Radeon RX 590 - układy Polaris 30 pochodzą od dwóch producentów
Pierwsze recenzje kart graficznych Radeon RX 590 mamy już za sobą. Nowy model to konstrukcja oparta na 12-nanometrowych (FinFET) procesorach AMD Polaris 30. W przeciwieństwie do Nvidii, której układy "Turing" produkowane są tylko w zakładach TSMC, Polarisy 30 pochodzą z dwóch różnych źródeł - tak wynika z informacji przekazanej przez samą firmę AMD. Okazuje się, że procesory Polaris 30 powstają w zakładach GlobalFoundries oraz Samsunga. Niestety firma nie ujawniła, czy i ew. jak można je rozróżnić. Wiadomo natomiast, że rdzenie krzemowe w obudowach umieszczane są w zakładach ulokowanych w Chinach. Na GPU można znaleźć informację o kraju pochodzenia gotowego układu, a nie samego rdzenia krzemowego.
AMD na ostro idzie w dywersyfikację źródeł swoich rdzeni krzemowych, nie tylko dla CPU, ale także dla GPU.
Dla nabywców mogłoby to mieć znaczenie, gdyby udało się wykazać, że egzemplarze z GlobalFoundries i od Samsunga różnią się, np. potencjałem podkręcania, czy np. undervoltingu. Proces produkcji w litografii 12 nm FinFET w wykonaniu GlobalFoundries nie różni się znacząco od procesu 11LPP firmy Samsung. Oba łączy pochodzenie od litografii 14-nanometrowej FinFET Samsunga, którą ten licencjonował firmie GLobalFoundries. Proces 12-nanometrowy GlobalFoundries to tak naprawdę tylko ulepszenie litografii 14-nanometrowej, w której 12-nanometrowe tranzystory powstają w krzemie z wykorzystaniem rozwiązań dla 14 nanometrów. Oznacza to, że Polaris 30 nic nie zyskuje pod względem powierzchni krzemowego rdzenia. Nie jest więc mniejszy od swojego protoplasty, a więc Polarisa 20. Jedyne różnice jakie można uzyskać to te związane z poborem energii.
AMD Radeon RX 590 vs NVIDIA GeForce GTX 1060 - Test wydajności
Sprawa różnic praktycznych pomiędzy układami wytwarzanymi przez Samsunga i GlobalFoundries wciąż pozostaje otwarta. AMD wykorzystuje litografię 12-nanometrową dla GPU jako przystanek na drodze, której cel jest bardzo istotny. Firma bardzo chce być pierwszą, która wprowadzi na rynek 7-nanometrowe CPU oraz GPU. Te co prawda potencjalnie mogą mieć swoje premiery papierowe jeszcze w tym roku, ale ich masowa produkcja powinna być osiągnięta w przyszłym. Wiadomo już, że układy w litografii 7 nm dla AMD produkować będzie TSMC. Wciąż jednak nie wiadomo, czy zakłady tego producenta będą w stanie wytrzymać i tak ogromny popyt. Wiemy już że firma GlobalFoundries z wyścigu do mety "7 nm" wycofała się. Dla AMD obecnie jedyną opcją, jako wsparcie możliwości produkcyjnych TSMC, jest obecnie Samsung. Cóż, AMD i Samsunga ostatnimi czasy łączy coraz więcej.