Qualcomm Snapdragon 780G: CEO Xiaomi tłumaczy, dlaczego musimy zadowolić się alternatywą w postaci Snapdragona 778G
Rynek procesorów dla urządzeń mobilnych nie kończy się na modelach sztandarowych. Całkiem interesująca jest również wyższa średnia półka, która coraz częściej oferuje tylko nieznacznie niższe możliwości od najdroższych propozycji. Takim przykładem jest chipset Qualcomm Snapdragon 780G określany mianem jednego z najważniejszych mobilnych SoC ostatniego roku. Sęk w tym, że zobaczyliśmy go tylko w kilku urządzeniach i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec poprawie. Choć Qualcomm nie zajął w sprawie oficjalnego stanowiska, za sprawą szefa Xiaomi udało nam się poznać powody problemów oraz potencjalne ich rozwiązanie. Niestety, nie zadowoli ono nikogo poza producentami urządzeń mobilnych w postaci smartfonów.
Qualcomm Snapdragon 780G z poważnymi problemami. Dlaczego topowy układ dla smartfonów ze średniej półki cenowej zastosowano jedynie w kilku urządzeniach? Na to pytanie odpowiada między innymi CEO Xiaomi.
Xiaomi Mi 11 Lite 5G, Mi 11 Lite, Mi 11i oraz Mi 11 Ultra w Polsce – Przegląd najnowszych smartfonów serii Mi 11
Krótkie przypomnienie: Chipset Qualcomm Snapdragon 780G wykonano w 5 nm procesie technologicznym. W SoC zastosowano rdzenie Cortex-A78@2,4 GHz, Cortex-A78@2,2 GHz oraz Cortex-A55@1,9 GHz, a także grafikę Adreno 642. Jednostkę wspiera układ ISP Spectra 570 oraz chip AI 6. generacji – Hexagon 770. Wśród technikaliów nie zabrakło modemu 5G Snapdragon X53 oraz WiFi 6e. Procesor wykorzystano w popularnych smartfonach Xiaomi serii Mi 11. Sęk w tym, że po premierze urządzeń o SD780G zrobiło się niespotykanie cicho. Czyżby producenci nie byli zainteresowani jego stosowaniem?
Qualcomm Snapdragon 778G 5G – Nowy średniopółkowy SoC dla smartfonów wykonany w 6 nm procesie technologicznym
Niezupełnie. Znany leakster Digital Chat Station opublikował za pośrednictwem serwisu Weibo swoje przypuszczenia dotyczące najbliższych miesięcy na rynku smartfonów. Otóż możemy spodziewać się istnego wysypu urządzeń z układem Snapdragon 778G, który stanowi nieznacznie słabszą alternatywę dla Snapdragona 780G. CEO Xiaomi twierdzi, że powodem ma być brak dostępności SD780G. Nic dziwnego, w końcu układ tworzony jest w litografii 5 nm, czyli tej samej, co flagowe chipsety dla najdroższych smartfonów, które mają pierwszeństwo w kwestii produkcji. Wang Teng potwierdził, iż nie przewiduje wprowadzenia do sprzedaży kolejnych modeli wykorzystujących rzeczony SoC.
Powiązane publikacje

Intel prezentuje nowy plan wydawniczy dla serwerowych procesorów Xeon: Sierra Forest i Granite Rapids w 2024 roku
27
Intel liderem sprzedaży procesorów dla zwykłych konsumentów w 2022 roku. AMD króluje na rynku jednostek dla stacji roboczych
49
Procesory APU AMD Phoenix mogą doczekać się wariantów z dwoma typami rdzeni: Performance oraz Efficiency
70
Procesory AMD Ryzen nowej generacji na AM5 mają ukazać się jeszcze w tym roku, co potwierdza GIGABYTE
68