Agility Robotics. Droid ów, któremu nadano przydomek Cassie, pobił bowiem właśnie rekord Guinessa w biegu na 100 metrów. Mowa oczywiście o rekordzie poprzedniego robota dwunożnego. Cassie pokonał ów dystans w czasie 24,7 sekund. Dla porównania ludzki rekord to 9,5 sekund.
Cassie to rozwijany od 2016 r. dwunożny robot, który pobił właśnie robotyczny rekord Guinessa w biegu na 100 m. Dystans ów pokonał w 24,7 sekundy.
Tesla Robotaxi: autonomiczne taksówki od Elona Muska bez kierownicy i pedałów już w 2024 roku
Robot Cassie jest póki co tylko platformą rozwojową do badań nad robotyką na Uniwersytecie Stanu Oregon, dlatego też testowany jest w bardzo różnych warunkach. Co ciekawe, droid biega w bardziej strusi, niż ludzki sposób, jako że jego kolana wyginają się właśnie tak, jak u wspomnianego ptaka. Co jeszcze ciekawsze, Cassie nie posiada kamer ani żadnego rodzaju czujników - jest więc niejako "ślepy" i polega całkowicie na efektach uczenia maszynowego.
Powstaje kolejny robot przypominający psa. CyberDog od Xiaomi będzie 50 razy tańszy, niż Spot z Boston Dynamics
Cassie jest także całkiem długodystansowym robotem. Ważąc około 30 kg, na jednym ładowaniu jest bowiem w stanie pokonać 5 kilometrów. Prace nad nim rozpoczęto już w 2016 roku, ale nie jest to jedyny dorobek firmy Agility Robotics. W trzy lata po uruchomieniu modelu Cassie, amerykańscy inżynierowie zbudowali także robota o nazwie Digit (zdjęcie poniżej). Jego nogi są zbliżone budową do tych z modelu Cassie, jednak Digit wyposażono także w tors pełen czujników oraz w ramiona, które służą zachowaniu równowagi, mobilności i manipulacji.
Powiązane publikacje

Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
52
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4
Google uczy sztuczną inteligencję języka delfinów. Ambitny projekt może odmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze zwierzętami
14
Naukowcy opracowali elastyczny akumulator Li-ion. Czy to nowa era zasilania dla urządzeń noszonych i elektroniki przyszłości?
15