Raijintek Juno X - nisko profilowe chłodzenia typu flower
Czasami sprawę trzeba postawić jasno - nie wszystkich stać na topowy sprzęt i nie wszyscy go potrzebują. Dodatkowo nawet jeśli już ktoś takowy nabył to niekoniecznie chce lub umie podkręcać podzespoły, czasy komputerowych speców od wszystkiego dawno minęły. Dla przeciętnego użytkownika pełnowymiarowy standard ATX to aż nadto i dużo lepiej oraz taniej wyjdzie na zakupie mniejszego micro ATX schowanego w zgrabnej obudowie. Prawdopodobnie w takiego odbiorcę celuje Raijintek ze swoim najnowszym chłodzeniem procesora. Juno X to niskoprofilowa propozycja typu flower, która przywodzi wspomnienia z początku wieku. Oczywiście znakiem obecnych czasów jest obecność kolorowego podświetlenia.
Nie można się oprzeć wrażeniu, że jest to kopia chętnie używanych w przeszłości Zalmanów. Na przykład modelu o oznaczeniu CNPS7000.
Raijintek Juno X to niskoprofilowe, horyzontalne chłodzenie procesora o wymiarach 110×110×50 (szerokość x długość x wysokość) milimetrów i wadze nieco ponad 130 gramów. Zarówno finy jak i stopka wykonane zostały w całości z aluminium, a w środku konstrukcji typu flower ukryto 92-milimetrowy wentylator z łożyskiem typu Hydraulic Bearing. "Śmigła" pracują w zakresie od około 1200 do 2500 RPM generując przy tym maksymalnie 52 CFM przy ciśnieniu 0,94 mmH2O i deklarowanym hałasie powyżej 26 dB(A). Propozycja Raijinteka przygotowana została z myślą o większości dostępnych na rynku procesorów, mowa między innymi o modelach od Intela z podstawką LGA 775, 1150, 1151, 1155, 1156, jak i AMD AM2(+), AM3(+) i najnowszym AM4.
Raijintek Arcadia - Test bardzo taniej obudowy komputerowej
Raijintek Juno X radzi sobie tylko z procesorami o TDP do 70 W, więc sporo użytkowników na start musi już z niego zrezygnować. O jakimkolwiek podkręcaniu nie ma nawet mowy. Chłodzenie trafi już niedługo do sprzedaży w kilku wersjach, które różnić będą się kolorem podświetlenia. Mowa o wariancie zielonym, niebieskim, czerwonym oraz pozbawionym LEDów. Cena w Polsce nie została jeszcze ustalona. Osobiście nie mogę się oprzeć wrażeniu, że jest to kopia chętnie używanych w przeszłości Zalmanów. Na przykład modelu CNPS7000. Problem tylko taki, że tamte były wykonane w całości z miedzi i czasami wyposażone w rurki cieplne. Tu, gdzie mowa o aluminium wydajność raczej nie będzie zachwycać. Pytanie w takim razie kto się skusi? Chyba tylko ktoś, komu w starszym komputerze popsuło się fabryczne chłodzenie...
Powiązane publikacje

Znana marka chłodzeń do PC wycofuje się z Europy. Scythe zamyka swój oddział, a sytuacja firmy jest niepokojąca
55
Phanteks Glacier One D30 X2 - premiera dużych i wydajnych chłodzeń cieczą typu AiO z wentylatorem dla sekcji VRM
11
NVIDIA Blackwell i chłodzenie direct-to-chip to 300x większa efektywność wodna i 25x energooszczędniejsze centra danych
55
Thermaltake UX400 - debiut tanich chłodzeń powietrznych dla procesorów AMD Ryzen i Intel Core Ultra
10