Recenzja Microsoft Surface Pro X - hybryda z układem SoC SQ1
- SPIS TREŚCI -
- 1 - Recenzja nietypowej hybrydy - Microsoft Surface Pro X
- 2 - Microsoft Surface Pro X - wygląd zewnętrzny, wnętrze
- 3 - Microsoft Surface Pro X - specyfikacja techniczna
- 4 - Microsoft Surface Pro X - badanie jakości matrycy kolorymetrem
- 5 - Microsoft Surface Pro X - jak użytkuje się hybrydę z układem SoC SQ1?
- 6 - Podsumowanie - Microsoft Surface Pro X
W tym roku Microsoft zaprezentował bardzo konkretną linię produktową swoich urządzeń Surface. Na pierwszy plan wyszły modele Surface Laptop 3 dostępne w rozmiarach 13,5" (który już testowaliśmy) oraz 15" (z procesorami AMD Ryzen Mobile). Nie mniej działo się przy zapowiedziach urządzeń hybrydowych. Tutaj Microsoft w tym roku postawił na dwa zupełnie różne urządzenia. Pierwszy to bezpieczny Surface Pro 7, który cechuje się praktycznie niezmienionym designem, ale za to lepszym wyposażeniem w postaci wydajniejszych procesorów oraz pamięci RAM. Druga hybryda, która w październiku została pokazana to jednak inna historia. Microsoft Surface Pro X to sprzęt unikalny. To kolejne, ale jednocześnie ambitniejsze podejście firmy to tematu hybrydy połączonej z układem ARM oraz systemem Windows 10. Sprzęt został gruntowanie odświeżony wizualnie, ale czy ograniczenia układu ARM nie będą przysłowiowym gwoździem do trumny urządzenia w aspekcie nie najniższej ceny?
Autor: Damian Marusiak
O ile Surface Pro 7 wygląda bardzo podobnie jak poprzednik, o tyle Surface Pro X cechuje się już odświeżonym designem, z odchudzonymi ramkami wokół ekranu. Firma chwali się, że zachowując budowę 12-calowych urządzeń, upchnięto w nim matrycę PixelSense o przekątnej 13". Sama rozdzielczość ekranu wynosi 2880x1920 pikseli, z proporcjami ekranu 3:2. Sprzęt jest również bardzo lekki, bo waży zaledwie 780 gramów. Ciekawym patentem jest rysik Surface Pen, który będzie ukryty w obudowie nad klawiaturą - gdy zmienimy położenie całej części z klawiaturą, wówczas odsłonimy także piórko - przyznam, że wygląda to bardzo ciekawie. Samo piórko ma również perfekcyjnie dostosowany kształt do wnęki w obudowie, dzięki czemu nigdy nie wyjdzie ponad powierzchnię i nie będzie przeszkadzał, gdy będzie ukryty w obudowie.
Microsoft Surface Pro X to kolejne podejście amerykańskiej firmy do tematu hybryd napędzanych przez układy SoC. Tym razem podejście ambitniejsze, wszak SoC SQ1 jest wydajniejszym układem stworzonym we współpracy z Qualcommem. Jednak czy naturalne ograniczenia związane z takim wyborem i stosunkowo wysoka cena idą w tym wypadku w parze?
SPRAWDŹ CENĘ TESTOWANEJ WERSJI MICROSOFT SURFACE PRO X
Dość ciekawy jest układ, który napędza hybrydę Microsoft Surface Pro X. Nie jest to bowiem procesor ani Intela ani AMD. Mowa o customowym SoC SQ1 przygotowanym we współpracy z firmą Qualcomm. Cały projekt bazuje na Snapdragonie 8cx, jednak został nieco zmodyfikowany we współpracy z firmą Qualcomm. SoC wyposażono w rdzenie Kryo 495 o taktowaniu 3 GHz. Całość wyprodukowano w 7 nm procesie technologicznym, toteż powinniśmy oczekiwać nie tylko wystarczającej wydajności, ale również dużej energooszczędności całej platformy. Wraz z rdzeniami zintegrowano także układ graficzny Adreno 685 o mocy obliczeniowej sięgającej 2,1 TFLOPS, a więc więcej niż oferują zintegrowane układy Intela z rodziny Ice Lake. Całość doprawiono pamięciami LPDDR4X o taktowaniu 2133 MHz.
Konfiguracja Microsoft Surface Pro X:
- Customowy układ SoC Microsoft SQ1 3 GHz
- Zintegrowany układ graficzny Adreno 685
- 16 GB RAM LPDDR4X 2133 MHz
- Ekran 13" / 2880x1920 pikseli / PixelSense / błyszczący, dotykowy
- Dysk SSD 256 GB / M.2 PCIe x4 Gen.3 NVMe
- System Microsoft Windows 10 Home
Układ SoC Microsoft SQ1 ma swoje ograniczenia, jak można było zresztą przypuszczać patrząc na architekturę. Nie uruchomimy na nim chociażby typowych aplikacji działających w środowisku 64-bit. Z tego względu niemożliwe było przeprowadzenie typowych testów w procedurze w jakiej zwykle sprawdzamy notebooki. Zamiast tego obszernie skupię się na samym użytkowaniu najnowszej hybrydy, kompleksowym teście matrycy oraz ogólnej ocenie opłacalności. Microsoft Surface Pro X do redakcji przyjechał z 16 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD o pojemności 256 GB. Tak przygotowana konfiguracja została wyceniona na 7299 złotych (LINK).
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- następna ›
- ostatnia »
- SPIS TREŚCI -
- 1 - Recenzja nietypowej hybrydy - Microsoft Surface Pro X
- 2 - Microsoft Surface Pro X - wygląd zewnętrzny, wnętrze
- 3 - Microsoft Surface Pro X - specyfikacja techniczna
- 4 - Microsoft Surface Pro X - badanie jakości matrycy kolorymetrem
- 5 - Microsoft Surface Pro X - jak użytkuje się hybrydę z układem SoC SQ1?
- 6 - Podsumowanie - Microsoft Surface Pro X
Powiązane publikacje

Jaki laptop kupić? Polecane laptopy do gier, nauki, pracy i multimediów. Poradnik zakupowy na kwiecień i maj 2025
41
Test ASUS ROG Strix SCAR 18 - Topowy notebook do gier z NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU oraz Intel Core Ultra 9 275HX
57
Test MSI Katana 17 - Notebook do gier z Intel Core i7-13620H i NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU
84
Test NVIDIA GeForce RTX 5090 Laptop GPU w notebooku Razer Blade 16 - Premiera architektury Blackwell w laptopach
63