Raijintek Ophion - obudowa z riserem PCI Express w zestawie
Raijintek wprowadza na europejskie rynki nowy model obudowy komputerowej Ophion, która dostępna jest też w wersji EVO. Nowa konstrukcja to propozycja dla osób poszukujących niezbyt drogiej i niezbyt dużej obudowy gamingowej z możliwością montażu karty graficznej w pionie. Mamy tu dwa szklane panele, a także riser PCI Express oferowany w zestawie, dzięki czemu od razu można stworzyć platformę z eksponowaną na zewnątrz kartą graficzną. Stylistycznie Ophion to obudowa bardzo stonowana, bez jakichkolwiek elementów podświetlających. To akurat bardzo cieszy, bo jeśli ktoś chce mieć diodowe podświetlenie, to zawsze może nabyć je na własną rękę. Sama konstrukcja to połączenie aluminium i stali.
Obudowy SFF pomału stają się coraz tańsze i jednocześnie zyskują na funkcjonalności. Ophion to propozycja, która nie wymusza polubienia wielobarwnego podświetlenia.
Nowa obudowa Raijintek Ophion należy do klasy SFF (Small-form Factor). Jest w niej miejsce dla płyty głównej w formacie mini-ITX oraz zasilacza w formacie ATX lub SFX. Wykonano ją ze szczotkowanego aluminium o grubości 2 mm oraz stali o grubości 0,8 mm. Po bokach mamy 3-milimetrowe panele z hartowanego szkła, które usunąć można korzystając z szybkośrubek. Ophion występuje w jednej, czarnej wersji kolorystycznej. Wewnątrz mamy miejsce dla jednego dysku twardego w formacie 3,5 cala oraz nośnika w formacie 2,5 cala, albo trzech 2,5-calowych. Wymiary obudowy to 174 x 375 x 245 mm. Wersja Evo jest wyższa o 45 mm. Pozostałe różnice pomiędzy nimi przedstawię na końcu.
Jeśli chodzi o schładzanie wnętrza, to Ophion ma miejsce dla trzech 120-milimetrowych wentylatorów - jednego na dole i dwóch u góry. Dolny może mieć grubość do 15 mm. Maksymalna wysokość coolera procesora wynosi 90 mm, a maksymalna długość karty graficznej to 330 mm. W zestawie z obudową znajduje się montowany fabrycznie riser PCI Express 3.0 x16 z taśmą o długości 25 cm. Na panelu przednim znajdują się dwa porty USB 3.0 - po jednym typu A i C. Niestety, brakuje gniazd mini jack (HD Audio).
Test Corsair Obsidian 1000D - Obudowa w rozmiarze XXL
Wersja Evo od podstawowej różni się tym, że obok 3,5-calowego magazynu danych możemy zamontować dwa 2,5-calowe, albo zamontować cztery 2,5-calowe. Na panelu górnym można dodatkowo zamontować 240-milimetrową chłodnicę WC. W przypadku wersji Evo dolny wentylator może mieć grubość 25 mm. Podstawowa wersja obudowy Raijintek Ophion ma sugerowaną cenę detaliczną na poziomie 125 euro, a wersja Evo 150 euro.