Ranking 25 najgorszych haseł w Internecie w 2014 roku
Bezpieczeństwo danych to bardzo wrażliwy temat... W dzisiejszym świecie trudno zachować anonimowość i zadowalający poziom prywatności - często sami przyczyniamy się do ujawnienia informacji na nasz temat publikując każde wydarzenie z naszego życia w Internecie. Czasami jednak nasze bezpieczeństwo nie zależy od nas i musimy zdać się na rozwiązania administratorów, którzy teoretycznie dbają o ochronę cyfrowych danych. Podczas zakładania konta w dowolnym serwisie internetowym jesteśmy zmuszeni do wymyślenia mniej lub bardziej skomplikowanego hasła. Denerwujemy się, gdy administrator odpowiadający za rejestrację wymusił na nas konieczność wprowadzenia długiego ciągu znaków, a już na pewno wieszamy na nim psy w przypadku wymogu używania małych i dużych liter lub znaków alfanumerycznych.
Warto jednak pamiętać, że wszystkie te zabiegi pozwalają na wydłużenie czasu łamania naszego hasła, dzięki czemu będziemy mogli czuć się bezpiecznie. Firma SplashData co roku publikuje bardzo ciekawy raport dotyczący najczęściej wykorzystywanych haseł w Internecie. Jednocześnie mówimy o najgorszych ciągach znaków, bowiem ich częste występowanie pozwala cyberprzestępcom na łatwy dostęp do kont przez nie zabezpieczonych. Oto 25 haseł, których nie warto wykorzystywać podczas rejestracji:
Najpopularniejsze hasła w 2014 roku
- 123456
- password
- 12345
- 12345678
- qwerty
- 123456789
- 1234
- baseball
- dragon
- football
- 1234567
- monkey
- letmein
- abc123
- 111111
- mustang
- access
- shadow
- master
- michael
- superman
- 696969
- 123123
- batman
- trustno1
Jak widać, największą popularnością cieszą się ciągi znaków występujących po sobie na klawiaturze. Bardzo łatwo jest zapamiętać hasło "qwerty" lub "1234", jednak tam samo łatwo jest je złamać. Co ciekawe, dwa pierwsze miejsca nie zmieniły się w stosunku do roku ubiegłego, natomiast "12345" awansowało aż o 17 pozycji. Nie musimy już chyba przypominać, że posiadanie prostego słownikowego hasła (nie musi być wcale na tej liście) zwiększa ryzyko ataku na nasze konto po wycieku danych z wybranego serwisu.
Źródło: Softpedia
Powiązane publikacje

Praca biurowa stanie się łatwiejsza. Google Workspace zostanie wzbogacone o nowe funkcje wykorzystujące AI
19
Meta zaczyna przypominać spółkę Alphabet. Do kosza trafia kolejny projekt. Tym razem chodzi o NFT
19
Elon Musk planuje budowę swojego własnego miasta w Teksasie. Początkowa faza inwestycji już ruszyła
80
DuckDuckGo prezentuje DuckAssist. Nowe narzędzie wykorzystuje AI i Wikipedię do generowania odpowiedzi
18