Redakcja OFF Radio Kraków została zastąpiona przez redaktorów AI, którzy przeprowadzili wywiad z nieżyjącą Wisławą Szymborską
Sztuczna inteligencja, zwłaszcza duże modele językowe, stają się coraz bardziej powszechne i niektórzy porównują ich wpływ do rewolucji internetu. Choć AI jest cenionym narzędziem w wielu dziedzinach, to budzi również kontrowersje. Przykładem jest niedawny incydent w krakowskim OFF Radio, gdzie opinia publiczna została wzburzona opublikowanym wywiadem z nieżyjącą od 2012 roku Wisławą Szymborską, wygenerowanym w całości przez AI.
Redaktorzy krakowskiego OFF Radio zostali zwolnieni i zastąpieni przez AI, co skłoniło ich do stworzenia petycji przeciwko "eksperymentowi badawczo-medialnemu". Kontrowersje nasilił opublikowany wywiad z nieżyjącą od 2012 roku Wisławą Szymborską, w całości wygenerowany przez AI.
Dyrektor generalny Baidu twierdzi, że obecny boom na sztuczną inteligencję to wielka bańka, która w końcu pęknie
We wrześniu 2024 roku z krakowskiego OFF Radio zwolniono wszystkich redaktorów, twórców muzycznych i dziennikarzy, którzy przez lata współtworzyli redakcję. Na ich miejsce, za sprawą Marcina Pulita, wprowadzono sztucznych odpowiedników opartych na sztucznej inteligencji. Od 22 października 2024 roku na antenie pojawili się trzej wirtualni prowadzący: Emilia „Emi” Nowa, rzekoma studentka dziennikarstwa i ekspertka od popkultury, Jakub „Kuba” Zieliński, specjalista od technologii i muzyki oraz zaangażowany społecznie Alex poruszający tematy tożsamości i kultury queer. Marcin Pulit wyjaśnił, że "kreowany przez AI program ma być adresowany do osób z tzw. pokolenia Z, odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania, poruszać kluczowe dla nich tematy, analizować jak AI może wpływać na to, co myślą, jak konsumują informacje”.
Badacze z Google DeepMind i biochemik otrzymują Nagrodę Nobla. Sztuczna inteligencja okazała się rewolucyjna
Cała sytuacja mogłaby pozostać ciekawostką społeczną, jednak opinią publiczną wstrząsnął niedawno opublikowany wywiad z nieżyjącą od 2012 roku Wisławą Szymborską, w całości wygenerowany przez sztuczną inteligencję. W rozmowie maszyna podszywająca się pod Szymborską odpowiada na pytania AI-redaktorki Emilii Nowej, a tematem wywiadu jest Nagroda Nobla, przyznana Han Kang w 2024 roku. Wywiad został tak realistycznie przygotowany, że bez wiedzy o sztucznym charakterze rozmowy, można by uznać ją za autentyczną. Społeczne wzburzenie wynika z faktu, że AI może przypisywać osobie zmarłej wypowiedzi, których ta nigdy by nie wyraziła. Dodatkowo trudność w weryfikacji autentyczności przedstawionych opinii może prowadzić do dezinformacji i fałszywych interpretacji osoby polskiej autorki, zwłaszcza wśród młodszych odbiorców, do których treść OFF Radio Kraków jest kierowane.
Sztuczna inteligencja nadal nie dorównuje ludziom w rozumieniu tekstu. Wyniki eksperymentu od firmy Amazon
Zaniepokojeni byli pracownicy krakowskiego OFF Radio stworzyli petycję przeciwko "eksperymentowi badawczo-medialnemu", wyrażając obawy o wiarygodność, rzetelność oraz autentyczność przekazywanych informacji i ich wpływ na odbiorców. Podkreślają, że omawiane kwestie, zwłaszcza z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, wymagają szczególnej wrażliwości i czułości, której AI może brakować. Petycja ma również na celu przywrócenie byłych redaktorów na ich poprzednie stanowiska. Można ją odnaleźć i podpisać w tym miejscu.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
28
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
36
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72