Ratunek dla awaryjnych procesorów Intela już nadszedł. ASUS i MSI udostępniają aktualizacje z nowym mikrokodem
Przedsiębiorstwo Intel zmaga się obecnie z jedną z największych porażek wizerunkowych w historii. W lutym 2024 roku użytkownicy procesorów z serii Intel Raptor Lake oraz Raptor Lake Refresh, spotykali się z niestabilnością swoich układów pod większym obciążeniem. Firma długo nie mogła znaleźć przyczyny, a ostateczne rozwiązanie przyszło dopiero teraz, czyli w sierpniu 2024 roku. Jest nim nowy mikrokod dla procesorów. Pierwsi producenci już udostępnili stosowną aktualizację.
Problemy z niestabilnością procesorów Intel Core 13. i 14. generacji niebawem mogą ustać. Pierwsi producenci płyt głównych udostępnili aktualizacje z mikrokodem dla procesorów, która ma naprawić dotychczasowe wady.
Intel podał pełną listę procesorów, których obejmie przedłużona gwarancja. Dotyczy to też jednostek z dystrybucji OEM
Omawiana sytuacja dotyczy głównie jednostek ze wspomnianych generacji Intel Raptor Lake i Raptor Lake Refresh, które miały odblokowany mnożnik (czyli z dopiskiem "K", "KF" lub "KS" na końcu nazwy). Problemem było podawanie zbyt wysokiego napięcia dla procesora, w wyniku którego nie był on w stanie stabilnie pracować i ulegał fizycznej degradacji. Natomiast przyczyna leżała w samym mikrokodzie tych układów. Intel postanowił więc stworzyć nową wersję mikrokodu, która naprawi obecne bolączki. Warto tu podkreślić, że sprawdzi się ona tylko w przypadku procesorów, które do tej pory nie zostały uszkodzone. Takie jednostki można oddać w ramach gwarancji, którą Intel przedłużył o 2 lata (link powyżej).
Intel przedłuża gwarancję na swoje procesory. Sprawa ma związek z niestabilnością jednostek Raptor Lake i Raptor Lake Refresh
Jedną z pierwszych firm, która wprowadziła nowy mikrokod (0x129) w aktualizacji dla interfejsu UEFI, był ASUS. Dotyczy ona wybranych płyt głównych z chipsetem Intel Z970 (pełna lista). Z kolei chwilę później pojawiła się aktualizacja dla BIOS-u płyt głównych od MSI, która także zawierała stosowną wersję mikrokodu (na ten moment tylko dla modeli z chipsetem Intel Z790, a w następnych tygodniach, ale przed końcem sierpnia 2024 roku, zostaną udostępnione nowe wersje BIOS-u dla wariantów opartych na chipsetach z serii Intel 600 i 700). Niestety problemy firmy tak naprawdę dopiero się zaczynają, gdyż w tle całej wrzawy dochodzą głosy o zbiorowym pozwie, a wartość akcji przedsiębiorstwa na giełdzie spadła o ponad 44% i to w skali jednego miesiąca (link). Z pewnością podniesienie się po tak spektakularnej i długiej porażce nie będzie takie proste.